• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija publicē:
  • lēmumus par tarifu aprēķināšanas metodiku un lēmumus, ar kuriem noteikts tarifs;
  • noteikumus par Regulatoram regulāri iesniedzamās informācijas veidiem, apjomu un iesniegšanas termiņiem;
  • vispārējās atļaujas noteikumus;
  • ziņojumus par izmaksu aprēķināšanas un attiecināšanas metodikas ievērošanu un ziņojumus, kuros informē par universālā pakalpojuma saistību tīrajām izmaksām.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2023. gada 28. septembra lēmums Nr. 102 "Par sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Alūksnes enerģija" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifiem". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 29.09.2023., Nr. 189 https://www.vestnesis.lv/op/2023/189.22

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas lēmums Nr. 103

Par akciju sabiedrības "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifiem Jaunolaines un Stūnīšu ciemā, Olaines pagastā, Olaines novadā

Vēl šajā numurā

29.09.2023., Nr. 189

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija

Veids: lēmums

Numurs: 102

Pieņemts: 28.09.2023.

OP numurs: 2023/189.22

2023/189.22
RĪKI

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas lēmumi: Šajā laidienā 4 Pēdējās nedēļas laikā 2 Visi

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes lēmums Nr. 102

Rīgā 2023. gada 28. septembrī (prot. Nr. 38, 3. p.)

Par sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Alūksnes enerģija" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifiem

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (turpmāk – Regulators) 2022.gada 23.decembrī saņēma sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Alūksnes enerģija", reģistrācijas numurs: 43203003117, juridiskā adrese: Parka iela 2c, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301 (turpmāk – SIA "Alūksnes enerģija"), iesniegumu (2022.gada 23.decembris Nr.AE/1-12/2022/143) ar tam pievienoto siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu projektu un 2023.gada 25.aprīlī, 12.jūnijā, 26.jūlijā un 8.septembrī – papildu informāciju, izmaksu pamatojošos dokumentus un precizētu tarifu projektu (2023.gada 25.aprīlis Nr.AE/1-12/2023/66, 2023.gada 12.jūnijs Nr.AE/1-12/2023/90, 2023.gada 26.jūlijs Nr.AE/1-12/2023/114 un 2023.gada 8.septembris Nr.AE/1-12/2023/126) (turpmāk – tarifu projekts).

Regulators konstatē

1. Tarifu projekts ir aprēķināts saskaņā ar Regulatora 2010.gada 14.aprīļa lēmumu Nr.1/7 "Siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika" (turpmāk – Metodika) un atbilst likuma "Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem" (turpmāk – Likums) 19.panta pirmajai daļai un 20.panta pirmajai daļai.

2. SIA "Alūksnes enerģija" paziņojumu par tarifu projekta iesniegšanu Regulatoram publicēja 2023.gada 2.janvārī (Latvijas Vēstnesis, 2023, 1.nr.) un nosūtīja Alūksnes novada pašvaldībai publicēšanai tīmekļvietnē. Priekšlikumi un ieteikumi par tarifu projektu Regulatorā un SIA "Alūksnes enerģija" nav saņemti.

3. Enerģētikas likuma 6.panta 3.1daļa noteic, ka energoapgādes komersants, kas piegādā siltumenerģiju enerģijas lietotājiem, pārdod siltumenerģiju tiem nepieciešamajā vai noteiktajā kvalitātē un pieprasītajā daudzumā par Regulatora noteiktajiem tarifiem vai par tarifiem, ko noteicis attiecīgais pakalpojumu sniedzējs saskaņā ar Regulatora noteikto tarifu aprēķināšanas metodiku, ja ir saņemta Regulatora atļauja, izņemot Enerģētikas likuma 49.panta pirmajā daļā un 1.1daļā minētos gadījumus.

