• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Ministru kabinets
Oficiālajā izdevumā publicē:
  • Ministru kabineta noteikumus, instrukcijas un ieteikumus. Tie stājas spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas, ja tiesību aktā nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš;
  • Ministru kabineta rīkojumus. Tie stājas spēkā parakstīšanas brīdī;
  • Ministru kabineta sēdes protokollēmumus. Tie stājas spēkā pieņemšanas brīdī;
  • plānošanas dokumentus, kā arī informatīvos ziņojumus par politikas plānošanas dokumentu īstenošanu.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2012. gada 28. augusta noteikumi Nr. 599 "Sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanas un izmantošanas kārtība". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 18.09.2012., Nr. 147 https://www.vestnesis.lv/op/2012/147.4

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.602

Grozījumi Ministru kabineta 2005.gada 27.decembra noteikumos Nr.1032 "Noteikumi par budžetu ieņēmumu klasifikāciju"

Vēl šajā numurā

18.09.2012., Nr. 147

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 599

Pieņemts: 28.08.2012.

OP numurs: 2012/147.4

2012/147.4
RĪKI

Ministru kabineta noteikumi: Šajā laidienā 18 Pēdējās nedēļas laikā 26 Visi

Ministru kabineta noteikumi Nr.599

Rīgā 2012.gada 28.augustā (prot. Nr.49 9.§)

Sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanas un izmantošanas kārtība

Izdoti saskaņā ar Sabiedriskā transporta pakalpojumu likuma
13.panta piekto un devīto daļu

I. Vispārīgais jautājums

1. Noteikumi nosaka:

1.1. sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanas un izmantošanas kārtību;

1.2. līgumsoda maksimālo apmēru un piemērošanas kārtību.

II. Vispārīgās prasības sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanai un izmantošanai

2. Pārvadātājs nodrošina, lai pasažierim sabiedriskajā transportlīdzeklī ir pieejama informācija par pasažieru un bagāžas pārvadāšanas kārtību. Reģionālā starppilsētu un reģionālā vietējās nozīmes maršruta sabiedriskajā transportlīdzeklī pārvadātājs nodrošina pasažierus ar informāciju par attiecīgā maršruta (reisa) sabiedriskā transportlīdzekļa stāvēšanas laiku autoostā vai pieturvietā (turpmāk – pieturvietas), kustības sarakstiem un braukšanas maksu (tarifu), bet vilcienu vagonos izvieto maršrutu shēmu.

3. Pasažierim sabiedriskajā transportlīdzeklī jāpilda sabiedriskā transportlīdzekļa vadītāja, konduktora, vilciena pavadoņa (turpmāk – sabiedriskā transportlīdzekļa apkalpe) vai pārvadātāja norīkoto par pārvadājumu kontroli atbildīgo darbinieku (turpmāk – kontrolieri), kā arī kompetentas valsts vai pašvaldības institūcijas amatpersonu prasības, kas noteiktas šajos noteikumos un citos normatīvajos aktos par sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanu.

4. Pasažierim aizliegts bojāt sabiedrisko transportlīdzekli un tā inventāru, kā arī veikt darbības, kas apdraudētu satiksmes drošību. Pasažierim ir pienākums ievērot tīrību un kārtību salonā.

5. Pasažieris pārvadātāja sniegto sabiedriskā transporta pakalpojumu izmantošanas laikā ir Civillikumā noteiktajā kārtībā un apmērā atbildīgs par zaudējumiem, kas radušies viņa darbības rezultātā.

6. Pasažierus pārvadā, nepārsniedzot izgatavotāja noteiktās sabiedriskā transportlīdzekļa ietilpības prasības.

7. Reģionālā starppilsētu maršruta sabiedriskajā transportlīdzeklī sēdvietas numurē šādā kārtībā:

7.1. sēdvietas numurē, sākot ar sēdvietu aiz transportlīdzekļa vadītāja sēdvietas, no kreisās puses uz labo (nepāra numuri ir pie autotransportlīdzekļa loga, pāra numuri – pie transportlīdzekļa ejas);

7.2. ja sabiedriskajā transportlīdzeklī vienā ejas pusē rindā ir novietotas pa divām sēdvietām, bet otrā rindā tikai pa vienai, sēdvietas numurē šo noteikumu 7.1.apakšpunktā minētajā kārtībā;

7.3. ja sabiedriskajā transportlīdzeklī atsevišķās vietās ir novietots pa vienai sēdvietai, tām piešķir pēdējos numurus, pārējās sēdvietas numurē šo noteikumu 7.1.apakšpunktā minētajā kārtībā;

7.4. ja sabiedriskajā transportlīdzeklī vadītāja un viņa blakussēdētāja pasažiera sēdvietas ir nodalītas no pārējā pasažieru salona, blakussēdētāja pasažiera vietai piešķir pēdējo numuru, pārējās sēdvietas numurē šo noteikumu 7.1.apakšpunktā minētajā kārtībā;

7.5. ja sabiedriskajā transportlīdzeklī, kurā ir vairāk par 16 sēdvietām, ir divas vai vairākas pasažieru ieejas (durvis) un šīs ieejas (durvis) atrodas pretī:

7.5.1. kreisās puses pasažieru sēdvietām vai ja citā vietā pretī kreisās vai labās puses sēdvietām ir izvietota telpa bagāžas novietošanai (piemēram, bērnu ratiņu vai personu ar invaliditāti riteņkrēslu nostiprināšanai), sēdvietu numerācija aiz minētajām telpām tiek turpināta augošā secībā, izlaižot divus numurus (piemēram, sēdvietu numerācija virzienā no kreisās uz labo pusi – Nr.17, Nr.18 (kreisā puse), Nr.19 un Nr.20 tiek izlaisti (labā puse, kurā nav sēdvietu, bet ir ieeja transportlīdzeklī vai telpa bagāžas novietošanai), numerācijas turpinājumā – Nr.21, Nr.22 (kreisā puse) un Nr.23, Nr.24 (labā puse));

7.5.2. bagāžas novietošanas telpai, sēdvietu numerāciju aiz šīs telpas turpina augošā secībā, neizlaižot numurus;

7.6. ja sabiedriskajā transportlīdzeklī sēdvietas izvietotas vairākos līmeņos (piemēram, divstāvu transportlīdzeklis), numerāciju sāk no pirmā līmeņa šo noteikumu 7.1.apakšpunktā minētajā kārtībā.

8. Pasažieru vilcienā vietas var nenumurēt vai izmantot vagona izgatavotājrūpnīcas vietu numerāciju, bet, ja tās numurē pārvadātājs, ievēro šo noteikumu 7.punktā minēto kārtību.

9. Pārvadājumiem izmanto sabiedrisko transportlīdzekli, kas ir noformēts ar maršruta zīmi un pārvadātāja nosaukumu. Minimālais maršruta zīmes izmērs ir 600 x 300 mm. Maršruta zīme ir informatīva, un tā satur šādu informāciju par pārvadājumu attiecīgajā maršrutā:

9.1. maršruta numurs (minimālais ciparu augstums ir 200 mm);

9.2. maršruta sākumpunkta un galapunkta nosaukums (minimālais burtu augstums ir 120 mm) vai tikai galapunkta nosaukums (minimālais burtu augstums ir 150 mm).

10. Pārvadātājs nodrošina, lai, tuvojoties sabiedriskajam transportlīdzeklim (autobusam, tramvajam un trolejbusam), maršruta zīme ir labi saskatāma (piemēram, apgaismojums diennakts tumšajā laikā) un sabiedriskajā transportlīdzeklī novietota tā, lai, pasažierim iekāpjot, ir labi redzama.

11. Ja sabiedriskajā transportlīdzeklī ir elektroniskā maršruta zīme, tās izmērs nedrīkst būt mazāks par šo noteikumu 9.punktā minēto minimālo zīmes izmēru. Ja sabiedriskajā transportlīdzeklī nav elektroniskās maršruta zīmes vai tā nedarbojas, pārvadātājs nodrošina, lai sabiedriskais transportlīdzeklis tiktu noformēts ar maršruta zīmi atbilstoši šo noteikumu 9.punktam.

