Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Ministru kabinets
Oficiālajā izdevumā publicē:
  • Ministru kabineta noteikumus, instrukcijas un ieteikumus. Tie stājas spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas, ja tiesību aktā nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš;
  • Ministru kabineta rīkojumus. Tie stājas spēkā parakstīšanas brīdī;
  • Ministru kabineta sēdes protokollēmumus. Tie stājas spēkā pieņemšanas brīdī.
Ministru kabineta izdotos tiesību aktus publicēšanai nosūta Valsts kanceleja. Tie publicējami parasti divu darbdienu laikā pēc dokumenta saņemšanas.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2014. gada 9. decembra noteikumi Nr. 755 "Gāzes balonu aprites, uzraudzības un kontroles kārtība". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 19.12.2014., Nr. 253 https://www.vestnesis.lv/op/2014/253.4

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.756

Grozījumi Ministru kabineta 2013.gada 17.decembra noteikumos Nr.1478 "Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto un brīvprātīgo iemaksu objekta minimālo un maksimālo apmēru"

Vēl šajā numurā

19.12.2014., Nr. 253

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 755

Pieņemts: 09.12.2014.

OP numurs: 2014/253.4

2014/253.4
RĪKI

Ministru kabineta noteikumi: Šajā laidienā 6 Pēdējās nedēļas laikā 15 Visi

Šī publikācija ir precizēta.
Precizējums: OP 2015/20.21

Ministru kabineta noteikumi Nr.755

Rīgā 2014.gada 9.decembrī (prot. Nr.69 37.§)

Gāzes balonu aprites, uzraudzības un kontroles kārtība

Izdoti saskaņā ar Preču un pakalpojumu drošuma likuma
8.1 pantu

1. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka atkārtoti uzpildāmu gāzes balonu aprites, uzraudzības un kontroles kārtību un nepieciešamos pasākumus, lai novērstu risku cilvēka dzīvībai, veselībai, videi vai īpašumam.

2. Noteikumos lietoti šādi termini:

2.1. gāzes balons – transportējamā spiedieniekārta ar ūdens ietilpību ne vairāk kā 150 litri;

2.2. gāzes balonu aprite – visas darbības ar gāzes balonu no tā uzpildes līdz lietošanai un izlietota gāzes balona nodošanai tā atkārtotai uzpildīšanai vai utilizācijai (uzpilde, uzglabāšana, transportēšana, tirdzniecība, gāzes patērēšana, atkārtota uzpilde vai utilizācija);

2.3. gāzes balona piederības apliecinājums – atbildīgās personas sastādīts dokuments, kas ļauj identificēt gāzes balonus, kurus atbildīgās personas laiž apritē;

2.4. gāzes balonu tirgotājs – fiziska vai juridiska persona, kas piedāvā uzpildītus gāzes balonus lietotājiem;

2.5. atbildīgā persona – persona, kura organizē gāzes balonu uzpildes procesu un to piedāvāšanu gāzes balonu tirgotājam vai gāzes balonu lietotājam.

3. Atbildīgā persona ir uzskatāma par ražotāju Preču un pakalpojumu drošuma likuma izpratnē.

4. Šo noteikumu prasības nav piemērojamas attiecībā uz medicīnā un zinātniskajā pētniecībā izmantojamo gāzes balonu apriti.

2. Prasības gāzes balonu apritei

2.1. Pamatprasības gāzes balonu apritei

5. Gāzes balonus atļauts piedāvāt tirdzniecības vietās, kuras atbilst šo noteikumu prasībām un kuras ir reģistrētas gāzes balonu tirdzniecības vietu reģistrā.

