
Ministru kabineta noteikumi: Šajā laidienā 3 Pēdējās nedēļas laikā 15 Visi
Ministru kabineta noteikumi Nr. 248
Rīgā 2026. gada 12. maijā (prot. Nr. 27 10. §)
Grozījumi Ministru kabineta 2013. gada 5. februāra noteikumos Nr. 84 "Noteikumi par atsevišķu bīstamu ķīmisku vielu lietošanas ierobežojumiem elektriskajās un elektroniskajās iekārtās"
Izdoti saskaņā ar Ķīmisko vielu likuma 16. panta otro daļu un
likuma "Par atbilstības novērtēšanu" 7. panta pirmo daļu
1. Izdarīt Ministru kabineta 2013. gada 5. februāra noteikumos Nr. 84 "Noteikumi par atsevišķu bīstamu ķīmisku vielu lietošanas ierobežojumiem elektriskajās un elektroniskajās iekārtās" (Latvijas Vēstnesis, 2013, 47. nr.; 2014, 109., 210. nr.; 2016, 14. nr.; 2017, 56., 249. nr.; 2018, 157. nr.; 2019, 7., 139. nr.; 2020, 84B., 173. nr.; 2021, 237. nr.; 2022, 91., 201. nr.; 2023, 54., 154. nr.; 2024, 17., 119., 248. nr.) šādus grozījumus:
1.1. izteikt 7. punktu šādā redakcijā:
"7. Iekārtu ražotājs, ražotāja pilnvarots pārstāvis vai jebkurš saimnieciskās darbības veicējs (turpmāk – iesniedzējs) piegādes ķēdē var iesniegt Eiropas Ķimikāliju aģentūrai (izveidota saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 18. decembra Regulas Nr. 1907/2006, kas attiecas uz ķimikāliju reģistrēšanu, vērtēšanu, licencēšanu un ierobežošanu (REACH), un ar kuru izveido Eiropas Ķimikāliju aģentūru, groza Direktīvu 1999/45/EK un atceļ Padomes Regulu (EEK) Nr. 793/93 un Komisijas Regulu (EK) Nr. 1488/94, kā arī Padomes Direktīvu 76/769/EEK un Komisijas Direktīvu 91/155/EEK, Direktīvu 93/67/EEK, Direktīvu 93/105/EK un Direktīvu 2000/21/EK (turpmāk – regula Nr. 1907/2006), 75. panta 1. punktu) priekšlikumus, lai noteiktu šo noteikumu 3. un 4. pielikumā minēto pieļaujamo svina, dzīvsudraba, kadmija, sešvērtīgā hroma, polibromēto bifenilu un polibromēto difenilēteru lietošanu, lietošanas termiņa pagarināšanu vai atcelšanu ne vēlāk kā 18 mēnešus pirms attiecīgā pieļaujamā lietošanas termiņa beigām. Priekšlikumā iekļauj vismaz šādu informāciju:
7.1. priekšlikuma iesniedzēja firma, tās juridiskā adrese un kontaktinformācija;
7.2. informācija par materiālu vai detaļu un konkrētas vielas lietojumu šajā materiālā vai detaļā, kurai pieprasīts izņēmums vai izņēmuma atcelšana, kā arī to precīzi raksturlielumi;
7.3. pārbaudāms pieļaujamā lietojuma noteikšanas vai atcelšanas pamatojums (tai skaitā atsauces), ņemot vērā, ka:
7.3.1. svina, dzīvsudraba, kadmija, sešvērtīgā hroma, polibromēto bifenilu un polibromēto difenilēteru lietošana iekārtu materiālos un sastāvdaļās saskaņā ar šo noteikumu 3. un 4. pielikumu ir pieļaujama, ja tā atbilst regulā Nr. 1907/2006 noteiktajām vides un veselības aizsardzības prasībām un vismaz vienam no šādiem nosacījumiem:
7.3.1.1. ķīmiskās vielas lietošanas izbeigšana vai tās aizstāšana ir tehniski vai zinātniski neiespējama, veicot izmaiņas iekārtu projektā vai izmantojamās vielās vai sastāvdaļās, kurām nav nepieciešama neviena no šo noteikumu 1. pielikumā minētajām vielām;
7.3.1.2. nav iespējams nodrošināt aizstājējvielu uzticamību;
7.3.1.3. kopējā negatīvā ietekme uz vidi, veselību un patērētāju drošību, ko rada aizvietotājviela, ir lielāka nekā kopējais labums, ko aizvietotājvielas lietošana radītu videi, veselībai un patērētāju drošībai;
7.3.2. svina, dzīvsudraba, kadmija, sešvērtīgā hroma, polibromēto bifenilu un polibromēto difenilēteru lietošana iekārtu materiālos un sastāvdaļās ir atceļama, ja tā neatbilst šo noteikumu 7.3.1. apakšpunkta nosacījumiem;
7.4. iespējamo alternatīvo vielu, materiālu vai konstrukciju analīze, pamatojoties uz aprites ciklu, kā arī pievienojot informāciju par neatkarīgiem pētījumiem, salīdzinošiem profesionāliem vērtējumiem un pieteikuma iesniedzēja izstrādes darbībām, kā arī šādu alternatīvo risinājumu pieejamība;
7.5. informācija par iekārtu atkritumu iespējamu sagatavošanu atkārtotai izmantošanai vai pārstrādei, kā arī par attiecīgajiem pārstrādes noteikumiem saskaņā ar normatīvajiem aktiem par iekārtu atkritumu apsaimniekošanu un cita atbilstoša informācija;
7.6. priekšlikuma iesniedzēja ierosinātie pasākumi, lai izstrādātu, pieprasītu izstrādāt vai piemērotu iespējamos alternatīvos risinājumus, un pasākumu īstenošanas laika grafiks;
7.7. ja nepieciešams, informācija par īpašumtiesībām, pievienojot pārbaudāmu pamatojumu;
7.8. precīzi un skaidri formulēta izņēmuma redakcija, ja iesniedz priekšlikumu par jaunu izņēmumu;
7.9. priekšlikuma kopsavilkums.";
1.2. papildināt ar 7.1 punktu šādā redakcijā:
"7.1 Iesniedzot šo noteikumu 7.7. apakšpunktā minēto informāciju, iesniedzējs iesniedz vispārpieejamu pieteikuma versiju.";
1.3. papildināt informatīvo atsauci uz Eiropas Savienības direktīvām ar 87. apakšpunktu šādā redakcijā:
"87) Komisijas 2025. gada 8. septembra Deleģētās direktīvas 2025/1802, ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2011/65/ES groza attiecībā uz atbrīvojumu svina izmantošanai lodmetālos ar augstu kušanas temperatūru;";
1.4. papildināt informatīvo atsauci uz Eiropas Savienības direktīvām ar 88. apakšpunktu šādā redakcijā:
"88) Komisijas 2025. gada 8. septembra Deleģētās direktīvas 2025/2363, ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2011/65/ES groza attiecībā uz atbrīvojumu svina izmantošanai stikla vai keramikas komponentos;";
1.5. papildināt informatīvo atsauci uz Eiropas Savienības direktīvām ar 89. apakšpunktu šādā redakcijā:
"89) Komisijas 2025. gada 8. septembra Deleģētās direktīvas 2025/2364, ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2011/65/ES groza attiecībā uz atbrīvojumu svina kā leģētājelementa izmantošanai tēraudā, alumīnijā un varā;";
1.6. papildināt informatīvo atsauci uz Eiropas Savienības direktīvām ar 90. apakšpunktu šādā redakcijā:
"90) Eiropas Parlamenta un Padomes 2025. gada 26. novembra direktīvas 2025/2456, ar ko groza Direktīvu 2011/65/ES attiecībā uz zinātnisko un tehnisko uzdevumu pārdalīšanu Eiropas Ķimikāliju aģentūrai.";
1.7. izteikt 3. pielikumu jaunā redakcijā (pielikums).
2. Noteikumi stājas spēkā 2026. gada 1. jūlijā.
3. Šo noteikumu 1.1. un 1.2. apakšpunkts stājas spēkā 2027. gada 13. augustā.