4. No Metodikas 43.8punkta izriet, ka Regulators pēc savas iniciatīvas vai komersanta pieprasījuma atbilstoši Enerģētikas likuma 6.panta 3.1daļai var dot uz noteiktu termiņu atļauju komersantam pašam noteikt tarifus saskaņā ar Metodiku, ja ir mainījusies iepirktā kurināmā cena (turpmāk – kurināmā cena), iepirktās siltumenerģijas cena vai komersantam ir izveidojušies neparedzētie ieņēmumi vai izmaksas. Atļaujā Regulators nosaka atskaites periodu komersanta iesniedzamajai informācijai par izmaksu un ieņēmumu izmaiņām.

5. Metodikas 43.9punkts noteic, ja komersants ir saņēmis 43.8punktā minēto atļauju un komersants pieņem lēmumu par jauniem tarifiem, tad ne vēlāk kā 30 dienas pirms jauno tarifu spēkā stāšanās brīža komersants publicē tarifus oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", nosūta attiecīgajai pašvaldībai iedzīvotāju informēšanai un ievietošanai tās tīmekļvietnē un publicē savā tīmekļvietnē, ja tāda ir, un vienlaikus iesniedz Regulatoram pamatojumu jaunajiem tarifiem, iesniedzot Metodikas 43.91. līdz 43.94.apakšpunktā noteikto informāciju.

6. Metodikas 43.151. līdz 43.154.apakšpunkts noteic kārtību, kā komersantam, kas ir saņēmis Metodikas 43.8punktā minēto atļauju pašam noteikt tarifus saskaņā ar Metodiku, gadījumā, ja komersantam ir izveidojušās neparedzētās izmaksas vai ieņēmumi, jārīkojas, lai realizētu tiesības iesniegt Regulatoram siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķinu, kas ietver neparedzēto izmaksu komponenti.

7. SIA "Alūksnes enerģija" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu veidojošajās izmaksās ir iekļautas šķeldas, koksnes granulu kā kurināmā izmaksas un iepirktās siltumenerģijas izmaksas.

8. SIA "Alūksnes enerģija" pilnvarotais pārstāvis piedalījās Regulatora padomes sēdē attālināti un uzturēja lūgumu apstiprināt SIA "Alūksnes enerģija" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus.

Regulators secina

1. Regulators ir izvērtējis tarifu projektu un tarifu veidojošo izmaksu pamatojumu un secina, ka tarifu projekts ir pamatots un aprēķināts tādā apmērā, lai segtu SIA "Alūksnes enerģija" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu izmaksas.

2. Regulators secina, ka SIA "Alūksnes enerģija", sniedzot siltumenerģijas apgādes pakalpojumus, ir iespējamas kurināmā cenu izmaiņas un iepirktās siltumenerģijas cenu izmaiņās. Tādējādi, lai SIA "Alūksnes enerģija" būtu tiesiska iespēja savlaicīgāk reaģēt uz kurināmā un iepirktās siltumenerģijas cenu izmaiņām un noteikt tarifus, kas atbilst ekonomiski pamatotām izmaksām, ir pamatoti izdot Regulatora atļauju SIA "Alūksnes enerģija" pašai noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus kurināmā un iepirktās siltumenerģijas cenu izmaiņu gadījumā un gadījumā, ja iepriekšējā finanšu gadā komersantam ir izveidojušās neparedzētās izmaksas vai ieņēmumi saskaņā ar Metodikas 43.14punktā minētajām izmaksu pozīcijām.

3. Regulators secina, ka būtisks nosacījums atļaujas izdošanai ir šis lēmums par SIA "Alūksnes enerģija" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu apstiprināšanu, kuru pieņemot Regulators izvērtēja visas SIA "Alūksnes enerģija" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu izmaksas. Ņemot vērā minēto, atļaujas termiņš nosakāms, līdz stājas spēkā citi saskaņā ar Likuma 19.pantā noteikto kārtību Regulatora apstiprināti siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifi SIA "Alūksnes enerģija".

4. Pēc atļaujas piešķiršanas SIA "Alūksnes enerģija" pašai noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus Likuma un enerģētikas nozares speciālo normatīvo aktu tiesību normas nodrošina Regulatora tiesības uzraudzīt SIA "Alūksnes enerģija" darbību un aizstāvēt lietotāju tiesības saņemt siltumenerģijas apgādes pakalpojumus par tarifiem, kas atbilst ekonomiski pamatotām izmaksām.

