Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Ministru kabinets
Oficiālajā izdevumā publicē:
  • Ministru kabineta noteikumus, instrukcijas un ieteikumus. Tie stājas spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas, ja tiesību aktā nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš;
  • Ministru kabineta rīkojumus. Tie stājas spēkā parakstīšanas brīdī;
  • Ministru kabineta sēdes protokollēmumus. Tie stājas spēkā pieņemšanas brīdī.
Ministru kabineta izdotos tiesību aktus publicēšanai nosūta Valsts kanceleja. Tie publicējami parasti divu darbdienu laikā pēc dokumenta saņemšanas.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2014. gada 23. septembra noteikumi Nr. 567 "Noteikumi par mednieku un medību vadītāju apmācību un eksamināciju, kā arī medību dokumentu izsniegšanu un anulēšanu". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 7.10.2014., Nr. 198 https://www.vestnesis.lv/op/2014/198.3

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.571

Noteikumi par darbības programmas "Uzņēmējdarbība un inovācijas" papildinājuma 2.1.1.2.aktivitātes "Atbalsts starptautiskās sadarbības projektiem zinātnē un tehnoloģijās" otro projektu iesniegumu atlases kārtu"

Vēl šajā numurā

07.10.2014., Nr. 198

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 567

Pieņemts: 23.09.2014.

OP numurs: 2014/198.3

2014/198.3
RĪKI

Ministru kabineta noteikumi: Šajā laidienā 6 Pēdējās nedēļas laikā 15 Visi

Ministru kabineta noteikumi Nr.567

Rīgā 2014.gada 23.septembrī (prot. Nr.50 30.§)

Noteikumi par mednieku un medību vadītāju apmācību un eksamināciju, kā arī medību dokumentu izsniegšanu un anulēšanu

Izdoti saskaņā ar Medību likuma
14.panta otro daļu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka:

1.1. mednieku un medību vadītāju apmācības kārtību;

1.2. mednieku un medību vadītāju teorētisko zināšanu un praktisko iemaņu pārbaudes programmu;

1.3. mednieku un medību vadītāju kandidātu eksaminācijas kārtību;

1.4. kārtību, kādā izsniedz, apmaina un anulē mednieka apliecību, medību vadītāja apliecību un atļauju ārzemniekam medīt Latvijas teritorijā;

1.5. kārtību, kādā atjauno un izsniedz jaunus medību dokumentus vai atsaka to atjaunošanu.

2. Lai nodrošinātu funkciju izpildei nepieciešamās informācijas apriti, Valsts meža dienests elektroniski uztur informāciju par:

2.1. personām, kuras apmācītas kā mednieku kandidāti;

2.2. kārtotajiem eksāmeniem (teorētiskajiem un praktiskajiem pārbaudījumiem) un to rezultātiem;

2.3. izsniegtajām mednieku un medību vadītāju apliecībām, mednieku sezonas kartēm, medību atļaujām un atļaujām ārzemniekam medīt Latvijas teritorijā;

2.4. anulētajām mednieku apliecībām un atļaujām ārzemniekam medīt Latvijas teritorijā.

II. Mednieku un medību vadītāju apmācības kārtība

3. Mednieku apmācību var organizēt akreditēta izglītības iestāde, kurai ir tiesības pasniegt mācību kursu medību jomā, vai juridiska persona, kuras statūtos paredzēta personu apmācība medību jautājumos un kura Uzņēmumu reģistrā reģistrējusi personu apmācību vai izglītošanu kā darbības virzienu.

4. Medību vadītāju apmācību var organizēt akreditēta izglītības iestāde, kurai ir tiesības pasniegt mācību kursu medību jomā, vai mednieku biedrība, kurā ir vairāk nekā 500 biedru (fizisku personu).

5. Mednieka eksāmena teorētisko zināšanu pārbaudes jautājumus un atbildes, praktisko pārbaudījumu nolikumu, kā arī medību vadītāju eksāmena teorētisko zināšanu pārbaudes jautājumus un atbildes apstiprina un savā tīmekļa vietnē publicē Valsts meža dienests.