Ministru prezidente,
aizsardzības ministra pienākumu izpildītāja E. Siliņa
Klimata un enerģētikas ministrs K. Melnis
Pielikums
Ministru kabineta
2026. gada 12. maija
noteikumiem Nr. 248
"3. pielikums
Ministru kabineta
2013. gada 5. februāra
noteikumiem Nr. 84
Pieļaujamais svina, dzīvsudraba, kadmija, sešvērtīgā hroma, polibromēto bifenilu un polibromēto difenilēteru lietojums
|
Nr. |
Lietojums |
Piemērošanas joma un termiņi |
|
1. |
Dzīvsudrabs viencokola (kompaktajās) luminiscences spuldzēs (vienam gaismas izstarotājam): | |
|
1.1. |
vispārējai apgaismei < 30 W – ne vairāk kā 2,5 mg | Spēkā līdz 2023. gada 24. februārim |
|
1.2. |
vispārējai apgaismei ≥ 30 W un < 50 W – ne vairāk kā 3,5 mg | Spēkā līdz 2023. gada 24. februārim |
|
1.3. |
vispārējai apgaismei ≥ 50 W un < 150 W – ne vairāk kā 5 mg | Spēkā līdz 2023. gada 24. februārim |
|
1.4. |
vispārējai apgaismei ≥ 150 W – ne vairāk kā 15 mg | Spēkā līdz 2023. gada 24. februārim |
|
1.5. |
vispārējai apgaismei ar apļa vai kvadrāta formu un caurules diametru ≤ 17 mm – ne vairāk kā 5 mg | Spēkā līdz 2023. gada 24. februārim |
|
1.6. |
spuldzēm, kas projektētas tā, lai izstarotu galvenokārt ultravioletā spektra gaismu, – ne vairāk kā 5 mg | Spēkā līdz 2027. gada 24. februārim |
|
1.6.1 |
īpašām vajadzībām – ne vairāk kā 5 mg | Spēkā līdz 2025. gada 24. februārim |
|
1.7. |
vispārējai apgaismei < 30 W ar kalpošanas laiku 20 000 h vai lielāku – ne vairāk kā 3,5 mg | Spēkā līdz 2023. gada 24. augustam |
|
2. |
Dzīvsudrabs lineārajās divcokolu luminiscences spuldzēs vispārējai apgaismei (vienai spuldzei): | |
|
2.1. |
trīsjoslu luminofora spuldzei ar normālu ekspluatācijas laiku un caurules diametru < 9 mm (piemēram, T2) – ne vairāk kā 4 mg | Spēkā līdz 2023. gada 24. februārim |
|
2.2. |
trīsjoslu luminofora spuldzei ar normālu ekspluatācijas laiku un caurules diametru ≥ 9 mm un ≤ 17 mm (piemēram, T5) – ne vairāk kā 3 mg | Spēkā līdz 2023. gada 24. augustam |
|
2.3. |
trīsjoslu luminofora spuldzei ar normālu ekspluatācijas laiku un caurules diametru > 17 mm un ≤ 28 mm (piemēram, T8) – ne vairāk kā 3,5 mg | Spēkā līdz 2023. gada 24. augustam |
|
2.4. |
trīsjoslu luminofora spuldzei ar normālu ekspluatācijas laiku un caurules diametru > 28 mm (piemēram, T12) – ne vairāk kā 3,5 mg | Spēkā līdz 2023. gada 24. februārim |
|
2.5. |
trīsjoslu luminofora spuldzei ar ilgu ekspluatācijas laiku (≥ 25 000 h) – ne vairāk kā 5 mg | Spēkā līdz 2023. gada 24. februārim |
|
3. |
Dzīvsudrabs citās luminiscences spuldzēs (vienai spuldzei): | |
|
3.1. |
nelineārai halofosfāta spuldzei (visu diametru) – ne vairāk kā 15 mg | Spēkā līdz 2016. gada 13. aprīlim |
|
3.2. |
nelineārai trīsjoslu luminofora spuldzei ar caurules diametru > 17 mm (piemēram, T9) – ne vairāk kā 15 mg | Spēkā līdz 2023. gada 24. februārim. No 2023. gada 25. februāra līdz 2025. gada 24. februārim drīkst lietot ne vairāk kā 10 mg (vienai spuldzei) |
|
3.3. |
cita veida spuldzei vispārējai apgaismei un īpašām vajadzībām (piemēram, indukcijas spuldzei) – ne vairāk kā 15 mg | Spēkā līdz 2025. gada 24. februārim |
|
3.4. |
spuldzei, kas izstaro galvenokārt ultravioletā spektra gaismu, – 15 mg | Spēkā līdz 2027. gada 24. februārim |
|
3.5. |
avārijas spuldzei – 15 mg | Spēkā līdz 2027. gada 24. februārim |
|
4. |
Dzīvsudrabs aukstā katoda fluorescences spuldzēs (CCFL un EEFL) un īpašām vajadzībām izmantots iekārtās, kas laistas tirgū pirms 2022. gada 24. februāra, nepārsniedzot (vienai spuldzei): | |
|
4.1. |
mazs garums (≤ 500 mm) – ne vairāk kā 3,5 mg | Spēkā līdz 2025. gada 24. februārim |
|
4.2. |
vidējs garums (> 500 mm un ≤ 1500 mm) – ne vairāk kā 5 mg | Spēkā līdz 2025. gada 24. februārim |
|
4.3. |
liels garums (> 1500 mm) – ne vairāk kā 13 mg | Spēkā līdz 2025. gada 24. februārim |
|
5. |
Dzīvsudrabs citās zemspiediena gāzizlādes spuldzēs (vienai spuldzei) – 15 mg | Spēkā līdz 2023. gada 24. februārim |
|
5.1 |
Dzīvsudrabs ar fosforu nepārklātās zemspiediena gāzizlādes spuldzēs, kur vajadzīgajam pielietojumam spuldzes gaismai jābūt galvenokārt ultravioletajā spektrā (vienai spuldzei), – līdz 15 mg | Spēkā līdz 2027. gada 24. februārim |
|
6. |
Dzīvsudrabs augstspiediena nātrija (tvaiku) spuldzēs vispārējai apgaismei ar uzlabotu krāsu atveidošanas indeksu Ra > 80 : P ≤ 105 W – vienam gaismas izstarotājam drīkst izmantot 16 mg: | Spēkā līdz 2027. gada 24. februārim |
|
6.1. |
dzīvsudrabs augstspiediena nātrija (tvaiku) spuldzēs vispārējai apgaismei ar uzlabotu krāsu atveidošanas indeksu Ra > 60 : P ≤ 155 W – ne vairāk kā 30 mg | Spēkā līdz 2023. gada 24. februārim |
|
6.2. |
dzīvsudrabs augstspiediena nātrija (tvaiku) spuldzēs vispārējai apgaismei ar uzlabotu krāsu atveidošanas indeksu Ra > 60 : 155 W < P ≤ 405 W – ne vairāk kā 40 mg | Spēkā līdz 2023. gada 24. februārim |
|
6.3. |
dzīvsudrabs augstspiediena nātrija (tvaiku) spuldzēs vispārējai apgaismei ar uzlabotu krāsu atveidošanas indeksu Ra > 60 : P > 405 W – ne vairāk kā 40 mg | Spēkā līdz 2023. gada 24. februārim |
|
7. |
Dzīvsudrabs citās augstspiediena nātrija (tvaiku) spuldzēs vispārējai apgaismei (vienam gaismas izstarotājam): | |
|
7.1. |
P ≤ 155 W – ne vairāk kā 20 mg | Spēkā līdz 2027. gada 24. februārim |
|
7.2. |
155 W < P ≤ 405 W – ne vairāk kā 25 mg | Spēkā līdz 2027. gada 24. februārim |
|
7.3. |
P > 405 W – ne vairāk kā 25 mg | Spēkā līdz 2027. gada 24. februārim |
|
8. |
Dzīvsudrabs augstspiediena dzīvsudraba (tvaiku) spuldzēs (HPMV) | Spēkā līdz 2015. gada 13. aprīlim |
|
9. |
Dzīvsudrabs metālu halogenīdu (MH) spuldzēs | Spēkā līdz 2027. gada 24. februārim |
|
10. |
Dzīvsudrabs citās gāzizlādes spuldzēs īpašām vajadzībām, kas nav atsevišķi minētas šajā pielikumā | Spēkā līdz 2025. gada 24. februārim |
|
10.1 |
Dzīvsudrabs amatnieciski ražotās gaismu izstarojošās gāzizlādes lampās (HLDT), ko izmanto izkārtnēm, dekoratīvam vai arhitektūras objektu specifiskam apgaismojumam un mākslinieciskiem apgaismes objektiem, kuriem piemēro šādus dzīvsudraba satura ierobežojumus: | Spēkā līdz 2018. gada 31. decembrim |
|
10.11. |
20 mg vienam elektrodu pārim +0,3 mg uz vienu lampas garuma centimetru, bet ne vairāk par 80 mg āra apstākļos un iekštelpās, kur temperatūra ir zemāka par 20 °C | |
|
10.12. |
15 mg vienam elektrodu pārim +0,24 mg uz vienu lampas garuma centimetru, bet ne vairāk par 80 mg iekštelpās | |
|
10.2 |
Dzīvsudrabs augstspiediena dzīvsudraba tvaika spuldzēs, ko izmanto projektoros ar vajadzīgo spilgtumu ≥ 2000 ANSI lm | Spēkā līdz 2027. gada 24. februārim |
|
10.3 |
Dzīvsudrabs augstspiediena nātrija tvaika spuldzēs, ko izmanto dārzkopības apgaismojumam | Spēkā līdz 2027. gada 24. februārim |
|
10.4 |
Dzīvsudrabs spuldzēs, kas izstaro ultravioletā spektra gaismu | Spēkā līdz 2027. gada 24. februārim |
|
11. |
Svins katodstaru lampu stiklā | |
|
12. |
Svins luminiscences spuldžu stiklā, nepārsniedzot 0,2 masas % | |
|
13. |
Svins kā leģētājelements mehāniskai apstrādei paredzētā tēraudā un cinkotā tēraudā, kurā ir līdz 0,35 masas % svina |
Spēkā līdz 2026. gada 11. decembrim |
|
13.1 |
Svins kā leģētājelements mehāniskai apstrādei paredzētā tēraudā, kurā ir līdz 0,35 masas % svina | Spēkā līdz 2027. gada 30. jūnijam attiecībā
uz iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajām iekārtu
kategorijām.