12. Sabiedriskā transporta pakalpojumu pasūtījuma līgumā noteiktajiem paaugstināta servisa pārvadājumiem izmanto maršruta zīmi ar norādi par paaugstināta servisa pārvadājumu.

13. Pārvadātājs sabiedriskā transportlīdzekļa salonā nodrošina, lai pasažierim informācija par sabiedriskā transportlīdzekļa pieturvietām maršrutā būtu pieejama audio ieraksta vai vizuāli noformētā veidā (minimālais burtu augstums ir 100 mm).

14. Ja reģionālā starppilsētu maršruta (reisa) ilgums pārsniedz trīs stundas, sabiedriskajam transportlīdzeklim jābūt aprīkotam ar ergonomiskajiem krēsliem un vietu salonā bagāžas novietošanai. Ja sabiedriskais transportlīdzeklis nav aprīkots ar tualeti, maršruta (reisa) vidū jānodrošina sabiedriskā transportlīdzekļa apstāšanās vietā, kur ir pieejams sanitārais mezgls.

15. Ja reģionālā starppilsētu vai reģionālā vietējās nozīmes maršruta sabiedriskajā transportlīdzeklī esošās vietas ir aizpildītas, tajā novieto papildu informācijas zīmi "Vietu nav" (minimālais burtu augstums ir 200 mm). Lai par to informētu pasažierus, kuri gaida sabiedrisko transportlīdzekli kustības sarakstā paredzētajā pieturvietā, kurā neviens no pasažieriem neizkāpj, vadītājs samazina sabiedriskā transportlīdzekļa kustības ātrumu.

16. Ja lielas pasažieru plūsmas dēļ pārvadātājs norīko papildu sabiedrisko transportlīdzekli, tajā novieto papildu informācijas zīmi "Papildreiss" (minimālais burtu augstums ir 200 mm).

17. Sabiedriskajam transportlīdzeklim jābūt pielāgotam normatīvajos aktos par transportlīdzekļu izgatavošanu noteiktajām tehniskajām prasībām, lai personām ar funkcionāliem traucējumiem, grūtniecēm un personām ar maziem bērniem (tai skaitā ar bērnu ratiņiem) atvieglotu iekļūšanu sabiedriskajā transportlīdzeklī un nodrošinātu šo personu pārvadāšanu.

18. Ja pārvadātājs sabiedriskos transportlīdzekļus nav pielāgojis atbilstoši šo noteikumu 17.punktā minētajām prasībām, pārvadātājam ir pienākums nodrošināt šo noteikumu 17.punktā minētās personas ar attiecīgi aprīkotu transportlīdzekli. Minēto transportlīdzekli šo noteikumu 17.punktā minētās personas var pasūtīt 72 stundas pirms brauciena, piezvanot uz pārvadātāja norādīto tālruņa numuru. Informācijai par tālruņa numuru jābūt pieejamai visās pieturvietās un autoostās.

III. Biļešu iegāde, izmantošana, pārformēšana un nodošana

19. Pasažiera braukšanas tiesības sabiedriskajā transportlīdzeklī apliecina biļete. Elektroniski vai pa tālruni iegādātajām biļetēm braukšanas tiesības sabiedriskajā transportlīdzeklī apliecina autorizācijas vai rezervācijas kods.

20. Lai izmantotu sabiedriskā transporta pakalpojumus, pasažieris iegādājas braukšanas biļeti, bet, lai pārvadātu bagāžu, – bagāžas biļeti (kvīti) (turpmāk – bagāžas biļete).

21. Pasažierim ir pienākums iegādāto biļeti saglabāt līdz brauciena beigām.

22. Ja pasažieris braukšanai sabiedriskajā transportlīdzeklī izmanto biļeti ar braukšanas maksas atvieglojumu, pasažiera pienākums ir uzrādīt pārbaudei šo noteikumu 3.punktā minētajām personām biļeti kopā ar normatīvajos aktos par pasažieru kategorijām, kuras ir tiesīgas izmantot braukšanas maksas atvieglojumus, noteiktu dokumentu, kas apliecina pasažiera tiesības uz braukšanas maksas atvieglojumu.

23. Biļetes pasažierim pārdod pārvadātāja vai pasūtītāja noteiktās biļešu tirdzniecības vietās – biļešu kasēs, elektroniski, pa tālruni, ja attiecīgais pakalpojuma sniedzējs to nodrošina, sabiedriskajā transportlīdzeklī vai citās tirdzniecības vietās (turpmāk – biļešu tirdzniecības vietas).

24. Biļetes sabiedriskajā transportlīdzeklī var iegādāties pie sabiedriskā transportlīdzekļa apkalpes vai biļešu automātā.

25. Biļešu tirdzniecības vietā biļetes reģionālajam starppilsētu un reģionālajam vietējās nozīmes maršrutam pārtrauc pārdot:

25.1. maršruta galapunktā – ne agrāk kā 10 minūtes pirms sabiedriskā transportlīdzekļa atiešanas;

25.2. maršruta starppunktā – pēc tam, kad sabiedriskā transportlīdzekļa apkalpe saņem biļešu uzskaites dokumentus vai vienotā biļešu tirdzniecības sistēma uz transportlīdzeklī uzstādīto nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīci vai iekārtu nosūta informāciju par attiecīgajam reisam pārdotajām biļetēm sistēmā biļešu tirdzniecības vietās;

25.3. vilciena biļešu kasē:

25.3.1. abonementa biļetes – piecas minūtes pirms vilciena atiešanas;

25.3.2. biļetes vienam braucienam – vilciena atiešanas brīdī.

26. Biļeti pasažierim pārdod saskaņā ar normatīvajos aktos par sabiedriskā transporta pakalpojumu tarifu noteikšanu apstiprinātiem tarifiem.

27. Biļetes pasažierim pārdod rindas kārtībā neatkarīgi no braukšanas attāluma jebkurā daudzumā, bet nepārsniedzot izgatavotāja noteiktās sabiedriskā transportlīdzekļa ietilpības normas.

28. Iegādājoties biļeti no maršruta galapunkta jebkurā biļešu tirdzniecības vietā braukšanai reģionālā starppilsētu vai reģionālā vietējās nozīmes maršruta sabiedriskajā transportlīdzeklī ar numurētām vietām, pasažierim ir tiesības:

28.1. izvēlēties jebkuru brīvo vietu sabiedriskajā transportlīdzeklī;

28.2. norādīt kā iekāpšanas pieturvietu jebkuru maršrutā paredzēto pieturvietu (autobusiem iekāpšanas vieta tiek norādīta biļetē un biļešu uzskaites dokumentā, kuru pirms autobusa atiešanas nodod autobusa apkalpei).

29. Saņemot biļeti, pasažieris pārliecinās, ka tā izsniegta atbilstoši viņa pasūtījumam.

30. Pārdodot stāvvietas biļeti vai biļeti personām ar invaliditāti paredzētā sēdvietā, pārdevējs par to informē pasažieri un izsniedz biļeti ar attiecīgu norādi.

31. Biļeti braukšanai reģionālā starppilsētu vai reģionālā vietējās nozīmes maršruta sabiedriskajā transportlīdzeklī var iegādāties biļešu tirdzniecības vietā iepriekšpārdošanā. Biļešu iepriekšpārdošanu uzsāk vismaz piecas diennaktis pirms sabiedriskā transportlīdzekļa atiešanas un pārtrauc ne agrāk kā iepriekšējā dienā pirms sabiedriskā transportlīdzekļa atiešanas. Biļešu tirdzniecības vietā nodrošina informāciju par biļešu iepriekšpārdošanas kārtību un maksu par biļešu iepriekšpārdošanu (ja tāda ir noteikta).