6. Apmācības ilgums, lai sagatavotos mednieka eksāmena kārtošanai, nav mazāks par 40 stundām. Medību vadītāju kandidāti eksāmenam var sagatavoties patstāvīgi.

7. Izdevumus, kas saistīti ar apmācību, sedz attiecīgās apmācības dalībnieks.

8. Pēc mednieku apmācības kursa noklausīšanās mācību organizētājs apmācības dalībniekam izsniedz izziņu par apmācību (1. pielikums).

III. Teorētisko zināšanu un praktisko iemaņu pārbaudes programma

9. Mednieka kandidāta teorētisko zināšanu pārbaudes programmā ir šādas tēmas:

9.1. medību jomu regulējošo normatīvo aktu prasības;

9.2. medījamo dzīvnieku bioloģija, anatomija, fizioloģija, uzvedība un slimības;

9.3. medījamo dzīvnieku populāciju apsaimniekošanas un medību saimniecības veidošanas pamatprincipi;

9.4. savvaļas medījamo sugu dzīvnieku postījumu veidošanās un to novēršana;

9.5. medību organizēšana;

9.6. medību veidi un paņēmieni;

9.7. drošības prasības medībās;

9.8. medību šaujamieroči un munīcija, to uzbūve un ballistikas pamatprincipi;

9.9. ieroču apriti regulējošo normatīvo aktu prasības;

9.10. atļautie medību rīki un to selektīva izmantošana;

9.11. medību infrastruktūra un tās veidošana;

9.12. medījuma apstrāde un higiēnas prasības;

9.13. medību suņu šķirnes un to izmantošana medībās;

9.14. medību trofejas un to vērtēšanas pamati.

10. Mednieka kandidāta praktisko iemaņu pārbaudes programmā ietver prasmju pārbaudi un normatīvajos aktos noteikto drošības prasību ievērošanu rīcībā ar medību šaujamieroci, izpildot vienu no šādiem praktiskās daļas uzdevumiem pēc mednieka kandidāta izvēles atbilstoši konkrētās šautuves tehniskajam nodrošinājumam:

10.1. šaušana ar gludstobra medību šaujamieroci, ar lodēm četras reizes izšaujot pa stāvošu un sešas reizes pa skrejošu mežacūkas mērķi (trīs šāvieni, mērķim virzoties no labās uz kreiso pusi, un trīs šāvieni, mērķim virzoties no kreisās uz labo pusi) 35 metru distancē. Praktiskais pārbaudījums ir nokārtots, ja iegūti vismaz 50 punkti no 100;

10.2. šaušana ar gludstobra medību šaujamieroci pa lidojošiem mērķiem – ne mazāk kā piecas šaušanas pozīcijas, ietverot gan šaušanu pa prom lidojošiem, gan virsū lidojošiem, gan no labās un kreisās puses lidojošiem mērķiem. Pārbaudījums ir nokārtots, ja trāpīts vismaz 12 mērķiem no 25.

11. Persona, kura (saskaņā ar tiesisko regulējumu ieroču aprites jomā) mednieku eksaminācijas komisijā kārto eksāmenu šaušanā ar garstobra–vītņstobra medību šaujamieroci pa stāvošu un kustīgu aļņa mērķi 100 metru distancē, četras reizes izšauj pa stāvošu un sešas reizes pa skrejošu mērķi (trīs šāvieni, mērķim virzoties no kreisās uz labo pusi, un trīs šāvieni, mērķim virzoties no labās uz kreiso pusi). Šaušanā pa stāvošu mērķi pieļaujams atbalsts, kas neparedz ieroča stiprināšanu. Personām, kas sasniegušas 65 gadu vecumu, šaušanu pa kustīgu mērķi (pēc personas izvēles) aizstāj ar šaušanu pa stāvošu mērķi bez atbalsta. Pārbaudījums ir nokārtots, ja iegūti vismaz 50 punkti no 100.