Atbrīvojums neattiecas uz iekārtām, ko piegādā plašai sabiedrībai, ja parastos vai paredzamos lietošanas apstākļos iekārtas vai to pieejamo daļu bērni var iebāzt mutē. Tomēr atbrīvojumu piemēro, ja var pierādīt, ka: – svina izdalīšanās ātrums no šādām iekārtām vai jebkuras piekļūstamas daļas ar pārklājumu vai bez pārklājuma nepārsniedz 0,05 μg/cm2 stundā (ekvivalents 0,05 μg/g/h), – izstrādājumiem ar pārklājumu – pārklājums ir pietiekams, lai nodrošinātu, ka šis izdalīšanās ātrums netiek pārsniegts vismaz divus gadus parastos vai saprātīgi paredzamos iekārtu lietošanas apstākļos. Uzskatāms, ka iekārta var nonākt bērna mutē, ja izstrādājums vai tā pieejama daļa vienā dimensijā ir mazāka par 5 cm vai ja tam ir šāda izmēra noņemama vai izvirzīta daļa |
|
13.2 |
Svins kā leģētājelements periodiskā procesā karsti cinkota tērauda detaļās, kurās ir līdz 0,2 masas % svina | Spēkā līdz 2027. gada 30. jūnijam attiecībā
uz iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajām iekārtu
kategorijām.
Atbrīvojums neattiecas uz iekārtām, ko piegādā plašai sabiedrībai, ja parastos vai paredzamos lietošanas apstākļos iekārtas vai to pieejamo daļu bērni var iebāzt mutē. Tomēr atbrīvojumu piemēro, ja var pierādīt, ka: – svina izdalīšanās ātrums no šādām iekārtām vai jebkuras piekļūstamas daļas ar pārklājumu vai bez pārklājuma nepārsniedz 0,05 μg/cm2 stundā (ekvivalents 0,05 μg/g/h), – izstrādājumiem ar pārklājumu – pārklājums ir pietiekams, lai nodrošinātu, ka šis izdalīšanās ātrums netiek pārsniegts vismaz divus gadus parastos vai saprātīgi paredzamos iekārtu lietošanas apstākļos. Uzskatāms, ka iekārta var nonākt bērna mutē, ja izstrādājums vai tā pieejama daļa vienā dimensijā ir mazāka par 5 cm vai ja tam ir šāda izmēra noņemama vai izvirzīta daļa |
|
14. |
Svins kā leģētājelements alumīnijā, kurā ir līdz 0,4 masas % svina | Spēkā līdz 2027. gada 11. jūnijam |
|
14.1 |
Svins kā leģētājelements alumīnijā, kurā ir līdz 0,4 masas % svina, ja tā klātbūtne ir saistīta ar svinu saturošu alumīnija lūžņu reciklēšanu | Spēkā līdz: • 2026. gada 11. decembrim – attiecībā uz iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7. vai 10. iekārtu kategorijai; • 2027. gada 30. jūnijam – attiecībā uz šo noteikumu 2. pielikumā minētajiem 9. kategorijas rūpnieciskā monitoringa un kontroles instrumentiem un iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikuma 11. kategorijai. Atbrīvojums neattiecas uz iekārtām, ko piegādā plašai sabiedrībai, ja parastos vai paredzamos lietošanas apstākļos iekārtas vai to pieejamo daļu bērni var iebāzt mutē. Tomēr atbrīvojumu piemēro, ja var pierādīt, ka: – svina izdalīšanās ātrums no šādām iekārtām vai jebkuras piekļūstamas daļas ar pārklājumu vai bez pārklājuma nepārsniedz 0,05 μg/cm2 stundā (ekvivalents 0,05 μg/g/h), – izstrādājumiem ar pārklājumu – pārklājums ir pietiekams, lai nodrošinātu, ka šis izdalīšanās ātrums netiek pārsniegts vismaz divus gadus parastos vai saprātīgi paredzamos iekārtu lietošanas apstākļos. Uzskatāms, ka iekārta var nonākt bērna mutē, ja izstrādājums vai tā pieejama daļa vienā dimensijā ir mazāka par 5 cm vai ja tam ir šāda izmēra noņemama vai izvirzīta daļa |
|
14.2 |
Svins kā leģētājelements mehāniskai apstrādei paredzētā alumīnijā, kurā ir līdz 0,4 masas % svina | Spēkā līdz: • 2027. gada 11. jūnijam – attiecībā uz iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7. vai 10. iekārtu kategorijai; • 2027. gada 30. jūnijam – attiecībā uz šo noteikumu 2. pielikumā minētajiem 9. kategorijas rūpnieciskā monitoringa un kontroles instrumentiem un iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikuma 11. kategorijai. Atbrīvojums neattiecas uz iekārtām, ko piegādā plašai sabiedrībai, ja parastos vai paredzamos lietošanas apstākļos iekārtas vai to pieejamo daļu bērni var iebāzt mutē. Tomēr atbrīvojumu piemēro, ja var pierādīt, ka: – svina izdalīšanās ātrums no šādām iekārtām vai jebkuras piekļūstamas daļas ar pārklājumu vai bez pārklājuma nepārsniedz 0,05 μg/cm2 stundā (ekvivalents 0,05 μg/g/h), – izstrādājumiem ar pārklājumu – pārklājums ir pietiekams, lai nodrošinātu, ka šis izdalīšanās ātrums netiek pārsniegts vismaz divus gadus parastos vai saprātīgi paredzamos iekārtu lietošanas apstākļos. Uzskatāms, ka iekārta var nonākt bērna mutē, ja izstrādājums vai tā pieejama daļa vienā dimensijā ir mazāka par 5 cm vai ja tam ir šāda izmēra noņemama vai izvirzīta daļa |
|
14.3 |
Svins kā leģētājelements alumīnija sakausējumos, kuros ir līdz 0,3 masas % svina, ja tā klātbūtne ir saistīta ar svinu saturošu alumīnija lūžņu reciklēšanu | Spēkā līdz 2027. gada 30. jūnijam attiecībā
uz iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 1., 2.,
3., 4., 5., 6., 7. vai 9. kategorijai, izņemot rūpnieciskā monitoringa
un kontroles instrumentus, un 10. kategorijai. Atbrīvojums neattiecas uz iekārtām, ko piegādā plašai sabiedrībai, ja parastos vai paredzamos lietošanas apstākļos iekārtas vai to pieejamo daļu bērni var iebāzt mutē. Tomēr atbrīvojumu piemēro, ja var pierādīt, ka: – svina izdalīšanās ātrums no šādām iekārtām vai jebkuras piekļūstamas daļas ar pārklājumu vai bez pārklājuma nepārsniedz 0,05 μg/cm2 stundā (ekvivalents 0,05 μg/g/h), – izstrādājumiem ar pārklājumu – pārklājums ir pietiekams, lai nodrošinātu, ka šis izdalīšanās ātrums netiek pārsniegts vismaz divus gadus parastos vai saprātīgi paredzamos iekārtu lietošanas apstākļos. Uzskatāms, ka iekārta var nonākt bērna mutē, ja izstrādājums vai tā pieejama daļa vienā dimensijā ir mazāka par 5 cm vai ja tam ir šāda izmēra noņemama vai izvirzīta daļa |
|
15. |
Vara sakausējums, kurā ir līdz 4 masas % svina | Spēkā līdz 2027. gada 30. jūnijam.