32. Biļetes pasažieru grupu pārvadāšanai pārdod saskaņā ar pasūtījumu. Minimālo pasažieru skaitu grupā nosaka pārvadātājs.

33. Sabiedriskā transportlīdzekļa apkalpe nodrošina pasažieri ar biļetē norādīto sēdvietu arī tad, ja pasažieris iekāpj sabiedriskajā transportlīdzeklī biļetē norādītajā pieturvietā, nevis maršruta galapunktā vai citā pieturvietā, no kuras iegādāta biļete.

34. Biļete ir derīga braukšanai sabiedriskajā transportlīdzeklī biļetē norādītajā virzienā līdz noteiktai pieturvietai tajā laikā un datumā, kas norādīts biļetē. Ja biļetē derīguma termiņš nav norādīts, uzskatāms, ka tā ir derīga no sabiedriskā transportlīdzekļa atiešanas brīža līdz pienākšanai attiecīgajā pieturvietā.

35. Braukšanai pilsētas nozīmes maršruta sabiedriskajā transportlīdzeklī attiecīgās pilsētas pašvaldība var noteikt citus biļetes derīguma un tās izmantošanas nosacījumus.

36. Biļete braukšanai pasažieru vilcienā ir derīga vienam braucienam biļetē norādītajā maršrutā līdz norādītajai pieturvietai šādos termiņos:

36.1. vienā virzienā bez pārsēšanās vai no citas pieturvietas iegādātā biļete derīga vienam braucienam biļetes iegādes datumā. Ja biļeti iegādājas pēc plkst.21.00, tā ir derīga braukšanai līdz nākamā datuma plkst.4.00;

36.2. turp–atpakaļ virziena biļete ir derīga turp braucienam biļetes iegādes datumā, bet atpakaļ braucienam – biļetes iegādes datumā vai nākamajā datumā.

37. Abonementa biļete ir derīga braukšanai biļetē norādītajos sabiedrisko transportlīdzekļu veidos, norādītajā maršrutā un laikposmā, kas norādīts biļetē. Abonementa biļešu izmantošanas kārtību nosaka pārvadātājs.

38. Ja abonementa biļetes derīguma termiņš ir:

38.1. viens vai vairāki mēneši, biļetes derīguma termiņu aprēķina, skaitot no tās derīguma sākuma datuma līdz attiecīgajam nākamā vai cita mēneša datumam (to neskaitot), bet, ja kalendāra mēnesī attiecīgā datuma nav, – līdz mēneša pēdējam datumam (to ieskaitot);

38.2. īsāks par mēnesi, biļetes derīguma termiņu aprēķina, no tās derīguma sākuma datuma skaitot atbilstošo kalendāra dienu skaitu (pēdējo dienu ieskaitot). Attiecīgos datumus norāda abonementa biļetē.

39. Ja biļetes vai abonementa biļetes termiņš braukšanai sabiedriskajā transportlīdzeklī beidzas, pasažierim atrodoties ceļā, biļete ir derīga līdz tajā norādītajai izkāpšanas pieturvietai, bet pilsētas nozīmes maršrutā – līdz attiecīgā reisa galapunktam.

40. Ja pasažieris neizmanto iegādāto biļeti braukšanai reģionālā starppilsētu vai reģionālā vietējās nozīmes maršruta sabiedriskajā transportlīdzeklī, viņam ir tiesības nodot to atpakaļ biļešu tirdzniecības vietā un saņemt atpakaļ:

40.1. pilnu braukšanas un bagāžas pārvadāšanas maksu, ja biļeti un bagāžas biļeti nodod biļešu tirdzniecības vietā vismaz divas stundas līdz biļetes derīguma termiņa sākumam;

40.2. naudas summu 75 % apmērā no braukšanas un bagāžas pārvadāšanas maksas, ja biļeti un bagāžas biļeti nodod biļešu tirdzniecības vietā vēlāk nekā divas stundas līdz biļetes derīguma termiņa sākumam.

41. Pasažierim ir tiesības atteikties no brauciena reģionālā starppilsētu vai reģionālā vietējās nozīmes maršruta sabiedriskajā transportlīdzeklī, līdz biļetes derīguma termiņa beigām nododot biļeti un bagāžas biļeti biļešu tirdzniecības vietā, kā arī saņemt atpakaļ pilnu braukšanas un bagāžas pārvadāšanas maksu un maksu par biļešu iepriekšpārdošanu (ja tāda ir maksāta), ja:

41.1. sabiedriskā transportlīdzekļa atiešana kavējas vairāk par 15 minūtēm, salīdzinot ar sabiedriskā transportlīdzekļa kustības sarakstā paredzēto atiešanas laiku;

41.2. pārvadājums nenotiek pārvadātāja vainas dēļ;

41.3. pasažierim netiek nodrošināta iespēja ieņemt biļetē norādīto vietu vai līdzvērtīgu sabiedriskā transportlīdzekļa apkalpes ierādītu vietu;

41.4. sabiedrisko transportlīdzekli ar augstāku pārvadājumu kvalitāti, par ko ir samaksāta papildu maksa, nomaina ar sabiedrisko transportlīdzekli, kurā ir zemāka pārvadājumu kvalitāte.

42. Pasažieris, kurš nokavējis reģionālā starppilsētu vai reģionālā vietējās nozīmes maršruta sabiedrisko transportlīdzekli slimības vai nepārvaramas varas dēļ (piemēram, dabas stihija, nelaimes gadījums), triju dienu laikā pēc biļetes derīguma termiņa beigām ir tiesīgs pārvadātāja noteiktajā kārtībā nodot neizmantoto biļeti biļešu tirdzniecības vietā un saņemt citu līdzvērtīgu biļeti braukšanai tajā pašā maršrutā par to pašu cenu. Ja pasažieris nevēlas saņemt citu biļeti, neizmantoto biļeti var nodot biļešu tirdzniecības vietā un saņemt atpakaļ naudas summu 75 % apmērā no braukšanas un bagāžas pārvadāšanas maksas.

43. Šo noteikumu 42.punktā minētais iemesls (slimība vai nepārvarama vara) pasažierim jāapliecina ar ārstniecības iestādes izziņu vai citas institūcijas izsniegtu attiecīgo notikumu apliecinošu dokumentu.

44. Reģionālā starppilsētu vai reģionālā vietējās nozīmes maršruta sabiedriskajā transportlīdzeklī pasažierim, pārtraucot braucienu slimības vai nepārvaramas varas dēļ (piemēram, dabas stihija, nelaimes gadījums), ir tiesības pārvadātāja noteiktajā kārtībā saņemt atpakaļ braukšanas maksu par nenobraukto attālumu.

45. Ja pasažieris neizmanto iegādāto abonementa biļeti braukšanai sabiedriskajā transportlīdzeklī, viņam ir tiesības to nodot biļešu tirdzniecības vietā un saņemt atpakaļ naudas summu:

45.1. 90 % apmērā no abonementa biļetes cenas, ja biļeti nodod biļešu tirdzniecības vietā līdz biļetes derīguma termiņa sākumam;

45.2. 75 % apmērā no abonementa biļetes cenas par atlikušo neizmantoto laiku, ja biļeti nodod biļešu tirdzniecības vietā biļetes derīguma termiņa laikā.

46. Kompensāciju par neizmantoto pasažieru grupas brauciena biļeti pārvadātājs izmaksā, pamatojoties uz pasažieru grupas pārstāvja rakstisku iesniegumu un sabiedriskā transportlīdzekļa apkalpes atzīmi uz biļetes par faktiski braucošo pasažieru skaitu. Iesniegumā norāda pasažieru grupas pārstāvja identifikācijas datus – vārdu, uzvārdu, personas kodu, dzīvesvietas adresi, tālruņa numuru.

47. Šajos noteikumos minētajos gadījumos biļeti nodod tajā biļešu tirdzniecības vietā, kurā biļete ir iegādāta, vai pārvadātāja noteiktā vietā. Par biļetes nodošanu un noteiktās naudas summas atmaksāšanu sastāda aktu (1.pielikums).