12. Medību vadītāja kandidāta teorētisko zināšanu pārbaudes programmā ir šādas tēmas:

12.1. medību saimniecības nozīme (piemēram, ietekme uz bioloģisko daudzveidību, ekoloģisko stabilitāti un tautsaimniecības nozarēm);

12.2. medību jomu regulējošo normatīvo aktu prasības;

12.3. medību vadītāja tiesības un pienākumi;

12.4. drošības prasības medībās;

12.5. medību organizēšana un norise;

12.6. ar medībām saistītās dokumentācijas kārtošana;

12.7. medījamo dzīvnieku populāciju ilgtspējīga apsaimniekošana un medību saimniecības veidošanas pamatprincipi;

12.8. medību tiesību aprite;

12.9. savvaļas medījamo sugu dzīvnieku postījumu veidošanās un mazināšana (piemēram, pušu pienākumi, atbildība, preventīvie pasākumi);

12.10. medījuma pirmapstrādes organizēšana;

12.11. medību produkcijas pārstrāde, pārtikas drošība un aprite;

12.12. medību suņu šķirnes un to izmantošana medībās;

12.13. medību trofejas piederības noteikšana;

12.14. ieroču apriti regulējošo normatīvo aktu prasības;

12.15. medību infrastruktūra un tās veidošanas nosacījumi;

12.16. medījamo dzīvnieku slimības un ar tām saistītais risks.

IV. Eksaminācijas kārtība

13. Valsts meža dienests savā tīmekļa vietnē publicē informāciju par mednieka un medību vadītāja eksāmena norises laiku un vietu.

14. Lai kārtotu mednieka vai medību vadītāja eksāmenu, persona samaksā valsts nodevu par eksāmena kārtošanu un iesniedz iesniegumu Valsts meža dienestā ne vēlāk kā piecas dienas pirms eksāmena. Iesniegumā norāda Valsts meža dienesta teritoriālo struktūrvienību, kurā vēlas saņemt apliecību. Iesniegumam pievieno:

14.1. izziņu par apmācību mednieka kvalifikācijas iegūšanai (kopiju);

14.2. dokumentu, kas apliecina valsts nodevas samaksu, ja tā nav samaksāta ar maksājumu karti maksājumu karšu pieņemšanas terminālī Valsts meža dienestā;

14.3. vienu personas fotogrāfiju (3 x 4 centimetri).

15. Persona, ierodoties uz eksāmenu, mednieku eksaminācijas komisijai uzrāda personu apliecinošu dokumentu un izziņu par apmācību (oriģinālu).

16. Mednieka eksāmens ietver teorētisko zināšanu un praktisko iemaņu pārbaudi šaušanā. Medību vadītāja eksāmens ietver teorētisko zināšanu pārbaudi.

17. Mednieku teorētiskajā pārbaudījumā ir 60 jautājumu, un pārbaudījuma kārtošanas laiks ir 90 minūšu. Pārbaudījums ir nokārtots, ja ir pieļautas ne vairāk par sešām nepareizām atbildēm. Medību vadītāju teorētiskajā pārbaudījumā ir 60 jautājumu, un pārbaudījuma kārtošanas laiks ir 90 minūšu. Pārbaudījums ir nokārtots, ja ir pieļautas ne vairāk par piecām nepareizām atbildēm.

18. Praktiskais pārbaudījums notiek normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā sertificētās šautuvēs.

19. Praktisko iemaņu pārbaudēs atļauti visi tēmēkļi, kas nav aizliegti medības reglamentējošajos normatīvajos aktos, kā arī atļauts ieroci ieplecot pirms mērķa padošanas.

20. Mednieku eksaminācijas komisija eksāmena rezultātus reģistrē eksāmena protokolā. Lēmumu par eksāmena rezultātiem paziņo eksāmena dalībniekiem tūlīt pēc eksāmena.

21. Pēc nokārtota pārbaudījuma šaušanā ar garstobra–vītņstobra medību šaujamieroci Valsts meža dienests nākamās darbdienas laikā attiecīgo informāciju reģistrē Licenču un sertifikātu reģistrā.