Atbrīvojums neattiecas uz iekārtām, ko piegādā plašai sabiedrībai, ja parastos vai paredzamos lietošanas apstākļos iekārtas vai to pieejamo daļu bērni var iebāzt mutē. Tomēr atbrīvojumu piemēro, ja var pierādīt, ka: – svina izdalīšanās ātrums no šādām iekārtām vai jebkuras piekļūstamas daļas ar pārklājumu vai bez pārklājuma nepārsniedz 0,05 μg/cm2 stundā (ekvivalents 0,05 μg/g/h), – izstrādājumiem ar pārklājumu – pārklājums ir pietiekams, lai nodrošinātu, ka šis izdalīšanās ātrums netiek pārsniegts vismaz divus gadus parastos vai saprātīgi paredzamos iekārtu lietošanas apstākļos. Uzskatāms, ka iekārta var nonākt bērna mutē, ja izstrādājums vai tā pieejama daļa vienā dimensijā ir mazāka par 5 cm vai ja tam ir šāda izmēra noņemama vai izvirzīta daļa |
|
16. |
Svins lodmetālos ar augstu kušanas temperatūru (t. i., svina sakausējumi ar svina saturu vismaz 85 masas %) | Piemēro visām iekārtam, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajām iekārtu kategorijām, izņemot lietojumus, uz kuriem attiecas šā pielikuma 37. punkts. Spēkā līdz 2027. gada 30. jūnijam |
|
16.1 |
Svins lodmetālos ar augstu kušanas temperatūru (t. i., svina sakausējumi ar svina saturu vismaz 85 masas %) iekšējiem starpsavienojumiem, ar ko kristālu vai citus komponentus kopā ar kristālu piestiprina pie pusvadītāju gataviem mezgliem ar stacionāra režīma vai pārejas/impulsa strāvu, kas ir vismaz 0,1 A, vai bloķējošiem spriegumiem, kas lielāki par 10 V, vai kristāla malu izmēriem, kas lielāki par 0,3 mm × 0,3 mm | Piemēro visām iekārtam, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajām iekārtu kategorijām, izņemot lietojumus, uz kuriem attiecas šā pielikuma 37. punkts. Spēkā līdz 2027. gada 31. decembrim |
|
16.2 |
Svins lodmetālos ar augstu kušanas
temperatūru (t. i., svina sakausējumi ar svina saturu vismaz 85 masas %)
integrāliem (t. i., iekšējiem un ārējiem) kristāla piestiprināšanas
savienojumiem elektriskajās un elektroniskajās detaļās, ja ir izpildīti
visi šie nosacījumi: – sacietējuša/saķepuša kristāla piestiprināšanas materiāla īpatnējā siltumvadītspēja ir > 35 W/(m × K), – sacietējuša/saķepuša kristāla piestiprināšanas materiāla elektrovadītspēja ir > 4,7 MS/m, – cietvielas kušanas temperatūra ir augstāka par 260 °C |
Piemēro visām iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajām iekārtu kategorijām, izņemot lietojumus, uz kuriem attiecas šā pielikuma 37. punkts. Spēkā līdz 2027. gada 31. decembrim |
|
16.3 |
Svins lodmetālos ar augstu kušanas temperatūru (t. i., svina sakausējumi ar svina saturu vismaz 85 masas %) pirmā līmeņa lodētajos savienojumos (iekšējos vai integrālos savienojumos, t. i., iekšējos un ārējos savienojumos) komponentu ražošanai tā, lai vēlākā elektronisko komponentu piestiprināšanā pie gatavajiem mezgliem (t. i., moduļi, apakšshēmas plates, substrāti vai tiešā lodēšana) ar sekundāro lodmetālu netiktu izkausēts pirmā līmeņa lodmetāls. Šis nosacījums neattiecas uz lietojumiem kristālu piestiprināšanā un hermētiskos blīvējumos | Piemēro visām iekārtam, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajām iekārtu kategorijām, izņemot lietojumus, uz kuriem attiecas šā pielikuma 37. punkts. Spēkā līdz 2027. gada 31. decembrim |
|
16.4 |
Svins lodmetālos ar augstu kušanas
temperatūru (t. i., svina sakausējumi ar svina saturu vismaz 85 masas %)
otrā līmeņa lodētajiem savienojumiem, ar ko komponentus piestiprina pie
iespiedshēmas platēm vai svina rāmjiem: a) lodēšanas lodītēs keramikas lodīšrežģa (BGA) piestiprināšanai; b) augsttemperatūras plastmasas pārlējumos (> 220 °C) |
Piemēro visām iekārtam, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajām iekārtu kategorijām, izņemot lietojumus, uz kuriem attiecas šā pielikuma 37. punkts. Spēkā līdz 2027. gada 31. decembrim |
|
16.5 |
Svins lodmetālos ar augstu kušanas
temperatūru (t. i., svina sakausējumi ar svina saturu vismaz 85 masas %)
kā hermētisks blīvēšanas materiāls starp: a) keramikas pakotni vai aizbāzni un metāla korpusu; b) komponentu izvadiem un iekšējiem komponentiem |
Piemēro visām iekārtam, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajām iekārtu kategorijām, izņemot lietojumus, uz kuriem attiecas šā pielikuma 37. punkts. Spēkā līdz 2027. gada 31. decembrim |
|
16.6 |
Svins lodmetālos ar augstu kušanas temperatūru (t. i., svina sakausējumi ar svina saturu vismaz 85 masas %), lai izveidotu elektriskos savienojumus starp spuldžu sastāvdaļām infrasarkanai apsildei paredzētās reflektorspuldzēs ar kvēldiegu, augstas intensitātes gāzizlādes spuldzēs vai cepeškrāsns spuldzēs | Piemēro visām iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajām iekārtu kategorijām, izņemot lietojumus, uz kuriem attiecas šā pielikuma 37. punkts. Spēkā līdz 2027. gada 31. decembrim |
|
16.7 |
Svins lodmetālos ar augstu kušanas temperatūru (t. i., svina sakausējumi ar svina saturu vismaz 85 masas %) audio pārveidotājiem, kuru maksimālā darba temperatūra pārsniedz 200 °C | Piemēro visām iekārtam, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajām iekārtu kategorijām, izņemot lietojumus, uz kuriem attiecas šā pielikuma 37. punkts. Spēkā līdz 2027. gada 31. decembrim |
|
17. |
Svins lodmetālos serveriem, uzkrāšanas un datu masīvu atmiņas sistēmām, tīkla infrastruktūras komutācijas, signalizācijas un pārraides iekārtām, kā arī tīkla pārvaldībai telesakaru jomā | |
|
18. |
Elektriskie un elektroniskie komponenti, kuros svins ir stiklā vai keramikā, izņemot kondensatoros izmantotu dielektrisko keramiku (piemēram, pjezoelektriskās ierīces), vai stikla vai keramikas matricās | Piemēro visām iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajām iekārtu kategorijām. Spēkā līdz 2027. gada 30. jūnijam |
|
19. |
Svins dielektriskajā keramikā, ko izmanto kondensatoros, kas paredzēti nominālajam spriegumam vismaz 125 V maiņstrāvai vai 250 V līdzstrāvai | Piemēro visām iekārtam, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajām iekārtu kategorijām, izņemot lietojumus, uz kuriem attiecas šā pielikuma 18. vai 48. punkts. Spēkā līdz 2027. gada 31. decembrim |
|
19.1 |
Svins dielektriķu keramikas kondensatoros nominālajam spriegumam mazāk nekā 125 V maiņstrāvai vai 250 V līdzstrāvai | Atļauts izmantot rezerves daļās iekārtās, kas laistas tirgū pirms 2013. gada 1. janvāra |
|
20. |
Kadmijs un tā savienojumi elektriskajos kontaktos | Attiecas uz iekārtām, kuras atbilst šo