48. Elektroniski iegādāto biļeti pasažierim ir tiesības nodot atpakaļ elektroniskās biļešu tirdzniecības sistēmas uzturētājam šo noteikumu 40. un 45.punktā minētajā kārtībā. Par elektroniski iegādāto biļešu atpakaļ nodošanas kārtību pasažieris tiek informēts, iegādājoties elektronisko biļeti.

49. Nozaudētas vai sabojātas (piemēram, saplēstas, apdegušas, labotas) biļetes un bagāžas biļetes neatjauno un naudu par tām neatmaksā (izņemot pārvadātāja noteiktos gadījumus).

50. Pārvadātājam ir pienākums atlīdzināt tiešos zaudējumus (neieskaitot atrauto peļņu), kas radušies, ja pasažieru regulāro pārvadājumu (izņemot pilsētas nozīmes maršrutus) sabiedriskā transportlīdzekļa pienākšana vai atiešana neatbilst kustības sarakstam, kā arī tad, ja atcelts reiss reģionālajā starppilsētu nozīmes vai reģionālajā vietējās nozīmes maršrutā, uz kuru pasažieris iegādājies biļeti. Šajā punktā minētais zaudējumu atlīdzināšanas pienākums neattiecas uz gadījumu, ja sabiedriskā transportlīdzekļa pienākšanas vai atiešanas neatbilstība kustības sarakstam vai reisa atcelšana notikusi no pārvadātāja neatkarīgu iemeslu dēļ.

51. Pārvadātājs reizi mēnesī līdz nākamā mēneša desmitajam datumam sniedz pasūtītājam informāciju par neveiktajiem pārvadājumiem (reisiem) ar autotransportu, elektrotransportu un vilcienu (2.pielikums). Pārvadātājs informē pasūtītāju arī tad, ja minētajā pārskata periodā neveikti pārvadājumi (reisi) nav bijuši.

IV. Biļešu un citu braukšanas dokumentu obligātie rekvizīti

52. Pilsētas nozīmes maršruta biļetē un bagāžas biļetē ir šādi obligātie rekvizīti:

52.1. pilsētas nosaukums;

52.2. biļetes numurs un sērija;

52.3. biļetes cena;

52.4. pārvadātāja nosaukums;

52.5. pārvadājuma veids (ja ir vairāki pārvadājumu veidi, piemēram, autobuss, vilciens, tramvajs, trolejbuss).

53. Reģionālā starppilsētu un reģionālā vietējās nozīmes maršruta biļetē ir šādi obligātie rekvizīti:

53.1. biļešu tirdzniecības vietā pārdotajā biļetē:

53.1.1. pārvadātāja nosaukums;

53.1.2. biļetes numurs;

53.1.3. brauciena sākumpunkts un galapunkts;

53.1.4. biļetes cena;

53.1.5. norāde par braukšanas maksas atvieglojumu apmēru (atlaide procentos no biļetes cenas) un attiecīgo pasažieru kategoriju;

53.1.6. sabiedriskā transportlīdzekļa atiešanas laiks un datums;

53.1.7. vietas numurs, bet vilcieniem – arī vagona numurs (ja ir numurētas vietas), iekāpšanas pieturvieta, ja iekāpšanas vieta atšķiras no biļetes iegādes vietas;

53.1.8. maršruta nosaukums, numurs un reisa numurs;

53.1.9. biļetes pārdošanas datums un laiks (ja nepieciešams, arī biļetes derīguma termiņš);

53.2. sabiedriskajā transportlīdzeklī pārdotajā biļetē:

53.2.1. pārvadātāja nosaukums;

53.2.2. biļetes numurs;

53.2.3. brauciena sākumpunkts un galapunkts;

53.2.4. biļetes cena;

53.2.5. norāde par braukšanas maksas atvieglojuma veidu un apmēru (atlaide procentos no biļetes cenas);

53.2.6. maršruts;

53.2.7. biļetes pārdošanas datums un laiks;

53.3. ja kases aparāts vai kases sistēma nedarbojas, biļetēs norāda šo noteikumu 53.2.1., 53.2.2. un 53.2.4.apakšpunktā minētos rekvizītus. Pārvadātājs uzskaita biļetes, kuras tiek izsniegtas pasažieriem laikposmā, kamēr nedarbojas kases aparāts vai kases sistēma, un biļetes, kurām piemēro braukšanas maksas atvieglojumu, ievērojot savietojamību ar vienoto biļešu uzskaites sistēmu.

54. Reģionālā starppilsētu un reģionālā vietējās nozīmes maršruta bagāžas biļetē ir šādi obligātie rekvizīti:

54.1. pārvadātāja nosaukums;

54.2. biļetes numurs;

54.3. pārvadājuma sākumpunkts un galapunkts (ja bagāžu pārvadā bez pasažiera);

54.4. biļetes pārdošanas datums un laiks;

54.5. biļetes cena;

54.6. maršruta nosaukums, numurs un reisa numurs;

54.7. ja kases aparāts vai kases sistēma nedarbojas, bagāžas biļetē norāda šo noteikumu 54.1., 54.2., 54.3. un 54.5.apakšpunktā minētos rekvizītus. Pārvadātājs uzskaita biļetes, kuras tiek izsniegtas pasažierim laikposmā, kamēr nedarbojas kases aparāts vai kases sistēma, ievērojot savietojamību ar vienoto biļešu uzskaites sistēmu.

55. Abonementa biļetē, kas var būt personalizēta vai paredzēta jebkuram uzrādītājam, ir šādi obligātie rekvizīti:

55.1. maršruts (vai pārvadājuma veids);

55.2. biļetes cena;

55.3. derīguma termiņš, darbības laiks;

55.4. pārvadājuma veids (ja abonementa biļete tiek izsniegta vairākiem pārvadājumu veidiem, šo noteikumu 55.1.apakšpunktā minēto rekvizītu abonementa biļetē var neiekļaut);

55.5. pasažieru kategorijas nosaukums, ja tai ir noteikti braukšanas maksas atvieglojumi;

55.6. ja abonementa biļete ir personalizēta, – pasažiera fotogrāfija un citi identifikācijas dati (vārds, uzvārds, personas kods).

56. Ja dokumentam, kurš apliecina tiesības izmantot braukšanas maksas atvieglojumus, saturs un forma nav noteikti ar ārējo normatīvo aktu, tam ir vismaz šādi obligātie rekvizīti:

56.1. dokumenta nosaukums;

56.2. dokumenta izdevējinstitūcijas nosaukums;

56.3. dokumenta numurs;

56.4. dokumenta derīguma termiņš;

56.5. dokumenta turētāja fotogrāfija un citi identifikācijas dati (vārds, uzvārds, personas kods).

57. Elektroniski vai pa tālruni iegādātām biļetēm un bagāžas biļetēm šajos noteikumos minētie biļetē norādāmie obligātie rekvizīti ir nepieciešami, ja biļete tiek izdrukāta no sistēmas.

V. Bagāžas un dzīvnieku pārvadāšana

58. Pasažieris sabiedriskā transportlīdzekļa salonā vai bagāžas nodalījumā var pārvadāt bagāžu. Bagāžu nedrīkst novietot pasažieriem paredzētā vietā vai vietā, kur tā traucē citiem pasažieriem.

59. Pasažierim ir tiesības sabiedriskā transportlīdzekļa salonā bez maksas pārvadāt bagāžu, kas ir viegli pārnēsājama un kuras veids un iesaiņojums atļauj to bez grūtībām novietot paredzētajā vietā, un kuras izmērs (garums, platums, augstums) nepārsniedz 60 x 40 x 20 cm, bet svars – 20 kg.