22. Mednieku eksaminācijas komisijai ir tiesības:

22.1. pārtraukt teorētisko pārbaudījumu un atzīt to par nenokārtotu, ja persona pārbaudījuma laikā izmanto elektroniskos saziņas līdzekļus vai citus informācijas avotus;

22.2. pārtraukt praktisko pārbaudījumu un atzīt to par nenokārtotu, ja persona pārkāpj ieroča lietošanas vai šautuves drošības noteikumu prasības;

22.3. filmēt teorētisko zināšanu un praktisko iemaņu pārbaudi.

23. Medību vadītāja eksāmenu ir tiesības kārtot personai, kurai ilgāk nekā trīs gadus ir mednieka kvalifikācija.

24. Mednieku eksaminācijas komisijas lēmumu par eksaminācijas rezultātiem var apstrīdēt, iesniedzot attiecīgu iesniegumu Valsts meža dienesta ģenerāldirektoram Valsts meža dienesta likumā noteiktajā kārtībā. Valsts meža dienesta ģenerāldirektora lēmumu var pārsūdzēt tiesā.

V. Kārtība, kādā izsniedz vai anulē mednieka apliecību, medību vadītāja apliecību un atļauju ārzemniekam medīt Latvijas teritorijā

25. Pēc attiecīga eksāmena nokārtošanas persona Valsts meža dienestā var saņemt mednieka apliecību (2. pielikums) vai medību vadītāja apliecību (3. pielikums).

26. Valsts meža dienests mednieka apliecību vai medību vadītāja apliecību personai izsniedz 15 darbdienu laikā pēc attiecīgā eksāmena nokārtošanas un valsts nodevas samaksas par mednieka apliecības vai par medību vadītāja apliecības izsniegšanu.

27. Eksāmena rezultāti mednieka apliecības vai medību vadītāja apliecības saņemšanai ir derīgi trīs gadus pēc eksāmena nokārtošanas. Lai saņemtu apliecību pēc minētā termiņa, eksāmens jākārto vēlreiz.

28. Medību vadītāja apliecība nav derīga bez mednieka apliecības.

29. Atļauju ārzemniekam medīt Latvijas teritorijā Valsts meža dienests izsniedz pēc valsts nodevas samaksas, pamatojoties uz:

29.1. iesniegumu, kurā norādīts ārzemnieka personas vārds, uzvārds un medīšanai Latvijas teritorijā paredzētais laikposms;

29.2. attiecīgās valsts kompetentas institūcijas izsniegtu dokumentu (kopiju), kas apliecina personas tiesības medīt savā valstī.

30. Atļauju ārzemniekam medīt Latvijas teritorijā Valsts meža dienests izsniedz triju darbdienu laikā pēc šo noteikumu 29. punktā minēto dokumentu saņemšanas.

31. Lēmumu par mednieka apliecības, medību vadītāja apliecības vai atļaujas ārzemniekam medīt Latvijā anulēšanu pieņem Valsts meža dienests:

31.1. pamatojoties uz privātpersonas iesniegumu;

31.2. personas nāves gadījumā, ja par to saņemta rakstiska informācija;

31.3. pēc savas iniciatīvas, ja ir konstatēts pamats administratīvā akta atcelšanai.

32. Lēmumu par mednieka apliecības, medību vadītāja apliecības, kā arī par atļaujas ārvalstu medniekam medīt Latvijā izsniegšanu vai anulēšanu var apstrīdēt un pārsūdzēt Valsts meža dienesta likumā noteiktajā kārtībā.

VI. Kārtība, kādā apmaina, atjauno un izsniedz jaunus medību dokumentus vai atsaka to atjaunošanu

33. Mednieka apliecību vai medību vadītāja apliecību apmaina vai atjauno personai, kurai līdz tam ir bijusi derīga mednieka apliecība vai medību vadītāja apliecība.

34. Mednieka apliecību vai medību vadītāja apliecību apmaina vai atjauno Valsts meža dienests, pamatojoties uz personas iesniegumu un informāciju par valsts nodevas samaksu.

35. Mednieka sezonas karti vai atļauju ārzemniekam medīt Latvijas teritorijā atjauno Valsts meža dienests, pamatojoties uz personas iesniegumu.