noteikumu 2. pielikumā minētajai 8., 9. un 11. iekārtu kategorijai. Piemēro: • līdz 2021. gada 21. jūlijam – iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 8. un 9. kategorijai, izņemot in vitro diagnostikas medicīniskās ierīces un rūpnieciskos monitoringa un kontroles instrumentus; • līdz 2023. gada 21. jūlijam – šo noteikumu 2. pielikumā minētajā 8. iekārtu kategorijā iekļautajām in vitro diagnostikas medicīniskajām ierīcēm; • līdz 2024. gada 21. jūlijam – šo noteikumu 2. pielikumā minētajā 9. iekārtu kategorijā iekļautajiem rūpnieciskajiem monitoringa un kontroles instrumentiem un iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 11. iekārtu kategorijai |
|
20.1 |
Kadmijs un tā savienojumi elektriskajos
kontaktos, ko izmanto: a) jaudas slēdžos; b) temperatūras sensoros; c) motoru termoaizsargos (izņemot hermētiskus motoru termoaizsargus); d) maiņstrāvas slēdžos, kas paredzēti: - 6 A un vairāk pie 250 V un lielāka maiņstrāvas sprieguma, vai - 12 A un vairāk pie 125 V un lielāka maiņstrāvas sprieguma; e) līdzstrāvas slēdžos, kas paredzēti 20 A un vairāk pie 18 V un lielāka līdzstrāvas sprieguma; f) slēdžos, ko izmanto sprieguma padeves frekvencēm ≥ 200 Hz |
Līdz 2021. gada 21. jūlijam piemēro iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7. un 10. iekārtu kategorijai |
|
21. |
Kadmijs un tā savienojumi vienreizējos termodrošinātājos | Atļauts izmantot rezerves daļās iekārtās, kas laistas tirgū pirms 2012. gada 1. janvāra |
|
22. |
Kadmijs un tā savienojumi elektriskajos kontaktos | |
|
23. |
Hroms (VI) kā oglekļa tērauda dzesēšanas sistēmas pretkorozijas līdzeklis absorbcijas ledusskapjos līdz 0,75 masas % dzesēšanas šķīdumā | Piemēro iekārtām, kuras atbilst šo
noteikumu 2. pielikumā minētajai 8., 9. un 11. iekārtu kategorijai: • līdz 2021. gada 21. jūlijam – iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 8. un 9. iekārtu kategorijai, izņemot in vitro diagnostikas medicīniskās ierīces un rūpnieciskā monitoringa un kontroles instrumentus; • līdz 2023. gada 21. jūlijam – in vitro diagnostikas medicīniskajām ierīcēm, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 8. iekārtu kategorijai; • līdz 2024. gada 21. jūlijam – rūpnieciskā monitoringa un kontroles instrumentiem, kuri atbilst šo noteikumu 2. pielikuma 9. iekārtu kategorijai, un iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 11. iekārtu kategorijai |
|
23.1 |
Līdz 0,75 masas % sešvērtīgā hroma, kuru izmanto par pretkorozijas aģentu dzesēšanas šķīdumā, ko lieto tādu absorbcijas ledusskapju (tostarp minibāru) dzesēšanas sistēmās no oglekļa tērauda, kurus paredzēts pilnībā vai daļēji izmantot ar elektrisko sildītāju un kuru vidējā izmantotā elektriskā ieejas jauda ir < 75 W pastāvīgas ekspluatācijas apstākļos | Līdz 2021. gada 5. martam piemēro iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7. un 10. iekārtu kategorijai |
|
23.2 |
Līdz 0,75 masas % sešvērtīgā hroma, kuru
izmanto par pretkorozijas aģentu dzesēšanas šķīdumā, ko lieto tādu
absorbcijas ledusskapju dzesēšanas sistēmās no oglekļa tērauda, kurus
paredzēts: a) pilnībā vai daļēji izmantot ar elektrisko sildītāju un kuru vidējā izmantotā elektriskā ieejas jauda ir ≥ 75 W pastāvīgas ekspluatācijas apstākļos; b) pilnībā izmantot ar neelektrisku sildītāju |
Līdz 2021. gada 21. jūlijam piemēro iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7. un 10. iekārtu kategorijai |
|
23.3 |
Līdz 0,7 masas % sešvērtīgā hroma, ko izmanto par pretkorozijas aģentu telpu un ūdens sildīšanai paredzētu gāzes absorbcijas siltumsūkņu oglekļa tērauda noslēgtā kontūra darba šķidrumā | Līdz 2026. gada 30. decembrim piemēro iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 1. iekārtu kategorijai |
|
24. |
Svins gultņu ieliktņos un buksēs kompresoriem ar aukstumnesēju apsildīšanu, ventilāciju, gaisa kondicionēšanu un saldēšanu (HVACR) | Piemēro iekārtām, kuras atbilst šo
noteikumu 2. pielikumā minētajai 8., 9. un 11. iekārtu kategorijai: • līdz 2023. gada 21. jūlijam – in vitro diagnostikas medicīniskajām ierīcēm (8. kategorija); • līdz 2024. gada 21. jūlijam – rūpnieciskajiem monitoringa un kontroles instrumentiem (9. kategorija) un iekārtām, kuras atbilst 11. kategorijai; • līdz 2021. gada 21. jūlijam – iekārtām, kuras ietilpst citās 8. un 9. kategorijas apakškategorijās |
|
24.1 |
Svins gultņu ieliktņos un buksēs tādiem hermetizētiem spirālveida kompresoriem ar aukstumnesēju, kuru deklarētā ieejas jauda ir 9 kW vai mazāka un kuri paredzēti apsildīšanai, ventilācijai, gaisa kondicionēšanai un saldēšanai (HVACR) | Līdz 2019. gada 21. jūlijam piemēro iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 1. kategorijai |
|
25. |
Svins, ko izmanto C-press kontaktsaderīgu savienotāju sistēmās | Atļauts izmantot rezerves daļās iekārtās, kas laistas tirgū pirms 2010. gada 24. septembra |
|
26. |
Svins, ko izmanto kontaktsaderīgu savienotāju sistēmās, kas nav C-press | Atļauts izmantot rezerves daļās iekārtās, kas laistas tirgū pirms 2013. gada 1. janvāra |
|
27. |
Svins kā pārklājuma materiāls C-moduļa gredzena siltumvadītspējai | Atļauts izmantot rezerves daļās iekārtās, kas laistas tirgū pirms 2010. gada 24. septembra |
|
28. |
Svins baltajos stiklos, ko izmanto optikā | Piemēro visām iekārtām, kuras atbilst šo
noteikumu 2. pielikumā minētajām iekārtu kategorijām: • līdz 2023. gada 21. jūlijam – in vitro diagnostikas medicīniskajām ierīcēm (8. kategorija); • līdz 2024. gada 21. jūlijam – rūpnieciskajiem monitoringa un kontroles instrumentiem (9. kategorija) un iekārtām, kuras atbilst 11. kategorijai; • līdz 2021. gada 21. jūlijam – iekārtām, kuras atbilst citām šo noteikumu 2. pielikumā minētajām kategorijām un apakškategorijām |
|
29. |
Kadmijs un svins stikla filtros un stiklos, ko izmanto atstarošanas standartiem | Piemēro iekārtām, kuras atbilst šo
noteikumu 2. pielikumā minētajai 8., 9. un 11. iekārtu kategorijai: • līdz 2023. gada 21. jūlijam – in vitro diagnostikas medicīniskajām ierīcēm (8. kategorija); • līdz 2024. gada 21. jūlijam – rūpnieciskajiem monitoringa un kontroles instrumentiem (9. kategorija) un iekārtām, kuras atbilst 11. kategorijai; • līdz 2021. gada 21. jūlijam – iekārtām, kuras ietilpst citās 8. un 9. kategorijas apakškategorijās |
|
29.1 |
Svins ar joniem iekrāsotos optiskajos stikla filtros | Līdz 2021. gada 21. jūlijam piemēro iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7. un 10. iekārtu kategorijai |
|
29.2 |
Kadmijs iniciētos optiskajos stikla filtros, izņemot šā pielikuma 47. punktā minēto lietojumu | |
|
29.3 |
Kadmijs un svins stiklos, ko izmanto atstarošanas standartiem | |