60. Bagāžu, kuras izmēri un svars pārsniedz šo noteikumu 59.punktā noteiktos izmērus un svaru, pārvadā sabiedriskā transportlīdzekļa bagāžas nodalījumā. Maksimāli pieļaujamo sabiedriskā transportlīdzekļa bagāžas nodalījumā pārvadājamās bagāžas svaru vienai bagāžas vienībai nosaka pārvadātājs. Ja sabiedriskajā transportlīdzeklī nav bagāžas nodalījuma un bagāža netraucē citiem pasažieriem, bagāžu var pārvadāt sabiedriskā transportlīdzekļa salonā.

61. Bagāžu sabiedriskajā transportlīdzeklī pārvadā par maksu, maksājot par katru bagāžas vienību, izņemot šo noteikumu 59.punktā minēto gadījumu. Bagāžas pārvadāšanas maksu nosaka saskaņā ar normatīvajiem aktiem par sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanu.

62. Sabiedriskajā transportlīdzeklī bez maksas drīkst pārvadāt kruķus, bērnu ratiņus, personu ar invaliditāti riteņkrēslus, kā arī bagāžu, kurai viens no šo noteikumu 59.punktā minētajiem bagāžas izmēriem pārsniedz noteikto izmēru (piemēram, saliekamā makšķere, slēpes, ragaviņas), ja sabiedriskā transportlīdzekļa tehniskās iespējas to pieļauj.

63. Velosipēdus par maksu pārvadā sabiedriskajā transportlīdzeklī, kurā ir speciāli velosipēdu turētāji. Ja šādu turētāju nav, pārvadājamo velosipēdu skaitu un to atrašanās vietu sabiedriskajā transportlīdzeklī nosaka pārvadātājs.

64. Pasažieris, kuram ir tiesības uz braukšanas maksas atvieglojumiem, par bagāžas pārvadāšanu maksā saskaņā ar vispārējiem noteikumiem.

65. Par katru pārvadāšanai pieņemto bagāžas vienību pasažierim izsniedz bagāžas biļeti un žetonu, ja bagāžu novieto sabiedriskā transportlīdzekļa bagāžas nodalījumā.

66. Sabiedriskajā transportlīdzeklī var pārvadāt bagāžu bez pasažiera, ja attiecīgais pārvadātājs šādu pakalpojumu nodrošina. Pārvadājot bagāžu bez pasažiera, par katru bagāžas vienību maksā atsevišķi.

67. Pasažieris nodrošina, lai bagāža būtu pārvadāšanai un saglabāšanai atbilstošā iepakojumā. Par bagāžu, kura pārvadājuma laikā atrodas kopā ar pasažieri sabiedriskā transportlīdzekļa salonā, atbild pasažieris, bet par bagāžas nodalījumā novietotās bagāžas saglabāšanu pārvadājuma laikā atbild pārvadātājs.

68. Pašvaldība pilsētas nozīmes maršrutu sabiedriskajos transportlīdzekļos var noteikt citu bagāžas pārvadāšanas kārtību.

69. Sabiedriskajā transportlīdzeklī aizliegts pārvadāt lietas, kuras var nodarīt kaitējumu citiem pasažieriem, viņu bagāžai vai sabiedriskajam transportlīdzeklim.

70. Sabiedriskajā transportlīdzeklī atrastu nozaudētu bagāžu vai atsevišķu lietu nodod sabiedriskā transportlīdzekļa apkalpei. Sabiedriskajā transportlīdzeklī atrastu bagāžu vai lietu glabā pie attiecīgā pārvadātāja. Autoostā (stacijā) atrastu bagāžu vai lietu nodod autoostas (stacijas) atbildīgajam personālam.

71. Par katru atrasto bagāžas vienību vai atsevišķu lietu sabiedriskā transportlīdzekļa apkalpe vai autoostas (stacijas) atbildīgais personāls sastāda aktu (3.pielikums).

72. Atrasto bagāžu vai lietu glabā ne ilgāk kā trīs diennaktis, pēc tam to nodod policijai. Ja atrastās bagāžas saturs vai lietas dabiskās īpašības nepieļauj tās glabāšanu (piemēram, pārtikas produkti, ziedi) un neviens šo atrasto bagāžu vai lietu nav pieprasījis, sabiedriskā transportlīdzekļa apkalpe, pārvadātājs vai autoostas (stacijas) atbildīgais personāls sastāda aktu par atrastās bagāžas vai lietas iznīcināšanu un to iznīcina, ja atrastās bagāžas vai lietas iznīcināšanas kārtība nav reglamentēta citā normatīvajā aktā tās specifisko īpašību dēļ.

73. Lai bagāžu vai lietu saņemtu atpakaļ, persona, kura to nozaudējusi, uzrāda personu apliecinošu dokumentu, norāda savu dzīvesvietu un tālruņa numuru un pierāda savas tiesības uz atrasto bagāžu vai lietu, nosaucot tās pazīmes un aprakstot to.

74. Sabiedriskajā transportlīdzeklī ir atļauts pārvadāt suņus, kaķus, dekoratīvos putnus, mājputnu vai dekoratīvo dzīvnieku mazuļus, kas pārvadājami dzīvnieku aizsardzības jomu reglamentējošos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Pasažieris, kurš pārvadā dzīvnieku, rūpējas, lai dzīvnieks netraucē citus pasažierus.

75. Par dzīvnieka vai vairāku dzīvnieku (ja tie atrodas vienā būrī, konteinerā vai somā) pārvadāšanu šo noteikumu 74.punktā minētajā kārtībā maksā kā par vienu bagāžas vienību.

76. Bez maksas pārvadā suni, kas sniedz pavadoņa vai asistenta pakalpojumu, ja tiek izpildītas šādiem suņiem normatīvajos aktos par dzīvnieku aizsardzību noteiktās prasības.

VI. Vietu rezervēšana, pasažieru iekāpšana un vietu aizņemšana

77. Pasažieris ir tiesīgs rezervēt vietu reģionālā starppilsētu nozīmes maršruta sabiedriskajā transportlīdzeklī. Vietu rezervē klātienē biļešu tirdzniecības vietā, elektroniski vai pa tālruni vismaz piecas diennaktis pirms sabiedriskā transportlīdzekļa atiešanas. Biļeti uz rezervēto vietu iegādājas ne vēlāk kā 60 minūtes pirms sabiedriskā transportlīdzekļa atiešanas.

78. Personām ar I vai II invaliditātes grupu un personām līdz 18 gadiem ar invaliditāti katrā reģionālā starppilsētu vai reģionālā vietējās nozīmes maršruta sabiedriskajā transportlīdzeklī ir paredzētas:

78.1. divas sēdvietas, ja sabiedriskajā transportlīdzeklī ir vairāk par 16 sēdvietām;

78.2. viena sēdvieta, ja sabiedriskajā transportlīdzeklī ir 16 sēdvietu vai mazāk;

78.3. ja sabiedriskais transportlīdzeklis sastāv no vairākām sakabē esošām vienībām, – divas sēdvietas katrā no šīm vienībām, ja tajā ir vairāk par 16 sēdvietām, un viena sēdvieta, ja tajā ir 16 sēdvietu vai mazāk.

79. Pilsētas nozīmes maršruta sabiedriskajā transportlīdzeklī, kurā ir 30 sēdvietu un vairāk, personām ar invaliditāti un pasažieriem ar pirmsskolas vecuma bērniem ir paredzētas sešas attiecīgi apzīmētas sēdvietas.

80. Personām ar invaliditāti paredzētās vietas tiek apzīmētas ar baltu simbolu uz zila fona. Marķējuma minimālais izmērs ir 150 x 150 mm.

81. Ja personām ar invaliditāti paredzētās sēdvietas ir aizņemtas, šo noteikumu 78.punktā minētās personas sabiedriskajā transportlīdzeklī drīkst aizņemt jebkuru citu brīvo sēdvietu.

82. Ja personai ar I invaliditātes grupu vai personai līdz 18 gadiem ar invaliditāti ir pavadonis, pārvadātājs pēc iespējas nodrošina viņam vietu personas ar invaliditāti sēdvietas tuvumā.