6. Tirgū atļauts piedāvāt:

6.1. atbildīgās personas gāzes balonus vai gāzes balonu lietotājam piederošus gāzes balonus;

6.2. gāzes balonus, kas atbilst šo noteikumu prasībām un normatīvajiem aktiem par transportējamām spiedieniekārtām;

6.3. gāzes balonus, kuru krāsa, marķējums vai cits tehniskais risinājums ļauj identificēt atbildīgo personu saskaņā ar šo noteikumu 12. punktu;

6.4. sašķidrinātās naftas gāzes balonus, kas ir uzpildīti stacijās, kuras atbilst normatīvajiem aktiem par akcīzes preču apriti un par sašķidrinātās naftas gāzes balonu uzpildes staciju tehniskās uzraudzības kārtību, vai sašķidrinātās naftas gāzes balonus, kuri uzpildīti citās Eiropas Savienības dalībvalstīs, Turcijā vai kādā no Eiropas Ekonomikas zonas valstīm un atbilst attiecīgās valsts tiesiskajam regulējumam, kurš nodrošina līdzvērtīgu drošuma līmeni.

7. Atbildīgā persona nodrošina, lai sašķidrinātās naftas gāzes baloniem būtu:

7.1. marķējums saskaņā ar normatīvajiem aktiem par ķīmisko vielu un maisījumu klasificēšanu, marķēšanu un iepakošanas kārtību, kā arī marķējums, kurš satur informāciju par gāzes balona uzpildītāju (saimnieciskās darbības veicēja nosaukums, reģistrācijas numurs komercreģistrā, balonu uzpildes stacijas adrese un tālruņa numurs), uzpildes datumu, balona bruto svaru un iepildītās gāzes svaru;

7.2. blīvējums, noslēgvāciņu un ventiļa aizsargs;

7.3. lietošanas instrukcija, kurā iekļauta vismaz šāda informācija:

7.3.1. pārvadāšanas nosacījumi;

7.3.2. uzstādīšanas nosacījumi;

7.3.3. lietošanas un uzglabāšanas nosacījumi;

7.3.4. rīcība gāzes noplūdes, gāzes balona bojājuma un avārijas gadījumos.

8. Gāzes balonu tirgotājs pārliecinās, ka gāzes baloni, kas atrodas gāzes balonu tirdzniecības vietā, atbilst šo noteikumu 7. punktā minētajām prasībām.

9. Gāzes balonu tirgotājs pēc gāzes balona lietotāja pieprasījuma par atlīdzību vai bez tās nodrošina uzpildītā gāzes balona piegādi un uzstādīšanu gāzes balona lietotāja norādītajā vietā.

10. Uzstādot gāzes balonu pēc gāzes balona lietotāja pieprasījuma, gāzes balonu pievieno tikai tām ierīcēm, kuru tehniskais stāvoklis nerada draudus cilvēka veselībai un dzīvībai, īpašumam un apkārtējai videi, un ievēro uzstādīšanas instrukcijas un ugunsdrošības noteikumus.

11. Ja sašķidrinātās naftas vai skābekļa gāzes balons nav derīgs turpmākai lietošanai, gāzes balonu tirgotājs bez papildu maksas to pieņem no gāzes balona lietotāja un organizē tā utilizāciju. Pieņemot gāzes balonu no gāzes balona lietotāja, gāzes balonu tirgotājs veic atzīmi šo noteikumu 22. punktā minētajā gāzes balonu reģistrācijas žurnālā, aizpildot šo noteikumu 1. pielikuma 1., 2., 3., 4., 5. un 6. aili.

2.2. Papildu prasības atbildīgo personu gāzes balonu apritei

12. Atbildīgā persona sastāda gāzes balona piederības apliecinājumu, kurā papildus tiek iekļauts šo noteikumu 20. punktā minētā servisa dienesta tālruņa numurs, un, pirms gāzes baloni tiek piedāvāti tirgū, iesniedz piederības apliecinājumu Patērētāju tiesību aizsardzības centram (turpmāk – centrs).

13. Atbildīgā persona izsniedz gāzes balona piederības apliecinājumus tam gāzes balonu tirgotājam, kurš piedāvās attiecīgās atbildīgās personas gāzes balonus gāzes balonu lietotājiem.