|
30. |
Svins lodmetālos, kas satur vairāk nekā divus elementus, tādiem kontaktkājiņu un mikroprocesoru pakotņu savienojumiem, kuros svina saturs ir vairāk nekā 80 un mazāk nekā 85 masas % | Atļauts izmantot rezerves daļās iekārtās, kas laistas tirgū pirms 2011. gada 1. janvāra |
|
31. |
Svins lodmetālos stabilu elektrisko savienojumu izveidei starp pusvadītāja kristālu un nesēju apvērsto integrālshēmu (flip-chip) pakotnēs | Piemēro iekārtām, kuras atbilst šo
noteikumu 2. pielikumā minētajai 8., 9. un 11. iekārtu kategorijai: • līdz 2021. gada 21. jūlijam – iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 8. un 9. iekārtu kategorijai, izņemot in vitro diagnostikas medicīniskās ierīces un rūpnieciskos monitoringa un kontroles instrumentus; • līdz 2023. gada 21. jūlijam – šo noteikumu 2. pielikumā minētajā 8. iekārtu kategorijā iekļautajām in vitro diagnostikas medicīniskajām ierīcēm; • līdz 2024. gada 21. jūlijam – šo noteikumu 2. pielikumā minētajā 9. iekārtu kategorijā iekļautajiem rūpnieciskajiem monitoringa un kontroles instrumentiem un iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 11. iekārtu kategorijai |
|
31.1 |
Svins lodmetālos stabilu elektrisko
savienojumu izveidei starp pusvadītāja kristālu un nesēju apvērsto
integrālshēmu (flip-chip) pakotnēs, ja ir izpildīts vismaz viens
no šādiem kritērijiem: a) pusvadītāju tehnoloģiskā norma ir vismaz 90 nm; b) viena kristāla izmērs pie jebkuras pusvadītāju tehnoloģiskās normas ir vismaz 300 mm2; c) grēdoto kristālu pakotnēs kristāla izmērs ir vismaz 300 mm2 vai silikona interpozeru izmērs ir vismaz 300 mm2 |
Līdz 2021. gada 21. jūlijam piemēro iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7. un 10. iekārtu kategorijai |
|
32. |
Svins taisnās kvēlspuldžu caurulēs ar silikāta pārklājumu | Spēkā līdz 2013. gada 1. septembrim |
|
33. |
Svina halogenīds kā izstarotājs augstas intensitātes gāzizlādes (HID) spuldzēs, ko izmanto profesionālajā reprogrāfijā | |
|
34. |
Svins kā luminiscentā pulvera aktivators (svins ne vairāk kā 1 % masas) gāzizlādes spuldzēs, ja tās izmanto kā sauļošanās lampas, kurās ir tādi luminofori kā BSP (BaSi2O5:Pb) | Piemēro: • līdz 2021. gada 21. jūlijam – iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7. un 10. iekārtu kategorijai; • līdz 2021. gada 21. jūlijam – iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 8. un 9. iekārtu kategorijai, izņemot in vitro diagnostikas medicīniskās ierīces un rūpnieciskos monitoringa un kontroles instrumentus; • līdz 2023. gada 21. jūlijam – šo noteikumu 2. pielikumā minētajā 8. iekārtu kategorijā iekļautajām in vitro diagnostikas medicīniskajām ierīcēm; • līdz 2024. gada 21. jūlijam – šo noteikumu 2. pielikumā minētajā 9. iekārtu kategorijā iekļautajiem rūpnieciskajiem monitoringa un kontroles instrumentiem un iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 11. iekārtu kategorijai |
|
34.1 |
Svins kā luminiscentā pulvera aktivators (svins ne vairāk kā 1 % masas) gāzizlādes spuldzēs, kurās ir tādi luminofori kā BSP (BaSi2O5:Pb), ja šīs spuldzes izmanto medicīniskās fototerapijas iekārtās | Līdz 2021. gada 21. jūlijam piemēro iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 5. un 8. iekārtu kategorijai, izņemot lietojumus, uz kuriem attiecas šo noteikumu 4. pielikuma 17. punkts |
|
35. |
Svins un kadmijs iespiedkrāsās, ko lieto kā emalju uz stikliem, tādiem kā borsilikātstikls un natronkaļķu stikls | Piemēro iekārtām, kuras atbilst šo
noteikumu 2. pielikumā minētajai 8., 9. un 11. iekārtu kategorijai: • līdz 2021. gada 21. jūlijam – iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 8. un 9. iekārtu kategorijai, izņemot in vitro diagnostikas medicīniskās ierīces un rūpnieciskos monitoringa un kontroles instrumentus; • līdz 2023. gada 21. jūlijam – šo noteikumu 2. pielikumā minētajā 8. iekārtu kategorijā iekļautajām in vitro diagnostikas medicīniskajām ierīcēm; • līdz 2024. gada 21. jūlijam – šo noteikumu 2. pielikumā minētajā 9. iekārtu kategorijā iekļautajiem rūpnieciskajiem monitoringa un kontroles instrumentiem un iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 11. iekārtu kategorijai |
|
35.1 |
Kadmijs, ko izmanto tāda stikla krāsainā apdrukāšanā filtrēšanas vajadzībām, kuru lieto kā komponentu gaismekļos, kas uzstādīti EEI displejos un vadības paneļos | Līdz 2021. gada 21. jūlijam piemēro iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7. un 10. iekārtu kategorijai, izņemot šā pielikuma 35.2 punktā un 47. punktā minētos lietojumus |
|
35.2 |
Kadmijs iespiedkrāsās, ko lieto kā emalju uz stikliem, tādiem kā borsilikātstikls un natronkaļķu stikls | Līdz 2021. gada 21. jūlijam piemēro iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7. un 10. iekārtu kategorijai, izņemot šā pielikuma 35.1 punktā un 39. punktā minētos lietojumus |
|
35.3 |
Svins iespiedkrāsās, ko lieto kā emalju uz stikliem, kas nav borsilikātstikls | Līdz 2021. gada 21. jūlijam piemēro iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7. un 10. iekārtu kategorijai |
|
36. |
Svins savienotājspaiļu nelielu detaļu pārklājumos, izņemot savienotājus ar soli vismaz 0,65 mm | Atļauts izmantot rezerves daļās EEI, kas laistas tirgū pirms 2010. gada 24. septembra |
|
37. |
Svins lodmetālos, ko izmanto dobas diskveida un plakanas matricas keramikas daudzslāņu kondensatoru ražošanai | Piemēro: • līdz 2021. gada 20. jūlijam – iekārtām, kuras: - atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7. vai 10. iekārtu kategorijai; - atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 8. vai 9. iekārtu kategorijai, izņemot medicīnas ierīces in vitro diagnostikai un rūpnieciskā monitoringa un kontroles instrumentus; • līdz 2023. gada 20. jūlijam – iekārtām in vitro diagnostikai, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 8. iekārtu kategorijai; • līdz 2024. gada 20. jūlijam – rūpnieciskā monitoringa un kontroles instrumentiem, kuri atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 9. iekārtu kategorijai, un iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 11. iekārtu kategorijai |
|
38. |
Svina oksīds virsmas vadāmības elektronu emitera displejos (SED), ko izmanto konstrukcijas elementos, sevišķi stiklkeramikas lodēšanas materiālā un stiklkeramikas gredzenā | |
|
39. |