83. Citu pasažieru pienākums ir atbrīvot personām ar invaliditāti paredzētās vietas pēc šo noteikumu 78.punktā minēto personu vai sabiedriskā transportlīdzekļa apkalpes lūguma.

84. Šo noteikumu 83.punkts neattiecas uz grūtniecēm, personām ar maziem bērniem, gados veciem cilvēkiem un citām personām, kurām, ja nepieciešams, sabiedriskā transportlīdzekļa apkalpe ierāda šo noteikumu 78.punktā paredzēto sēdvietu.

85. Šo noteikumu 78.punktā minētajām personām paredzētās sēdvietas var rezervēt klātienē biļešu tirdzniecības vietās, elektroniski vai pa tālruni vismaz piecas diennaktis pirms sabiedriskā transportlīdzekļa atiešanas, bet ne vēlāk kā 30 minūtes pirms sabiedriskā transportlīdzekļa atiešanas. Biļeti uz rezervēto vietu iegādājas ne vēlāk kā 30 minūtes pirms sabiedriskā transportlīdzekļa atiešanas.

86. Reģionālā starppilsētu nozīmes maršruta galapunktā sēdvietas sabiedriskajā transportlīdzeklī pasažieri ieņem atbilstoši biļetē norādītajiem vietu numuriem. Ja braukšanai sabiedriskajā transportlīdzeklī ar numurētām vietām izsniegta biļete, kurā vietas numurs nav norādīts, vai ja nav iespējams aizņemt biļetē norādīto vietu, pasažieris aizņem sabiedriskā transportlīdzekļa apkalpes ierādītu vietu.

87. Ja pasažieru vilciena vagonā ar numurētām vietām nav brīvas vietas, vilciena apkalpe pasažierim ierāda līdzvērtīgu brīvu vietu citā vagonā. Ja līdzvērtīgu vietu nav iespējams ierādīt, vilciena apkalpe pasažierim ierāda brīvu vietu augstākas vai zemākas kategorijas vagonā. Ja vietu ierāda augstākas kategorijas vagonā, maksas starpību no pasažiera neiekasē. Ja vietu ierāda zemākas kategorijas vagonā, pasažierim atmaksā braukšanas maksas starpību. Ja pasažieris nevēlas aizņemt vilciena apkalpes ierādīto vietu un atsakās no brauciena, pārvadātājs atmaksā viņam braukšanas maksu.

88. Pilsētas nozīmes maršruta un reģionālā vietējās nozīmes maršruta, kā arī caurbraucošā reģionālā starppilsētu nozīmes maršruta sabiedriskajā transportlīdzeklī pasažieris ieņem jebkuru brīvo sēdvietu. Šo noteikumu 84.punktā minētās personas ieņem personām ar invaliditāti paredzētās un attiecīgi apzīmētās vietas vai jebkuru citu brīvo sēdvietu.

89. Ja sabiedriskajā transportlīdzeklī vietas ir numurētas, pasažieris brauciena laikā brīvu vietu drīkst aizņemt ar sabiedriskā transportlīdzekļa apkalpes atļauju.

90. Šo noteikumu 89.punktā minētajā gadījumā, lai aizņemtu brīvu vietu augstākas kategorijas pasažieru vilciena vagonā, pasažieris pirms vietas aizņemšanas samaksā vilciena apkalpei braukšanas maksas starpību par braukšanu attiecīgās kategorijas vagonā. Ja pasažieris brauciena laikā aizņem brīvu vietu zemākas kategorijas pasažieru vilciena vagonā, braukšanas maksu nepārrēķina.

91. Reģionālā starppilsētu vai reģionālā vietējās nozīmes maršruta (izņemot vilcienu ar nenumurētām vietām):

91.1. galapunktā sabiedriskā transportlīdzekļa apkalpe aicina pasažierus iekāpt sabiedriskajā transportlīdzeklī šādā secībā:

91.1.1. personas ar invaliditāti, kuras saskaņā ar šo noteikumu 85.punktu rezervējušas vietas sabiedriskajā transportlīdzeklī un iegādājušās biļeti;

91.1.2. pasažieri, kuri iegādājušies biļeti vai abonementa biļeti biļešu tirdzniecības vietā, elektroniski vai pa tālruni (priekšroka dodama pasažieriem, kuriem ir tiesības uz braukšanas maksas atvieglojumiem, kā arī pasažieriem ar maziem bērniem un gados veciem cilvēkiem);

91.1.3. pasažieri bez iepriekš iegādātām biļetēm (priekšroka dodama pasažieriem, kuriem ir tiesības uz braukšanas maksas atvieglojumiem, kā arī pasažieriem ar maziem bērniem un gados veciem cilvēkiem);

91.2. pieturvietās, kur biļešu kases nedarbojas vai to nav, sabiedriskā transportlīdzekļa apkalpe vispirms aicina iekāpt pasažierus, kuri iegādājušies biļeti šo noteikumu 28.2.apakšpunktā minētajā kārtībā. Pārējie pasažieri iekāpj sabiedriskajā transportlīdzeklī rindas kārtībā.

92. Iekāpjot sabiedriskajā transportlīdzeklī, pasažierim ir pienākums uzrādīt (iegādāties) biļeti un dokumentus (ja tādi nepieciešami), kas apliecina tiesības izmantot braukšanas maksas atvieglojumus.

93. Pirmsskolas vecuma bērns sabiedriskajā transportlīdzeklī nedrīkst braukt patstāvīgi.

94. Sabiedriskajā transportlīdzeklī vienas pieaugušas personas pavadībā drīkst braukt ne vairāk kā trīs pirmsskolas vecuma bērni, ja viņi nav vienas ģimenes locekļi. Ja sabiedriskajā transportlīdzeklī katras pieaugušas personas pavadībā brauc vairāk nekā trīs pirmsskolas vecuma bērni, kas nav vienas ģimenes locekļi, pavadošās personas pienākums ir nodot sabiedriskā transportlīdzekļa apkalpei pārvadājamo bērnu sarakstu, kurā norāda katra bērna vārdu un uzvārdu, kā arī pavadošās personas vārdu, uzvārdu un tālruni.

VII. Pārvadājumu nodrošināšana un sabiedriskā transporta pakalpojumu izmantošana sabiedriskā transportlīdzekļa tehnisko bojājumu vai  piespiedu apstāšanās gadījumā

95. Ja sabiedriskais transportlīdzeklis braucienu nevar turpināt tehnisku bojājumu vai citu iemeslu dēļ, sabiedriskā transportlīdzekļa apkalpe par to informē pasažierus, kā arī, ja iespējams, pārvadātāju un attiecīgajā maršrutā esošās autoostas (stacijas). Pārvadātājs veic pasākumus, lai nogādātu pasažierus tuvākajā vai biļetē norādītajā maršruta pieturvietā.

96. Šo noteikumu 95.punktā minētajā gadījumā pasažierim pārdotā biļete bez piemaksas ir derīga citos sabiedriskajos transportlīdzekļos, kas brauc tā paša maršruta galapunkta virzienā pa to pašu maršrutu, vai speciāli pasūtītā sabiedriskajā transportlīdzeklī pasažieru nogādāšanai maršruta galapunktā vai biļetē norādītajā maršruta pieturvietā bez tiesībām ieņemt biļetē norādīto sēdvietu.

97. Ievērojot sabiedriskā transportlīdzekļa ietilpības normas un iespēju nodrošināt pasažieru nokļūšanu un bagāžas nogādāšanu biļetē norādītajā pieturvietā, sabiedriskā transportlīdzekļa vadītājam ir pienākums uzņemt cita pārvadātāja pasažierus, kura sabiedriskais transportlīdzeklis braucienu nevar turpināt.

98. Lai nodrošinātu pārvadājumus maršrutos (reisos) tehniski bojātu sabiedrisko transportlīdzekļu vietā, pārvadātājs izmanto rezerves sabiedriskos transportlīdzekļus ar attiecīgu norādi.

