Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Konkurences padomes 2006. gada 12. jūlija lēmums Nr. 71 "Par tirgus dalībnieku apvienošanos Lieta Nr. 1418/06/05/11 Par SIA "LUKoil Baltija R" 12.06.2006. ziņojumu par apvienošanos". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 28.07.2006., Nr. 119 https://www.vestnesis.lv/ta/id/140795

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Konkurences padomes lēmums Nr.77

Par tirgus dalībnieku apvienošanos
Lieta Nr.1305/06/05/9 Par SIA "L & T" un SIA "EVUS" 02.06.2006. ziņojumu "Par tirgus dalībnieku apvienošanos"

Vēl šajā numurā

28.07.2006., Nr. 119

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Konkurences padome

Veids: lēmums

Numurs: 71

Pieņemts: 12.07.2006.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Konkurences padomes lēmums Nr.71

Rīgā 2006.gada 12.jūlijā (prot. Nr.42, 3.§)

Par tirgus dalībnieku apvienošanos

Lieta Nr. 1418/06/05/11

Par SIA “LUKoil Baltija R” 12.06.2006. ziņojumu par apvienošanos

Konkurences padome 2006. gada 12. jūnijā saņēma SIA “LUKoil Baltija R” (turpmāk – Lukoil) ziņojumu par nekustamā īpašuma (zemesgabala, uz tā esošu degvielas un gāzes uzpildes staciju un tās iekārtas) iegādi no SIA “OVI” (turpmāk – OVI) Tukumā (turpmāk – Ziņojums). Tas nebija pilnībā noformēts saskaņā ar Ministru kabineta 26.10.2004. noteikumiem Nr. 897 “Kārtība, kādā iesniedzams un izskatāms ziņojums par tirgus dalībnieku apvienošanos”, tādēļ Konkurences padome pieprasīja papildu informāciju (16.06.2006. vēstule Nr. 1418), kas Konkurences padomē tika saņemta 22.06.2006., kas arī uzskatāms par pilna Ziņojuma saņemšanas datumu saskaņā ar Konkurences likuma 16. panta pirmo daļu.

Izvērtējot Ziņojumā ietverto un papildus iegūto informāciju, Konkurences padome

konstatēja:

1. Lukoil ir LR Uzņēmumu reģistrā ar Nr. 40003134777 reģistrēta sabiedrība ar ierobežotu atbildību, kuras vienīgais dalībnieks ir Nīderlandes kompānija “Lukoil Europe Holdings BV” (no 24.02.2004.) un kuras galvenie darbības virzieni ir naftas produktu vairumtirdzniecība, mazumtirdzniecība, kuģu bunkurēšana u.c. darbība saskaņā ar statūtiem. Valsts ieņēmumu dienests (turpmāk – VID) ir izsniedzis Lukoil licenci BM Nr. 00000000101 (derīga no 03.09.2004.) naftas produktu mazumtirdzniecībai, tai skaitā arī tirdzniecībai degvielas uzpildes stacijā (turpmāk – DUS) Tukumā, Pļavas ielā 10. Lukoil neto apgrozījums Latvijā 2005. finanšu gadā bija Ls 86530 145.

OVI ir LR Uzņēmumu reģistrā ar Nr. 40103047673 reģistrēta sabiedrība ar ierobežotu atbildību, kuras īpašnieks un viens dalībnieks, kuram pieder 100% kapitāla daļas, – SIA “Carnel”. OVI galvenie komercdarbības veidi ir autodegvielas mazumtirdzniecība, cietā, šķidrā un gāzveida kurināmā un līdzīgu produktu vairumtirdzniecība u.c. darbība saskaņā ar statūtiem. OVI saistītais tirgus dalībnieks ir SIA “Sky trade”, kurā OVI ir 99,35% daļu īpašnieks.