36. Ja medību atļauja vai tās sastāvdaļa (marķieris), kā arī atļauja medīt ārpus medību termiņa ir bojāta un persona var to uzrādīt vai ir attiecīga informācija no kompetentajām iestādēm par negadījumu vai trešo personu prettiesisku rīcību, minēto atļauju atjauno vai izsniedz jaunu atļauju, pamatojoties uz personas iesniegumu un dokumentu (vai tā kopiju), kas apliecina valsts nodevas samaksu par medību atļaujas izsniegšanu.

37. Valsts meža dienests lēmumu par šo noteikumu 34., 35. un 36. punktā minēto dokumentu atjaunošanu vai atteikumu tos atjaunot pieņem Administratīvā procesa likumā noteiktajā termiņā.

38. Ja personai mednieka apliecība vai medību vadītāja apliecība ir anulēta, pamatojoties uz attiecīgās personas iesniegumu, persona to saņem no jauna pēc mednieka vai medību vadītāja eksāmena nokārtošanas bez atkārtotas apmācības. Ja personai mednieka vai medību vadītāja apliecība anulēta (ierobežotas (atņemtas uz laiku) tiesības medīt) personas prettiesiskas rīcības dēļ, apliecību var saņemt no jauna pēc tiesību ierobežojuma termiņa beigām, nokārtojot mednieka vai medību vadītāja eksāmenu, bez atkārtotas apmācības.

39. Valsts meža dienesta lēmumu par medību dokumenta atjaunošanu, izsniegšanu vai atteikumu to izsniegt var apstrīdēt un pārsūdzēt Valsts meža dienesta likumā noteiktajā kārtībā.

VII. Noslēguma jautājumi

40. Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 2004. gada 2. marta noteikumus Nr. 110 "Noteikumi par mednieku un medību vadītāju apmācības kārtību, zināšanu un praktisko iemaņu pārbaudes programmu, kā arī mednieka apliecības un medību vadītāja apliecības izsniegšanas kārtību" (Latvijas Vēstnesis, 2004, 36. nr.; 2005, 56. nr.; 2009, 187. nr.).

41. Mednieku apliecības, kas izsniegtas pirms šo noteikumu spēkā stāšanās, ir derīgas, bet pēc 2017. gada 1. janvāra uz to pamata netiek izsniegtas mednieka sezonas kartes.

42. Ar medību vadītāju apliecību, kas izsniegta pirms šo noteikumu spēkā stāšanās dienas, ir atļauts vadīt medības līdz 2017. gada 31. martam.

43. Noteikumi stājas spēkā 2015. gada 1. jūlijā.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs


1.pielikums
Ministru kabineta
2014.gada 23.septembra
noteikumiem Nr.567

Veidlapas rekvizītu zona
(juridiskās personas nosaukums, reģistrācijas numurs, adrese, tālrunis un elektroniskā pasta adrese)

Izziņa par apmācību

Izziņa izsniegta

 
  (fiziskās personas vārds, uzvārds un personas kods)

par pilna apmācības kursa noklausīšanos un nepieciešamo zināšanu apguvi, lai kārtotu eksāmenu mednieka apliecības saņemšanai.

Mācību organizētājs

 
  (juridiskās personas nosaukums, reģistrācijas numurs un adrese)
 
 

Izziņa izsniegta

   
  (datums*)  

Amatpersona

 
  (amats, vārds, uzvārds, paraksts*)

Piezīme.

* Dokumenta rekvizītus "datums" un "paraksts" neaizpilda, ja elektroniskais dokuments ir sagatavots atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs


2.pielikums
Ministru kabineta
2014.gada 23.septembra
noteikumiem Nr.567

Mednieka apliecības paraugs

Mednieka apliecības priekšpuse (averss)

Mednieka apliecības otra puse (reverss)

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs


3.pielikums
Ministru kabineta
2014.gada 23.septembra
noteikumiem Nr.567

Medību vadītāja apliecības paraugs

Medību vadītāja apliecības priekšpuse (averss)

Medību vadītāja apliecības otra puse (reverss)

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!