• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde
Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde publicē kultūras pieminekļu izmantošanas un saglabāšanas norādījumus attiecībā uz pieminekļiem, kas iekļauti kultūras pieminekļu sarakstā.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes 2023. gada 20. marta vispārīgais administratīvais akts Nr. 14.5-07/1905 "Valsts nozīmes kustamu mākslas pieminekļu izmantošanas un saglabāšanas norādījumi". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 22.03.2023., Nr. 58 https://www.vestnesis.lv/op/2023/58.11

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vispārīgais administratīvais akts Nr. 14.5-07/1907

Valsts nozīmes nekustamu mākslas pieminekļu izmantošanas un saglabāšanas norādījumi

Vēl šajā numurā

22.03.2023., Nr. 58

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde

Veids: vispārīgais administratīvais akts

Numurs: 14.5-07/1905

Pieņemts: 20.03.2023.

OP numurs: 2023/58.11

2023/58.11
RĪKI

Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vispārīgie administratīvie akti: Šajā laidienā 15 Pēdējās nedēļas laikā 0 Visi

Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes
vispārīgais administratīvais akts Nr. 14.5-07/1905

Rīgā 2023. gada 20. martā

Valsts nozīmes kustamu mākslas pieminekļu izmantošanas un saglabāšanas norādījumi

Norādījumi izdoti Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā iekļauto Aizkraukles novada Valsts nozīmes kustamo mākslas pieminekļu izmantošanai un saglabāšanai.

Adresāts: Mākslas pieminekļa īpašnieks (valdītājs).

Pamatojums: Norādījumi izdoti, pamatojoties uz likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 5. pantu un Ministru kabineta 26.10.2021. noteikumiem Nr. 720 "Kultūras pieminekļu uzskaites, aizsardzības, izmantošanas un restaurācijas noteikumi", nosakot kultūras pieminekļa, tā teritorijas un aizsardzības zonas uzturēšanas režīmu un saimnieciskās darbības ierobežojumus, kā arī darbības, kuras var veikt bez Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes (turpmāk tekstā – Pārvaldes) atļaujas, lai novērstu saglabājamo un aizsargājamo kultūrvēsturisko vērtību iznīcināšanu vai bojāšanu, kā arī pamatojoties uz Administratīvās atbildības likumu.

Kultūras pieminekļa statuss: Mākslas darbs vai priekšmets iekļauts Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā kā Valsts nozīmes mākslas piemineklis. Informācija pieejama https://new.mantojums.lv/cultural-objects.

Norādījumi attiecināmi uz valsts nozīmes mākslas pieminekļiem ar šādiem aizsardzības numuriem un adresēm:

Pieminekļa aizsardzības Nr. Pieminekļa nosaukums Adrese
2893 Altārglezna "Kungs, palīdzi mums, mēs grimstam" Aizkraukles novads
2894 Ikona "Apustuļi Marks un Toms" Aizkraukles novads
2898 Sarkofāgs Aizkraukles novads
2899 Altārglezna "Golgāta" Aizkraukles novads
2902 Griestu lukturis Aizkraukles novads
2903 Griestu lukturis Aizkraukles novads
2910 Svečturi (2) Aizkraukles novads
9084 Bra (sienas svečturis) Aizkraukles novads

Mākslas pieminekļu saglabājamās vērtības:

1. Oriģinālais materiāls un izpildījuma tehnika;

2. Objektu kopums, komplektācija;

3. Ansambļa vienotība;

4. Vēsturiskais (vietas) konteksts;

5. Mākslinieciskā kompozīcija;

6. Dizaina risinājums;

7. Objekta forma;

8. Objekta struktūra, uzbūve, konstrukcija;

9. Darbības mehānisms (ja tāds ir);

10. Krāsa, kolorīts;

11. Virsmas faktūra;

12. Virsmas apdare;

13. Vēsturiskie uzslāņojumi;

14. Krāsojums, polihromija;

15. Vēsturiskā patina;

16. Dekoratīvi rotājuma elementi, detaļas;

17. Dekoratīvais risinājums;

18. Modelējums;

20. Izpildījuma amatnieciskā kvalitāte;

21. Mākslinieciskais noformējums;

22. Laikmetu raksturojoša tehnoloģija.

NKMP izvirzītās prasības kustamam mākslas piemineklim:

1.1. Uzturēšanas režīms:

1.1.1. Fiziskajām un juridiskajām personām jānodrošina, lai tiktu saglabāts kustamais mākslas piemineklis, kas ir to īpašumā (valdījumā). Valsts īpašumā esošo kustamo mākslas pieminekļu saglabāšanu nodrošina to valdītājs.

1.1.2. Kustamā mākslas pieminekļa īpašnieka (valdītāja) pienākums ir: ievērot likumus un citus normatīvos aktus, kā arī Pārvaldes norādījumus par kustamā mākslas pieminekļa izmantošanu un saglabāšanu; informēt Pārvaldi par katru bojājumu, kas radies īpašumā (valdījumā) esošajam kustamajam mākslas piemineklim, un mākslas pieminekļa pārvietošanu, pazušanu vai zādzību.

1.1.3. Kustamo mākslas pieminekli izmanto tā sākotnējai funkcijai vai eksponē tā, lai tiktu saglabāts kustamais mākslas piemineklis.

1.1.4. Lai nodrošinātu kustamā mākslas pieminekļa uzturēšanu un saglabāšanu, īpašniekam (valdītajam) jānodrošina kustamā mākslas pieminekļa uzglabāšanas vai eksponēšanas apstākļi un drošība, savlaicīgi un regulāri jāveic kustamā mākslas pieminekļa vizuālā apskate, lai noskaidrotu bojājumus un iespējamos apdraudējumus, īpašniekam (valdītājam) jānodrošina tā saglabāšanai atbilstošs mikroklimats, izvairoties no straujām mitruma un temperatūras svārstībām.

1.1.5. Kustamā mākslas pieminekļa uzturēšanu, konservāciju, remontu un restaurāciju veic tā īpašnieks (valdītājs) par saviem līdzekļiem.

1.2. Saimnieciskās darbības ierobežojumi:

1.2.1. Kustamo mākslas pieminekli ir aizliegts iznīcināt. Tā pārveidošana vai tā oriģinālo daļu aizstāšana ar jaunām daļām pieļaujama tikai tad, ja tā ir labākā iespēja, kā saglabāt kustamo mākslas pieminekli, vai arī tad, ja pārveidojuma rezultātā nepazeminās kustamā mākslas pieminekļa vērtība.

1.2.2. Kustamos mākslas pieminekļus, ir aizliegts izvest ārpus Latvijas Republikas. Kustamo mākslas pieminekļu pagaidu izvešana iespējama tikai ar Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes atļauju Ministru kabineta noteiktajā kārtībā.

1.2.3. Mākslas pieminekļa restaurācijas, remonta un konservācijas darbus drīkst veikt tikai pēc mākslinieciskās izpētes un atbilstoši tās rekomendācijām. Mākslas pieminekļa izpēti ar metodēm, kas var apdraudēt to saglabāšanu (zondāžas u.c.), drīkst veikt tikai ar Pārvaldes rakstveida atļauju un tās speciālistu kontrolē.

1.2.4. Mākslas piemineklis saglabājams oriģinālā izskatā un krāsojumā. Mākslas pieminekļa restaurācijas, remonta un konservācijas darbus drīkst veikt tikai kompetenta speciālista vadībā, iepriekš saņemot Pārvaldes rakstveida atļauju.

1.2.5. Mākslas pieminekļu apkopšanu ieteicams veikt restaurācijas speciālistu uzraudzībā. Bez speciālistu uzraudzības aizliegts mākslas pieminekļus tīrīt ar asiem instrumentiem, mazgāt, apstrādāt ar ķīmiskām vielām vai abrazīviem materiāliem, lakot vai krāsot. Ikdienas kopšanas darbiem bez ūdens, ķīmisku u.c. līdzekļu pielietošanas nav nepieciešama īpaša Pārvaldes rakstveida atļauja.