Svins tāda kristālstikla sastāvā, kam apraksts dots normatīvajos aktos par stikla izstrādājumu marķēšanu | Piemēro: • līdz 2021. gada 21. jūlijam – iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7. un 10. iekārtu kategorijai; • līdz 2021. gada 21. jūlijam – iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 8. un 9. iekārtu kategorijai, izņemot in vitro diagnostikas medicīniskās ierīces un rūpnieciskos monitoringa un kontroles instrumentus; • līdz 2023. gada 21. jūlijam – šo noteikumu 2. pielikumā minētajā 8. iekārtu kategorijā iekļautajām in vitro diagnostikas medicīniskajām ierīcēm; • līdz 2024. gada 21. jūlijam – šo noteikumu 2. pielikumā minētajā 9. iekārtu kategorijā iekļautajiem rūpnieciskajiem monitoringa un kontroles instrumentiem un iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 11. iekārtu kategorijai |
|
40. |
Kadmija sakausējumi elektriski/mehāniski lodētiem savienojumiem ar elektriskajiem vadītājiem, kuri atrodas tieši uz tinumiem skaņas pārveidotājos, kurus izmanto lieljaudas skaļruņos ar skaņas spiediena līmeni vismaz 100 dB (A) | |
|
41. |
Svins lodmetālos plakanās bezdzīvsudraba luminiscences spuldzēs (ko izmanto, piemēram, šķidro kristālu ekrānos, dizainā vai rūpnieciskajā apgaismē) | |
|
42. |
Svina oksīds stiklkeramikas lodēšanas materiālos, ko izmanto argona un kriptona lāzeru cauruļu logu montāžā | Piemēro: • līdz 2021. gada 21. jūlijam – iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7. un 10. iekārtu kategorijai; • līdz 2021. gada 21. jūlijam – iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 8. un 9. iekārtu kategorijai, izņemot in vitro diagnostikas medicīniskās ierīces un rūpnieciskos monitoringa un kontroles instrumentus; • līdz 2023. gada 21. jūlijam – šo noteikumu 2. pielikumā minētajā 8. iekārtu kategorijā iekļautajām in vitro diagnostikas medicīniskajām ierīcēm; • līdz 2024. gada 21. jūlijam – šo noteikumu 2. pielikumā minētajā 9. iekārtu kategorijā iekļautajiem rūpnieciskajiem monitoringa un kontroles instrumentiem un iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 11. iekārtu kategorijai |
|
43. |
Svins lodmetālos, ko izmanto elektrisko transformatoru vara vadu lodēšanai, kuru diametrs ir līdz 100 μm | |
|
44. |
Svins regulējamu maiņrezistoru elementos uz metālkeramikas bāzes | Piemēro: • līdz 2021. gada 20. jūlijam – iekārtām, kuras: - atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7. vai 10. iekārtu kategorijai; - atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 8. vai 9. iekārtu kategorijai, izņemot medicīnas ierīces in vitro diagnostikai un rūpnieciskā monitoringa un kontroles instrumentus; • līdz 2023. gada 20. jūlijam – iekārtām in vitro diagnostikai, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 8. iekārtu kategorijai; • līdz 2024. gada 20. jūlijam – rūpnieciskā monitoringa un kontroles instrumentiem, kuri atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 9. iekārtu kategorijai, un iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 11. iekārtu kategorijai |
|
45. |
Svins augstsprieguma diožu pārklājuma slānī uz cinka borāta stikla korpusa | Piemēro: • līdz 2021. gada 21. jūlijam – iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7. un 10. iekārtu kategorijai; • līdz 2021. gada 21. jūlijam – iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 8. un 9. iekārtu kategorijai, izņemot in vitro diagnostikas medicīniskās ierīces un rūpnieciskos monitoringa un kontroles instrumentus; • līdz 2023. gada 21. jūlijam – šo noteikumu 2. pielikumā minētajā 8. iekārtu kategorijā iekļautajām in vitro diagnostikas medicīniskajām ierīcēm; • līdz 2024. gada 21. jūlijam – šo noteikumu 2. pielikumā minētajā 9. iekārtu kategorijā iekļautajiem rūpnieciskajiem monitoringa un kontroles instrumentiem un iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 11. iekārtu kategorijai |
|
46. |
Kadmijs un kadmija oksīds biezslāņa plēves pastās, ko klāj uz berilija oksīda ar alumīnija saiti | |
|
47. |
Kadmija selenīds kadmiju saturošos, lejuppārbīdi izraisošos pusvadītāju nanokristālu kvantu punktos, ko izmanto displeju izgaismošanā (< 0,2 µg Cd uz 1 mm2 displeja ekrāna laukuma) | Spēkā līdz 2025. gada 21. novembrim visām šo noteikumu 2. pielikumā minētajām iekārtu kategorijām |
|
47.1 |
Kadmijs lejuppārbīdi izraisošos pusvadītāju nanokristālu kvantu punktos, kas novietoti tieši uz LED pusvadītāju mikroshēmām, izmantošanai displeju un projekcijas lietojumos (< 5 μg Cd uz mm2 LED mikroshēmas virsmas), ar maksimālo daudzumu 1 mg ierīcē | Spēkā līdz 2027. gada 31. decembrim visām šo noteikumu 2. pielikumā minētajām iekārtu kategorijām |
|
48. |
Svins tādu dielektrisko keramikas materiālu sastāvā uz svina cirkonāta titanāta (PZT) bāzes, kas paredzēti kondensatoriem, kuri ir integrālshēmu vai diskrēto pusvadītājierīču daļa | Piemēro: • līdz 2021. gada 21. jūlijam – iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7. un 10. iekārtu kategorijai; • līdz 2021. gada 21. jūlijam – iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 8. un 9. iekārtu kategorijai, izņemot in vitro diagnostikas medicīniskās ierīces un rūpnieciskos monitoringa un kontroles instrumentus; • līdz 2023. gada 21. jūlijam – šo noteikumu 2. pielikumā minētajā 8. iekārtu kategorijā iekļautajām in vitro diagnostikas medicīniskajām ierīcēm; • līdz 2024. gada 21. jūlijam – šo noteikumu 2. pielikumā minētajā 9. iekārtu kategorijā iekļautajiem rūpnieciskajiem monitoringa un kontroles instrumentiem un iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 11. iekārtu kategorijai |
|
48.1 |
Elektriskie un elektroniskie komponenti,
kas satur svinu stikla vai stikla matricas savienojumā un kas pilda kādu
no šīm funkcijām: a) aizsardzība un elektroizolācija augstsprieguma diožu stikla lodītēs un pusvadītāju plākšņu stikla slāņos; b) hermētiska noslēgšana starp keramikas, metāla un/vai stikla daļām; c) savienošana procesa parametru diapazonā, kur temperatūra ir < 500 °C un viskozitāte ir 1 013,3 dPa ("stiklošanās temperatūra"); d) izmantošana par rezistīvu materiālu, piemēram, krāsu, ar īpatnējās pretestības diapazonu no 1 oma līdz 100 megaomiem uz virsmas laukumu, izņemot regulējamus maiņrezistorus; e) izmantošana ķīmiski modificētās stikla virsmās mikrokanālu platēs (MCP), vienkanāla elektronu daudzkāršotājos (CEM) un rezistīvā stikla izstrādājumos (RGP) |
Piemēro visām šo noteikumu 2. pielikumā minētajām iekārtu kategorijām. Spēkā līdz 2027. gada 31. decembrim |
|
48.2 |
Elektriskie un elektroniskie komponenti,
kas satur svinu keramikā, kura pilda kādu no šīm funkcijām: a) izmantošana pjezoelektriskā svina cirkonāta-titanāta (PZT) keramikas ražošanā; b) nodrošina keramiku ar pozitīvo temperatūras koeficientu (PTC) |