99. Pasažieru pārsēšanos no viena sabiedriskā transportlīdzekļa citā organizē bojātā sabiedriskā transportlīdzekļa apkalpe. Par pasažieru pārsēšanos sastāda aktu (4.pielikums) divos eksemplāros. Pēc pasažieru pārsēšanās pie katra pārvadātāja paliek viens akta eksemplārs.

100. Saskaņā ar sastādīto pasažieru pārsēšanās aktu un ievērojot tarifus, kādi ir noteikti pārvadātājam, kurš uzņēmis pasažierus, pārvadātājs iesniedz pārvadātājam – nepabeigtā reisa veicējam – rēķinu par pasažieru pārvadāšanu no pārsēšanās vietas līdz brauciena galapunktam.

101. Ja pārvadātājs norīko speciālu sabiedrisko transportlīdzekli, lai nogādātu maršruta galapunktā cita pārvadātāja pasažierus, kura sabiedriskais transportlīdzeklis braucienu nevar turpināt, tiek iesniegts rēķins par pakalpojuma izdevumiem. Šajā gadījumā netiek sastādīts pasažieru pārsēšanās akts.

102. Ja pasažieris neizmanto piedāvāto pārsēšanos, pārvadātājs atmaksā braukšanas maksu par nenobraukto attālumu.

103. Ja šo noteikumu 95.punktā minētajā gadījumā pasažieris izmanto zemākas pārvadājumu kvalitātes sabiedrisko transportlīdzekli, bet ir samaksāta papildu maksa par braucienu sabiedriskajā transportlīdzeklī ar augstāku pārvadājumu kvalitāti, pārvadātājs atmaksā braukšanas maksas starpību par nenobraukto attālumu.

104. Ja nav iespējams pasažieri nogādāt maršruta galapunktā vai biļetē norādītajā maršruta pieturvietā un sabiedriskā transportlīdzekļa apkalpe no pārvadātāja neatkarīgu iemeslu dēļ (piemēram, dabas stihija) ir spiesta atgriezties maršruta sākumpunktā, pasažierim ir tiesības ar to pašu sabiedrisko transportlīdzekli atgriezties atpakaļ un viņam tiek atmaksāta pilna braukšanas un bagāžas pārvadāšanas maksa. Ja pasažieris nevēlas atgriezties atpakaļ maršruta sākumpunktā, pārvadātājs viņam atmaksā braukšanas maksu par nenobraukto attālumu.

105. Šo noteikumu 102., 103. un 104.punktā minētajos gadījumos sabiedriskā transportlīdzekļa apkalpe naudu par braucienu atmaksā uz vietas. Ja sabiedriskā transportlīdzekļa apkalpei nav nepieciešamās izmaksājamās naudas summas, sabiedriskā transportlīdzekļa apkalpe biļetē norāda atmaksājamo summu un naudas saņemšanas vietu un apliecina to ar parakstu.

VIII. Pasažieru un bagāžas pārvadāšanas kontrole

106. Valsts vai pašvaldības institūciju amatpersonas pasažieru un bagāžas pārvadāšanas kontroli sabiedriskajā transportlīdzeklī veic saskaņā ar šiem noteikumiem un normatīvajiem aktiem par autopārvadājumu kontroli un atbilstoši attiecīgajām amatpersonām noteiktajai kompetencei.

107. Kontrolieri saskaņā ar šiem noteikumiem pārbauda biļetes, bagāžas biļetes, kā arī dokumentus, kas apliecina pasažiera tiesības izmantot braukšanas maksas atvieglojumus.

108. Kontroles pasākumu laikā pasažierim ir pienākums uzrādīt (iedot rokās) kontrolierim vai kompetentas valsts vai pašvaldības institūcijas pārstāvim biļeti, bagāžas biļeti vai dokumentu, kas apliecina pasažiera tiesības izmantot braukšanas maksas atvieglojumus, lai minētās personas varētu pārliecināties par minēto dokumentu derīgumu un izdarīt nepieciešamās atzīmes biļetē un bagāžas biļetē. Elektroniski vai pa tālruni iegādātām biļetēm pasažieris kontrolierim uzrāda vai nosauc autorizācijas vai rezervācijas kodu vai uzrāda (iedod rokās) datu nesēju, kurā ir ielādēta elektroniskā biļete.

109. Pasažieris, kurš nevar uzrādīt derīgu braukšanas biļeti vai elektroniski vai pa tālruni iegādātām biļetēm nevar uzrādīt vai nosaukt autorizācijas vai rezervācijas kodu, ir uzskatāms par pasažieri bez biļetes.

110. Ja pasažieris uzrāda svešas personas dokumentu, kas apliecina pasažiera tiesības izmantot braukšanas maksas atvieglojumus, viņš uzskatāms par pasažieri bez biļetes. Kontrolierim ir tiesības šādu dokumentu aizturēt un nodot to izdevējinstitūcijai.

111. Ja biļetes uzrādīšanas brīdī tā ir neskaidri vai nepareizi noformēta vai elektroniskā biļete nesatur derīgu autorizācijas kodu, kontrolieris aiztur biļeti vai elektroniskās biļetes datu nesēju un sastāda aktu divos eksemplāros. Vienu akta eksemplāru nodod pasažierim.

112. Ja kontrolieris ir aizturējis biļeti, pasažierim pēc akta saņemšanas ir tiesības turpināt braucienu līdz biļetē noteiktajai izkāpšanas pieturvietai.

113. Ja kontrolieris ir aizturējis abonementa biļeti un pasažierim ir pienākums maksāt šajos noteikumos paredzēto līgumsodu, pasažierim ir tiesības saņemt atpakaļ biļeti (ja ir elektroniskā biļete, – biļeti un elektronisko datu nesēju) pārvadātāja noteiktajā kārtībā tikai pēc līgumsoda samaksas.

114. Līgumsoda maksimālais apmērs nedrīkst pārsniegt 50 latu. Pilsētas nozīmes maršrutos līgumsoda apmērs var tikt pielīdzināts lielākajai abonementa biļetes cenai, bet reģionālos starppilsētu un reģionālos vietējās nozīmes maršrutos – attiecīgā pārvadātāja noteiktai lielākajai biļetes cenai.

115. Piemērojamā līgumsoda apmēru un līgumsoda apmēra izmaiņas pārvadātājs saskaņo ar pasūtītāju.

116. Informāciju par līgumsoda apmēru un tā izmaiņām pārvadātājs publisko plašsaziņas līdzekļos, kā arī izvietojot informāciju autoostās, dzelzceļa stacijās un pieturvietās vismaz 30 dienas pirms šo izmaiņu stāšanās spēkā.

117. Pasažieris līgumsodu maksā:

117.1. kontrolierim sabiedriskajā transportlīdzeklī laikā, kad tiek konstatēts regulāro pasažieru pārvadājumu līguma pārkāpums;

117.2. kontroliera izsniegtajā rēķinā norādītajā vietā un termiņā (paraugs – šo noteikumu 5.pielikumā).

118. Piemērojot šo noteikumu 117.1.apakšpunktā minēto līgumsoda maksāšanas kārtību, kā apliecinājumu par līgumsoda samaksu kontrolieris pasažierim izsniedz kvīti par līgumsoda samaksu (6.pielikums).

119. Šo noteikumu 118.punktā minētās kvītis par līgumsoda samaksu brošē grāmatiņā. Uz kvīts norāda kvīts numuru. Numuru piešķiršanu un uzskaiti nodrošina pārvadātājs.

120. Kvīti par līgumsoda samaksu aizpilda divos eksemplāros. Iekasējot līgumsodu, vienu noformētās kvīts eksemplāru izsniedz pasažierim. Ja, piemērojot līgumsodu, pasažieris kontrolierim atsakās uzrādīt personu apliecinošu dokumentu, kvītī par līgumsoda samaksu norādītos pasažiera rekvizītus neaizpilda. Ja, piemērojot līgumsodu, pasažieris atsakās parakstīt kvīti, kontrolieris to fiksē rindā "Piezīmes".