14. Gāzes balonu tirgotājs piedāvā gāzes balonus, par kuriem gāzes balonu tirgotājs ir iekļāvis informāciju šo noteikumu 25. punktā minētajā reģistrācijas pieteikumā.

15. Iztukšota gāzes balona apmaiņu pret pilnu gāzes balonu veic tikai starp vienas atbildīgās personas gāzes baloniem.

16. Atbildīgā persona nodrošina, lai krāsa, marķējums vai cits tehniskais risinājums, kas ļauj identificēt atbildīgo personu, būtu viegli, skaidri un nepārprotami saskatāms, salasāms un neizdzēšams.

17. Ja atbildīgā persona izsniedz gāzes balonu pret drošības naudu, gāzes balona lietotājs to ir tiesīgs saņemt atpakaļ pilnā apmērā, ja viņš atdod gāzes balonu un šī balona tehniskais stāvoklis, neskaitot dabīgo nolietojumu, atbilst normatīvajos aktos par transportējamām spiedieniekārtām noteiktajām būtiskajām prasībām.

18. Gāzes balona lietotājs ir tiesīgs apmainīt vai atdot gāzes balonu jebkuram gāzes balonu tirgotājam, kurš tirgo attiecīgās atbildīgās personas gāzes balonus.

19. Gāzes balonu tirgotājs darījumu apliecinošā attaisnojuma dokumentā nodala maksājumu par gāzi no maksājuma, kas saistīts ar gāzes balona izmantošanu.

20. Atbildīgā persona nodrošina gāzes balonu servisu. Atbildīgās personas var arī savstarpēji vienoties par kopēju servisa dienestu.

2.3. Papildu prasības lietotāju gāzes balonu apritei

21. Gāzes balonu tirgotājs pieņem lietotāja gāzes balonus un nodrošina to uzpildi, ja gāzes balons nav tehniski bojāts un atbilst normatīvajiem aktiem par transportējamām spiedieniekārtām. Ja gāzes balonu tirgotājs un gāzes balona lietotājs ir vienojušies, ka gāzes balona periodisko inspicēšanu nodrošinās gāzes balonu tirgotājs, tas pieņem arī gāzes balonu, kuram ir beidzies lietošanas laikā paredzētās periodiskās inspicēšanas termiņš.

22. Gāzes balonu tirgotājs reģistrē lietotāju gāzes balonu apriti reģistrācijas žurnālā (1. pielikums) un nodrošina, ka žurnāls ir pieejams gāzes balonu tirdzniecības vietā.

23. Pieņemot uzpildīšanai gāzes balona lietotājam piederošu gāzes balonu un atdodot to uzpildītu, gāzes balonu tirgotājs veic atzīmi šo noteikumu 22. punktā minētajā gāzes balonu reģistrācijas žurnālā un gāzes balona lietotājs apliecina šo faktu ar parakstu.

24. Pēc gāzes balona uzpildes gāzes balonu tirgotājam ir pienākums atdot to gāzes balona lietotājam, kurš attiecīgo gāzes balonu nodeva uzpildei.

3. Prasības gāzes balonu tirdzniecības vietām

25. Gāzes balonu tirgotājam pirms gāzes balonu tirdzniecības uzsākšanas ir pienākums reģistrēt tirdzniecības vietu, iesniedzot centrā reģistrācijas pieteikumu saskaņā ar šo noteikumu 2. pielikumu (turpmāk – reģistrācijas pieteikums).

26. Gāzes balonu tirdzniecības vietā var atrasties lietotājiem piederoši gāzes baloni, kā arī atbildīgo personu gāzes baloni, par kuriem attiecīgais gāzes balonu tirgotājs ir iekļāvis informāciju reģistrācijas pieteikumā.