Konkurences likuma 15. panta otrās daļas 1. punkts nosaka, ka tirgus dalībnieki, kuri nolēmuši apvienoties kādā no šā panta pirmajā daļā paredzētajiem veidiem, pirms apvienošanās iesniedz Konkurences padomei par to ziņojumu saskaņā ar šā likuma 16. pantu, ja apvienošanās dalībnieku kopējais apgrozījums iepriekšējā finanšu gadā ir bijis ne mazāks kā 25 miljoni latu. Lukoil kopējais apgrozījums, kas aprēķināts saskaņā ar Ministru kabineta 26.10.2004. noteikumu Nr.897 “Kārtība, kādā iesniedzams un izskatāms ziņojums par tirgus dalībnieku apvienošanos” prasībām, pārsniedz Konkurences likuma 15.panta otrās daļas 1.punktā noteikto.

2. Apvienošanās paredzēta, Lukoil noslēdzot pirkuma-pārdevuma līgumu (Nekustamā īpašuma un degvielas un gāzes uzpildes stacijas iekārtu pirkuma līguma projekts) ar OVI un nopērkot OVI aktīvus – nekustamo īpašumu, kas atrodas Zemgales ielā 25 Tukumā, sastāvošu no zemesgabala un uz tā esošas degvielas un gāzes uzpildes stacijas ēkas, kā arī degvielas un gāzes uzpildes stacijas iekārtas, kas kopā uzskatāms par Nekustamo īpašumu (līguma projekta 1.1.punkts).

Līgums stājas spēkā pēc Pušu parakstīšanas un LR Konkurences padomes apvienošanās atļaujas saņemšanas (5.1. punkts), un Lukoil iegūst lietošanas un valdījuma tiesības ar pieņemšanas–nodošanas akta parakstīšanas dienu, bet īpašuma tiesības uz Nekustamo īpašumu – ar dienu, kad Lukoil veic pilnu pirkuma maksu OVI saskaņā ar šī līguma 3.1. punkta nosacījumiem (5.2. punkts).

Ziņojumā norādīts, ka Lukoil iegādāsies degvielas un gāzes uzpildes staciju pēc rekonstrukcijas beigšanas, turklāt pēc šīs degvielas un gāzes uzpildes stacijas iegādes Lukoil slēgs novecojušo degvielas uzpildes staciju Tukumā, Pļavas ielā 10.

Saskaņā ar Konkurences likuma 15. panta pirmās daļas 3. punktu un Ziņojumu paziņotais darījums ir apvienošanās Konkurences likuma izpratnē.

3. Ziņojumā norādīts darījuma mērķis – Lukoil veiks komercdarbību, izmantojot no OVI nopirkto jauno degvielas uzpildes staciju. Ziņojumā norādīts, ka Lukoil piedāvās klientiem kvalitatīvu degvielu, Lukoil raksturīgu preču klāstu, augstu servisu, tirgū ienāks trešais tirgus dalībnieks, kas piedāvās auto gāzi.

Ziņojumā ir identificēti šādi konkrētās preces tirgi, kurā darbojas Lukoil un OVI un kuri tiktu ietekmēti apvienošanās rezultātā – benzīna un dīzeļdegvielas mazumtirdzniecības tirgus un auto gāzes mazumtirdzniecības tirgus. Ziņojumā kā konkrētais ģeogrāfiskais tirgus ir definēts Tukums un tā apkārtne (3 – 5 km).

Atbilstoši iepriekš pieņemtajos lēmumos lietās Nr.763/05/05/21 un Nr.1583/05/05/32 Konkurences padome kā konkrēto ģeogrāfisko tirgu ir definējusi kā attiecīgo pilsētu un 2–3 km aiz pilsētas administratīvām robežām. Teritorija aiz pilsētas administratīvajām robežām var tikt definēta arī lielāka, ja ir pamatoti uzskatīt, ka konkurences apstākļi ir pietiekami līdzīgi DUS, kas atrodas apdzīvotās vietas centrā un ārpus pilsētas administratīvajām robežām.