Piemēro visām šo noteikumu 2. pielikumā minētajām iekārtu kategorijām (izņemot lietojumus, uz kuriem attiecas šā pielikuma 19., 19.1 un 48. punkts, kā arī šo noteikumu 4. pielikuma 3.6. apakšpunkts). Spēkā līdz 2027. gada 31. decembrim |
|
49. |
Kadmijs analogo optoelektronisko savienotājierīču fotorezistoros, ko izmanto profesionālajās audioiekārtās | Spēkā līdz 2013. gada 31. decembrim |
|
50. |
Svins tādos lodmetālos un tādu elektrisko un elektronisko detaļu savienojumu pārklājumos un drukātu shēmas plašu pārklājumos, ko izmanto aizdedzes blokos un citās elektriskās vai elektroniskās motora vadības sistēmās, kuras tehnisku apsvērumu dēļ jāuzstāda vai nu tieši uz pārnēsājamiem iekšdedzes motoriem, vai to karterī vai cilindrā, kas atbilst SH:1, SH:2 un SH:3 klasei saskaņā ar normatīvajiem aktiem par autoceļiem neparedzētās mobilās tehnikas iekšdedzes motoru radīto piesārņojošo vielu emisiju gaisā | Piemēro visām iekārtām atbilstoši šo
noteikumu 2. pielikumam: • līdz 2022. gada 31. martam – iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 10. un 11. iekārtu kategorijai; • līdz 2021. gada 21. jūlijam – iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 8. un 9. iekārtu kategorijai, izņemot in vitro diagnostikas medicīniskās ierīces un rūpnieciskā monitoringa un kontroles instrumentus; • līdz 2023. gada 21. jūlijam – in vitro diagnostikas medicīniskajām ierīcēm, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 8. iekārtu kategorijai; • līdz 2024. gada 21. jūlijam – rūpnieciskā monitoringa un kontroles instrumentiem, kuri atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 9. iekārtu kategorijai |
|
51. |
Svins gultņos un buksēs ar dīzeļdegvielu
vai gāzveida degvielu darbināmos iekšdedzes motoros, kurus lieto
autoceļiem neparedzētās profesionālās iekārtās: a) ja motora kopējā litrāža ir 15 litri vai lielāka, vai b) ja motora kopējā litrāža ir mazāka par 15 litriem un motors ir konstruēts darbināšanai lietojumos, kad laikam, kas paiet no sākuma signāla līdz pilnas slodzes sasniegšanai, jābūt mazākam par 10 sekundēm vai kad kārtējās apkopes darbus parasti veic skarbā un netīrā āra vidē (piemēram, kalnrūpniecības, celtniecības un lauksaimniecības lietojumos) |
Līdz 2024. gada 21. jūlijam piemēro iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 11. iekārtu kategorijai, izņemot lietojumus, uz kuriem attiecas šā pielikuma 15. punkts |
|
52. |
Bis(2-etilheksil)ftalāts gumijas
sastāvdaļās motoru sistēmās, kas paredzētas izmantošanai iekārtās, kuras
nav paredzētas tikai izmantošanai patērētājiem, ar noteikumu, ka nekāds
plastificēts materiāls nenonāk saskarē ar cilvēka gļotādu vai ilgstošā
saskarē ar cilvēka ādu (nepārtraukta saskare, kas ilgst vairāk nekā 10
minūtes dienā, vai periodiska saskare, kas ilgst vairāk nekā 30 minūtes
dienā) un bis(2-etilheksil)ftalāta koncentrācijas vērtība nepārsniedz: a) 30 % no gumijas masas: - blīvslēgu pārklājumiem; - monolītas gumijas blīvslēgiem; - gumijas sastāvdaļām, kas iekļautas no vismaz trim sastāvdaļām veidotos mezglos, kuri darba veikšanai izmanto elektrisko, mehānisko vai hidraulisko enerģiju un ir piestiprināti motoram; b) 10 % no gumijas masas gumiju saturošām sastāvdaļām, kuras nav minētas šā punkta "a" apakšpunktā |
Līdz 2024. gada 21. jūlijam piemēro
iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai
11. kategorijai
|
|
53. |
Svins tādu iekšdedzes motoru sensoru, piedziņas mehānismu un motora vadības bloku lodmetālā, uz kuriem attiecas Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 14. septembra Regula (ES) 2016/1628 par prasībām attiecībā uz autoceļiem neparedzētas mobilās tehnikas iekšdedzes motoru gāzveida un daļiņveida piesārņotāju emisiju robežvērtībām un tipa apstiprināšanu, ar ko groza Regulas (ES) Nr. 1024/2012 un (ES) Nr. 167/2013 un groza un atceļ Direktīvu 97/68/EK, un kuri uzstādīti iekārtās, ko darbības laikā izmanto fiksētos stāvokļos, un paredzēti profesionāliem lietotājiem, bet ko izmanto arī neprofesionāli lietotāji | Līdz 2024. gada 21. jūlijam piemēro iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 11. iekārtu kategorijai |
|
54. |
Svina diazīds, svina stifnāts, svina dipikramāts, svina mīnijs (svina tetroksīds), svina dioksīds, kas ir civilām (profesionālām) vajadzībām paredzētu sprāgstvielu elektriskajos un elektroniskajos iniciatoros, un bārija hromāts, kas ir civilām (profesionālām) vajadzībām paredzētu sprāgstvielu elektrisko iniciatoru ilglaicīgas pirotehniskās aiztures lādiņos | Līdz 2026. gada 20. aprīlim piemēro
iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 11. iekārtu
kategorijai
|
|
55. |
Kadmijs un svins plastmasas profilos, kas
satur no PVC atkritumiem ražotus maisījumus (turpmāk – reģenerēts
cietais PVC), ko izmanto elektriskiem un elektroniskiem logiem un durvīm,
ja reģenerētā cietajā PVC materiālā kadmija koncentrācija nepārsniedz
0,1 % no masas un svina koncentrācija – 1,5 % masas. No 2026. gada 28. maija reģenerētu cieto PVC, kas reģenerēts no elektriskiem un elektroniskiem logiem un durvīm, izmanto tikai tādu jaunu izstrādājumu ražošanai, kas ietilpst regulas Nr. 1907/2006 XVII pielikuma 63. ieraksta 18. punkta "a", "b", "c" vai "d" apakšpunktā noteiktajās kategorijās. Pirms tādu PVC izstrādājumu laišanas tirgū, kuri satur reģenerētu cieto PVC, kurā svina koncentrācija ir vienāda ar 0,1 % no PVC materiāla masas vai lielāka, piegādātāji nodrošina, ka šie izstrādājumi ir redzami, salasāmi un neizdzēšami marķēti ar paziņojumu "Satur ≥ 0,1 % svina". Ja izstrādājuma īpašību dēļ šāds marķējums uz izstrādājuma nav iespējams, to novieto uz izstrādājuma iepakojuma. Reģenerētu cieto PVC saturošu PVC izstrādājumu piegādātāji pēc šo noteikumu 18. punktā minētās tirgus uzraudzības iestādes pieprasījuma iesniedz dokumentārus pierādījumus, kas pamato apgalvojumus, ka šajos izstrādājumos izmantotais PVC ir reģenerēts. Eiropas Savienībā ražotiem PVC izstrādājumiem šādus apgalvojumus var pamatot ar sertifikātiem, ko izsniegušas tādas shēmas, kuras pierāda izsekojamību un pārstrādātā materiāla saturu (piemēram, shēmas, kas izveidotas saskaņā ar EN 15343:2007 vai līdzvērtīgiem atzītiem standartiem). Apgalvojumiem par to, ka importētos izstrādājumos esošais PVC ir reģenerēts, pievieno neatkarīgas trešās personas izsniegtu sertifikātu, kas līdzvērtīgi pierāda izsekojamību un pārstrādātā materiāla saturu |
Līdz 2028. gada 28. maijam piemēro iekārtām, kuras atbilst šo noteikumu 2. pielikumā minētajai 11. iekārtu kategorijai |
|
" |