27. Gāzes balonu tirgotājs pirms izmaiņu veikšanas reģistrācijas pieteikumā minētajā informācijā sagatavo un iesniedz centram aktualizēto reģistrācijas pieteikumu, kā arī paziņo par gāzes balonu tirdzniecības izbeigšanu. Ja gāzes balonu tirgotājam par izmaiņām nav iespējams paziņot iepriekš, viņš ziņo par izmaiņām piecu darbdienu laikā, kopš viņam tās kļuva zināmas.

28. Gāzes balonu tirgotājs gāzes balonu tirdzniecības vietā patērētājiem labi saredzamā vietā vienkopus izvieto šādu informāciju:

28.1. gāzes balonu tirdzniecības vietas nosaukums un reģistrācijas numurs centra uzturētajā gāzes balonu tirdzniecības vietu reģistrā;

28.2. tirdzniecības vietas darba laiks;

28.3. tirdzniecības vietā piedāvāto gāzes balonu servisa dienestu tālruņu numuri.

29. Gāzes balonu tirgotājs nodrošina, lai tirdzniecības vietā būtu pieejama informācija par gāzes balonu uzpildes vietu.

30. Gāzes balonu tirgotājs nodala atbildīgās personas un gāzes balonu lietotāju gāzes balonus un gāzes balonu tirdzniecības vietā tos uzglabā atsevišķi.

4. Gāzes balona lietotāja pienākumi un tiesības

31. Gāzes balona lietotājam ir pienākums ievērot normatīvajos aktos par ugunsdrošību noteiktās prasības, kā arī sašķidrinātās naftas gāzes balona lietošanas instrukciju. Konstatējot gāzes balona bojājumus, jārīkojas atbilstoši lietošanas instrukcijā paredzētajiem drošības pasākumiem.

32. Gāzes balona lietotājam aizliegts veikt jebkādas patvaļīgas darbības ar gāzes balonu un tā drošības ierīcēm, tai skaitā gāzes balona ventiļa remontu.

5. Gāzes balonu aprites uzraudzība un kontrole

33. Šo noteikumu izpildes uzraudzību un kontroli veic centrs un citas valsts pārvaldes iestādes atbilstoši kompetencei.

34. Centrs reģistrē gāzes balonu tirdzniecības vietu gāzes balonu tirdzniecības vietu reģistrā un ievieto par to informāciju tirdzniecības vietu centra mājaslapā.

35. Centrs piecu darbdienu laikā pēc šo noteikumu 25. punktā minētās informācijas saņemšanas reģistrē gāzes balonu tirgotāju gāzes balonu tirdzniecības vietu reģistrā vai pieņem lēmumu par reģistrācijas atteikumu un to paziņo Paziņošanas likumā noteiktajā kārtībā.

36. Centrs triju darbdienu laikā pēc pilnīgas šo noteikumu 25. punktā minētās informācijas un dokumentu saņemšanas informē gāzes balonu tirgotāju:

36.1. par datumu, kad tiks veikta gāzes balonu tirgotāja reģistrācija vai pieņemts lēmums par reģistrācijas atteikumu;

36.2. par kārtību, kādā var apstrīdēt centra lēmumu;

36.3. par noklusējuma piemērošanas kārtību, ja šo noteikumu 36.1. apakšpunktā minētajā termiņā centrs neveic reģistrāciju vai nepaziņo par reģistrācijas atteikumu.

37. Ja centrs ir sniedzis šo noteikumu 36. punktā minēto informāciju gāzes balonu tirgotājam un šo noteikumu 36.1. apakšpunktā minētajā termiņā neveic gāzes balonu tirdzniecības reģistrāciju vai nepaziņo par reģistrācijas atteikumu, uzskatāms, ka centrs ir veicis reģistrāciju, piemērojot Brīvas pakalpojumu sniegšanas likumā minēto noklusējumu.

38. Uz informācijas aktualizāciju gāzes balonu reģistrā ir attiecināma šo noteikumu 35., 36. un 37. punktā noteiktā kārtība.