4. Benzīna un dīzeļdegvielas mazumtirdzniecības tirgū Tukuma pilsētā un tās apkārtnē pirms apvienošanās darbojās tirgus dalībnieki: SIA “Neste Latvija” ar vienu DUS Kurzemes ielā 7a, SIA “Latvija Statoil” ar vienu DUS Meža ielā 30, SIA “Aiva 29” ar vienu DUS Kurzemes ielā 55a, SIA “MC” ar vienu DUS Lielā ielā 38a, SIA “Viada” ar vienu DUS Zemītes ielā 7, Lukoil ar vienu DUS Pļavas ielā 10.

Auto gāzes mazumtirdzniecības tirgū Tukuma pilsētā un tās apkārtnē pirms apvienošanās darbojās divi tirgus dalībnieki: SIA “Latvijas propāna gāze” un SIA “Tukuma gāze”. Pēc apvienošanās konkrētajā tirgū ienāks trešais tirgus dalībnieks – Lukoil.

5. Konkurences likuma 16. panta trešā daļa nosaka, ka Konkurences padome ar lēmumu aizliedz apvienošanos, kuras rezultātā rodas vai nostiprinās dominējošais stāvoklis vai var tikt būtiski samazināta konkurence jebkurā konkrētajā tirgū. Konkurences padome var atļaut šādu apvienošanos, nosakot tirgus dalībniekam saistošus noteikumus, kuri novērš apvienošanās negatīvās sekas attiecībā uz konkurenci.

Izvērtējot situāciju pirms un pēc apvienošanās, Konkurences padome ņem vērā, ka Lukoil Ziņojumā ir apņēmies slēgt DUS Tukumā, Pļavas ielā 10 pēc degvielas un gāzes uzpildes stacijas iegādes Tukumā, Zemgales ielā 25. Vadoties no sniegtās informācijas, Konkurences padome secina, ka Lukoil neveiks komercdarbību vienlaicīgi abās degvielas uzpildes stacijās. Tādējādi Konkurences padomes apstākļu izvērtējums konkrētajā tirgū šajā lietā balstās uz to, ka koncentrācija benzīna un dīzeļdegvielas mazumtirdzniecības tirgū Tukumā un tā tuvākajā apkārtnē Lukoil neveidosies. Minēto iemeslu dēļ Konkurences padome uzskata, ka nav pamatoti veikt papildu izpēti lietā.

Konkurences padome, izvērtējot minētos apstākļus, secina, ka šīs apvienošanās rezultātā neveidojas un nenostiprinās Lukoil dominējošais stāvoklis, kā arī neveidojas būtisks konkurences samazinājums konkrētajā tirgū.

Ņemot vērā iepriekš minēto un pamatojoties uz Konkurences likuma 2. pantu, 6. panta pirmās daļas 4. punktu, 8. panta pirmās daļas 5. punktu, 15. panta pirmās daļas 3. punktu un otrās daļas 1. punktu, 16. panta pirmo un ceturto daļu un Ministru kabineta 26.10.2004. noteikumiem Nr. 897 “Kārtība, kādā iesniedzams un izskatāms ziņojums par tirgus dalībnieku apvienošanos”, Konkurences padome

nolēma:

atļaut apvienošanos, SIA “Lukoil Baltija R” noslēdzot pirkuma–pārdevuma līgumu ar SIA “OVI” par nekustamā īpašuma Tukumā, Zemgales ielā 25, iegādi.

Konkurences padomes lēmumu var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā saskaņā ar Konkurences likuma 8. panta otro daļu viena mēneša laikā no šā lēmuma spēkā stāšanās dienas.

1 Konkurences padomes 26.10.2005. lēmums Nr.55, “Latvijas Vēstnesis” 15.11.2005., Nr.182.

2 Konkurences padomes 31.05.2006. lēmums Nr.51.

Konkurences padomes priekšsēdētāja v.i. T.Jefremova

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!