121. Šo noteikumu 117.2.apakšpunktā minēto rēķinu par līgumsoda samaksu aizpilda divos eksemplāros. Vienu eksemplāru izsniedz pasažierim, otrs paliek pie pārvadātāja. Rēķina izrakstīšanas un uzskaites kārtību nosaka pārvadātājs.

122. Šo noteikumu 117.2.apakšpunktā minētā rēķina samaksu pasažieris veic mēneša laikā no rēķina izrakstīšanas dienas.

123. Šo noteikumu 117.2.apakšpunktā minēto līgumsoda maksāšanas kārtību var piemērot, ja pasažieris kontrolierim var uzrādīt personu apliecinošu dokumentu.

124. Pēc līgumsoda piemērošanas, ja pasažieris vēlas turpināt braucienu, viņam ir pienākums iegādāties braukšanas biļeti.

125. Ja pasažieris atsakās maksāt līgumsodu un šo noteikumu 123.punktā minētajā kārtībā nevar kontrolierim uzrādīt personu apliecinošu dokumentu, kontrolierim ir tiesības pieaicināt policijas darbinieku šā pasažiera personības noskaidrošanai vai izmantot šo noteikumu 126., 127. un 128.punktā minētās tiesības.

126. Kontrolierim ir tiesības izsēdināt pasažieri, kurš izmanto sabiedriskā transporta pakalpojumus bez samaksas vai braukšanai derīgas biļetes un atsakās maksāt līgumsodu, no sabiedriskā transportlīdzekļa, uzaicinot viņu labprātīgi izkāpt no tā nākamajā pieturvietā vai kontroles vietā (pilsētas nozīmes maršrutā).

127. Ja pasažieris šo noteikumu 126.punktā minētajā gadījumā nepakļaujas kontroliera uzaicinājumam labprātīgi izkāpt no sabiedriskā transportlīdzekļa, kontrolierim ir tiesības izsaukt policijas darbinieku, lai tas pasažieri no sabiedriskā transportlīdzekļa izsēdinātu piespiedu kārtā.

128. Bērnu vecumā līdz 15 gadiem saskaņā ar šo noteikumu 126.punktu kontrolieris drīkst izsēdināt no sabiedriskā transportlīdzekļa tikai tad, ja bērnu nogādā tuvākajā policijas iecirknī.

129. Ja kontrolierim rodas šaubas par bērna vecumu, kurš sabiedriskajā transportlīdzeklī izmanto biļeti ar braukšanas maksas atvieglojumu, kontrolierim ir tiesības pieprasīt, lai bērns vai pasažieris, kurš brauc kopā ar bērnu, uzrāda attiecīgā bērna vecumu apliecinošu dokumentu (dzimšanas apliecību vai citu dokumentu).

130. Ja šo noteikumu 129.punktā minētajā gadījumā tiek konstatēts, ka bērna vecums pārsniedz vecumu, kāds noteikts normatīvajos aktos par pasažieru kategorijām, kuras ir tiesīgas izmantot braukšanas maksas atvieglojumus maršrutu tīkla maršrutos, pasažieris, kurš brauc kopā ar bērnu, samaksā biļetes ar braukšanas maksas atvieglojumu un pilnas biļetes cenas starpību.

131. Līgumsoda piedziņas darbību veikšanai pārvadātājam ir tiesības izmantot to pasažieru personas datus, kuri sabiedriskā transporta pakalpojumus izmanto bez samaksas vai braukšanai derīgas biļetes, kā arī nodot šos datus piedziņas darbību veikšanai trešajām personām.

IX. Noslēguma jautājumi

132. Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 2007.gada 11.decembra noteikumus Nr.843 "Sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanas un izmantošanas kārtība" (Latvijas Vēstnesis, 2007, 201.nr.; 2009, 83.nr.).

133. Šo noteikumu 17.punktā minēto prasību izpildi reģionālajos starppilsētu nozīmes maršrutos pārvadātājs nodrošina šādos termiņos:

133.1. pasažieru nokļūšanai no plānošanas reģiona vai republikas pilsētas uz Rīgu un no Rīgas uz plānošanas reģionu vai republikas pilsētu ar autobusu – līdz 2021.gada 1.janvārim pilnā apmērā;

133.2. pasažieru nokļūšanai uz vietām, kas nav minētas šo noteikumu 133.1.apakšpunktā, turp un atpakaļ ar autobusu:

133.2.1. līdz 2016.gada 1.janvārim ar reisa intensitāti vismaz vienu reizi dienā;

133.2.2. līdz 2022.gada 1.janvārim pilnā apmērā.

134. Šo noteikumu 17.punktā minēto prasību izpildi reģionālajos vietējās nozīmes maršrutos pārvadātājs nodrošina šādos termiņos:

134.1. līdz 2016.gada 1.janvārim vismaz 10 % apmērā;

134.2. līdz 2022.gada 1.janvārim pilnā apmērā.

135. Šo noteikumu 17.punktā minēto prasību izpildi pilsētas nozīmes maršrutos pārvadātājs nodrošina šādos termiņos:

135.1. sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanā iesaistītajiem autobusiem jābūt pielāgotiem līdz 2016.gada 1.janvārim pilnā apmērā;

135.2. sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanā iesaistītajam elektrificētajam transportam jābūt pielāgotam:

135.2.1. līdz 2015.gada 1.janvārim vismaz 10 % apmērā;

135.2.2. līdz 2024.gada 1.janvārim pilnā apmērā.

136. Šo noteikumu 17.punktā minēto prasību izpildi pasažieru pārvadājumos pa dzelzceļu pārvadātājs nodrošina šādos termiņos:

136.1. elektrovilcienos – līdz 2022.gada 1.janvārim;

136.2. dīzeļvilcienos:

136.2.1. līdz 2020.gada 1.janvārim vismaz 50 % apmērā;

136.2.2. līdz 2023.gada 1.janvārim pilnā apmērā.

137. No 2015.gada 1.janvāra līdz 2021.gada 1.janvārim šo noteikumu 9., 13., 15. un 16.punktā minētās prasības piemēro līdz ar jaunu sabiedrisko transportlīdzekļu iegādi vai līdz sabiedrisko transportlīdzekļu kvalitātes prasību pilnīgai nodrošināšanai (jaunām vai nomaināmām maršruta zīmēm).

Ministru prezidents V.Dombrovskis

Satiksmes ministrs A.Ronis

 1.pielikums
Ministru kabineta
2012.gada 28.augusta
noteikumiem Nr.599

Satiksmes ministrs A.Ronis 

2.pielikums
Ministru kabineta
2012.gada 28.augusta
noteikumiem Nr.599

Informācija par neveiktajiem pārvadājumiem (reisiem)*
20___.gada __________________

Nr. p.k.

Maršruta kods, reiss

Datums

Nenobrauktie kilometri
(sastāva kilometri vai vagonkilometri)

Pārvadājumu neizpildes iemesli

tehniski iemesli

satiksmes negadījums

nav vadītāja

slikti ceļa apstākļi/
sliežu remonts

citi iemesli (norādīt)

                 
                 
                 

Piezīme. * Tabulā neiekļauj informāciju par pasūtītāja saskaņotiem atceltajiem un papildu reisiem.

Satiksmes ministrs A.Ronis 

3.pielikums
Ministru kabineta
2012.gada 28.augusta
noteikumiem Nr.599

Satiksmes ministrs A.Ronis 

4.pielikums
Ministru kabineta
2012.gada 28.augusta
noteikumiem Nr.599

Satiksmes ministrs A.Ronis 

5.pielikums
Ministru kabineta
2012.gada 28.augusta
noteikumiem Nr.599

Satiksmes ministrs A.Ronis 

6.pielikums
Ministru kabineta
2012.gada 28.augusta
noteikumiem Nr.599

Satiksmes ministrs A.Ronis

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!