39. Centrs ir tiesīgs izslēgt gāzes balonu tirdzniecības vietu no gāzes balonu tirdzniecības vietu reģistra, ja gāzes balonu tirgotājs:

39.1. neievēro šo noteikumu prasības;

39.2. reģistrācijas pieteikumā ir sniedzis nepatiesas vai nepilnīgas ziņas;

39.3. ir izslēgts no komercreģistra;

39.4. neveic gāzes balonu tirdzniecību;

39.5. iesniedzis iesniegumu par izslēgšanu no reģistra.

6. Noslēguma jautājumi

40. Noteikumi stājas spēkā 2015. gada 31. martā.

41. Par gāzes balonu tirdzniecības vietām, kuras piedalās gāzes balonu apritē, gāzes balonu tirgotājs informē centru līdz 2015. gada 31. maijam, ievērojot šo noteikumu 3. nodaļā noteikto kārtību.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma

Ekonomikas ministra vietā –
aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis

 

 

1.pielikums
Ministru kabineta
2014.gada 9.decembra
noteikumiem Nr.755

Gāzes balonu reģistrācijas žurnāls

Nr.
p.k.

Datums, kad balons pieņemts no lietotāja

Gāzes balona īpašnieks (fiziskai personai – vārds un uzvārds; juridiskai personai – nosaukums; īpašnieka kontakttālruņa numurs)

Gāzes balona numurs

Veicamās darbības

Gāzes balona īpašnieka paraksts par gāzes balona nodošanu gāzes balonu tirgotājam

Datums, kad balons atdots atpakaļ īpašniekam

Gāzes balona īpašnieka paraksts par gāzes balona saņemšanu

1

2

3

4

5

6

7

8

Ekonomikas ministra vietā –
aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis

 

 

2.pielikums
Ministru kabineta
2014.gada 9.decembra
noteikumiem Nr.755

Gāzes balonu tirdzniecības vietas reģistrācijas pieteikums

         
   

(vieta)

   
     

Nr.

 

(datums)

       

Saskaņā ar Ministru kabineta 2014. gada 9. decembra noteikumu Nr. 755 "Gāzes balonu aprites un uzraudzības kārtība" 25. punktu

 

(gāzes balonu tirgotāja nosaukums, reģistrācijas numurs un juridiskā adrese)

paziņo, ka uzsāk gāzes balonu tirdzniecību, un sniedz šādu informāciju:

1. Paziņojuma veids (atzīmēt ar √):
  gāzes balonu reģistrācijas pieteikums
  informācijas aktualizācija reģistrācijas pieteikumā

2. Tirdzniecības vietas veids (atzīmēt ar √):
  stacionāra gāzes balonu tirdzniecības vieta
 

(tirdzniecības vietas adrese un darba laiks)

  pārvietojama gāzes balonu tirdzniecības vieta
 

(transportlīdzekļa valsts reģistrācijas numurs un tā īpašnieks)


3. Kontaktinformācija:
 

(atbildīgās personas vārds un uzvārds, tālruņa numurs, e-pasts)


4. Gāzes balonu tirdzniecības vietā veicamās darbības (atzīmēt ar √):
  atbildīgās personas gāzes balonu piedāvāšana
  lietotāja gāzes balonu pieņemšana uzpildīšanai

5. Gāzes balonu tirdzniecības vietā tiks piedāvāti šāda tilpuma un šādu atbildīgo personu gāzes baloni:
 
  ,

(atbildīgā persona, gāzes balonu tilpums vai balonu tilpuma diapazons)

 
kuros uzpildīta gāze vai gāzu maisījums  
 

(sašķidrinātā naftas vai rūpnieciskā gāze)


Gāzes balonu tirgotāja
paraksttiesīgā persona
         
 

(amats)

 

(vārds, uzvārds)

 

(paraksts)

Ekonomikas ministra vietā –
aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!