1.2.6. Pārvalde kustamā mākslas pieminekļa īpašniekam (valdītājam) izsniedz darbu atļauju, pamatojoties uz iesniegumu, kurā norādīta paredzamā darbu vieta, apjoms un izpildīšanas veids. Atļauju izsniedz pēc veicamo darbu dokumentācijas (atkarībā no darbu rakstura un apjoma – vizuālās fiksācijas dokumentu, izpētes, projekta, restaurācijas programmas un metodikas) izvērtēšanas.

1.2.7. Par kustamā mākslas pieminekļa aizsardzības noteikumu pārkāpšanu var tikt piemērota administratīvā atbildība.

1.3. Darbības, kuras var veikt bez Pārvaldes atļaujas:

1.3.1. Kustamā mākslas pieminekļa specifikai atbilstoša kopšana, izmantojot kopšanas līdzekļus (mīksts audums utml.), kas neietekmē mākslas pieminekļa saglabājamās vērtības.

1.3.2. Drošības pasākumi kustamā mākslas pieminekļa saglabāšanai (apsardze, signalizācija telpā, kurā atrodas kustamais mākslas piemineklis, seifs utml.).

2. Citi noteikumi:

2.1. Priekšlikumu par vietējās nozīmes kultūras pieminekļa statusa piešķiršanu objektam vai tā izslēgšanu no kultūras pieminekļu saraksta izvērtē pašvaldība un saskaņo ar Pārvaldi. Ja pašvaldība priekšlikumam nepiekrīt, tā sniedz motivētu rakstisku atteikumu priekšlikuma iesniedzējam.

2.2. Kustamo mākslas pieminekli var atsavināt, ja par nodomu to atsavināt īpašnieks ir paziņojis Pārvaldei un nākamais tā īpašnieks ir iepazinies ar Pārvaldes izsniegto vispārējo normatīvo aktu vietējas nozīmes mākslas pieminekļa – kustama mākslas pieminekļa – izmantošanai un saglabāšanai.

2.3. Atsavinot mākslas pieminekli, saskaņā ar NILLTFPFN likuma 3. pantu, īpašnieka pienākums ir nekavējoties ziņot Finanšu izlūkošanas dienestam (https://fid.gov.lv/lv/zinosana-fid) par katru aizdomīgu darījumu, kas ietver informāciju par klientu darījumiem vai darbībām un rada aizdomas par to, ka tajā iesaistītie līdzekļi ir tieši vai netieši iegūti noziedzīga nodarījuma rezultātā vai saistīti ar terorisma un proliferācijas finansēšanu vai šādu darbību mēģinājumu.

4. Apstrīdēšanas kārtība:

4.1. Saskaņā ar Administratīvā procesa likuma 70. panta pirmo daļu Administratīvais akts stājas spēkā ar brīdi, kad tas paziņots adresātam.

4.2. Saskaņā ar Administratīvā procesa likuma 76. panta pirmo un otro daļu, 77. pantu un 79. panta pirmo daļu Administratīvo aktu var apstrīdēt viena mēneša laikā no tā spēkā stāšanās dienas Pārvaldes vadītājam, iesniedzot iesniegumu Nacionālajā kultūras mantojuma pārvaldē Mazajā Pils ielā 19, Rīgā, LV-1050; pasts@mantojums.lv.

Konsultācijas par mākslas pieminekļa izmantošanu un saglabāšanu iespējams saņemt Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Zemgales reģionālajā nodaļā – tālr.: 26638974, 67350070; zemgale@mantojums.lv, adrese: Rīgā, Pils ielā 22 (ieeja caur Pils ielu 20), korespondences adrese: Rīga, Mazā Pils iela 19, LV-1050.

Zemgales reģionālās nodaļas vadītāja,
galvenā valsts inspektore E. Mantrova

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!