5. Atļauja SIA "Alūksnes enerģija" pašai noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus kurināmā cenas vai iepirktās siltumenerģijas cenas izmaiņu gadījumā vai, ja ir izveidojušies neparedzētie ieņēmumi vai izmaksas, nozīmē SIA "Alūksnes enerģija" tiesības izvēlēties, vai un kad atļauju izmantot.

Vienlaicīgi, lai nodrošinātu lietotāju interešu aizstāvību, nosakāmi atļaujas nosacījumi:

- SIA "Alūksnes enerģija" pienākums pašai saskaņā ar Metodiku savlaicīgi noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus gadījumā, ja kurināmā vai iepirktās siltumenerģijas cenas būs zemākas nekā atbilstošās cenas piemērotajā siltumenerģijas gala tarifā un ja kurināmā vai iepirktās siltumenerģijas cenu izmaiņas ietekmē siltumenerģijas apgādes pakalpojumu izmaksu samazinājumu, kas rada vismaz 0,50 EUR ietekmi uz gala tarifu;

- SIA "Alūksnes enerģija" pienākums pašai saskaņā ar Metodiku (Metodikas 43.153.apakšpunktā noteiktajā termiņā) noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus gadījumā, ja iepriekšējā finanšu gadā radušies neparedzētie ieņēmumi, pieskaitot siltumenerģijas apgādes pakalpojumu gala tarifam neparedzēto ieņēmumu komponenti (EUR/MWh).

Šādi nosacījumi nodrošinās šā lēmuma atbilstību Likuma 1., 5.pantam un 20.panta pirmajai daļai, nosacījumi ir samērīgi ar SIA "Alūksnes enerģija" noteiktajām tiesībām līdz ar atļaujas piešķiršanu un atbilst šā lēmuma mērķim – piešķirt tiesības SIA "Alūksnes enerģija" saskaņā ar Metodiku savlaicīgi noteikt tarifus, kas atbilst ekonomiski pamatotām izmaksām.

6. Saņemot no SIA "Alūksnes enerģija" Metodikas 43.91. līdz 43.94.apakšpunktā noteikto informāciju saistībā ar aprēķinātajiem tarifiem, Regulators 21 dienas laikā pēc jauno tarifu un pamatojuma saņemšanas izvērtēs iesniegto tarifu atbilstību Metodikai un iesniegto tarifu pamatojumu, kas nodrošinās Regulatora uzraudzību pār SIA "Alūksnes enerģija" aprēķinātajiem tarifiem. Ja Regulators 21 dienas laikā pēc jauno tarifu un pamatojuma saņemšanas pieņems lēmumu par SIA "Alūksnes enerģija" iesniegto tarifu neatbilstību Metodikai vai noraidīs iesniegto tarifu pamatojumu vai tarifus, ja SIA "Alūksnes enerģijai" nebūs ievērojusi Metodikā noteikto procedūru vai termiņus, tarifi nestāsies spēkā SIA "Alūksnes enerģija" noteiktajā termiņā un Regulators rīkosies atbilstoši Metodikas 43.12punktā noteiktajam.

Saskaņā ar Metodikas 5., 7., 11. un 14.punktu, 31.22., 33.17., 34.14. un 41.2.apakšpunktu, 43.8 un 43.15, 43.16punktu, pamatojoties uz likuma "Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem" 1.pantu, 5.pantu, 7.panta pirmo daļu, 9.panta pirmās daļas 1., 3. un 9.punktu un otro daļu, 10.panta pirmo daļu, 19.panta pirmo, septīto un trīspadsmito daļu, 20.pantu un 21.panta piekto daļu un 25.panta pirmo daļu, Enerģētikas likuma 6.panta 3.1daļu, Administratīvā procesa likuma 13.pantu, 55.panta 1.punktu, 56.panta pirmo daļu, 63.panta pirmās daļas 1.punktu, 65.panta pirmo un trešo daļu, 66.panta pirmo daļu un 68.panta pirmo, otro un trešo daļu,

padome nolemj:

1. apstiprināt SIA "Alūksnes enerģija" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus (bez pievienotās vērtības nodokļa):

1.1. siltumenerģijas ražošanas tarifu 48,88 EUR/MWh;

1.2. siltumenerģijas pārvades un sadales tarifu 21,82 EUR/MWh;

1.3. siltumenerģijas tirdzniecības tarifu 0,80 EUR/MWh;

1.4. siltumenerģijas gala tarifu 71,50 EUR/MWh;

2. noteikt, ka šā lēmuma lemjošās daļas 1.punktā apstiprinātie tarifi ir spēkā no 2023.gada 1.novembra;

3. piešķirt SIA "Alūksnes enerģija" atļauju pašai saskaņā ar Metodiku noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus kurināmā un iepirktās siltumenerģijas cenu izmaiņu gadījumā un gadījumā, ja iepriekšējā finanšu gadā komersantam ir izveidojušās neparedzētās izmaksas vai ieņēmumi saskaņā ar Metodikas 43.14punktā minētajām izmaksu pozīcijām;

4. noteikt atļaujas termiņu – līdz stāsies spēkā citi saskaņā ar Likuma 19.pantā noteikto kārtību Regulatora apstiprināti siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifi SIA "Alūksnes enerģija";

5. noteikt atļaujas nosacījumus:

5.1. SIA "Alūksnes enerģija" pienākumu turpmāk pašai saskaņā ar Metodiku savlaicīgi noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus gadījumā, ja kurināmā vai iepirktās siltumenerģijas cenas būs zemākas nekā atbilstošās cenas piemērotajā siltumenerģijas gala tarifā un ja kurināmā vai iepirktās siltumenerģijas cenu izmaiņas ietekmē siltumenerģijas apgādes pakalpojumu izmaksu samazinājumu, kas rada vismaz 0,50 EUR ietekmi uz gala tarifu;

5.2. SIA "Alūksnes enerģija" pienākumu pašai saskaņā ar Metodiku (Metodikas 43.153.apakšpunktā noteiktajā termiņā) noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus gadījumā, ja iepriekšējā finanšu gadā radušies neparedzētie ieņēmumi, pieskaitot siltumenerģijas apgādes pakalpojumu gala tarifam neparedzēto ieņēmumu komponenti (EUR/MWh);

6. uzdot SIA "Alūksnes enerģijai" iesniegt Regulatoram neparedzēto izmaksu vai ieņēmumu aprēķinus atbilstoši Metodikas 43.151.apakšpunktam;

7. uzdot SIA "Alūksnes enerģija" iesniegt Regulatoram informāciju par kurināmā vai iepirktās siltumenerģijas cenu izmaiņām trīs darbdienu laikā;

8. uzdot SIA "Alūksnes enerģija" vienlaicīgi ar šā lēmuma lemjošās daļas 7.punktā noteiktās informācijas iesniegšanu informēt Regulatoru par jauniem noslēgtajiem kurināmā piegādes un iepirktās siltumenerģijas līgumiem vai grozījumiem līgumos, iesniedzot kopijas, kā arī sniegt informāciju, kas pamato saimnieciski izdevīgākā kurināmā cenas vai iepirktās siltumenerģijas cenas piedāvājuma izvēli;

9. atcelt no 2023.gada 1.novembra:

9.1. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2016.gada 17.novembra lēmumu Nr.155 "Par akciju sabiedrības "SIMONE"1 siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifiem" (Latvijas Vēstnesis, 2016, 228.nr.);

9.2. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2022.gada 12.oktobra lēmumu Nr.195 "Par sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Alūksnes enerģija" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifiem" (Latvijas Vēstnesis, 2022, 200.nr.);

9.3. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2023.gada 23.marta lēmumu Nr.39 "Par sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Alūksnes enerģija" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifiem no 2023.gada 1.maija" (Latvijas Vēstnesis, 2023, 62.nr.).

Ja mainās tarifus ietekmējošie faktori vai SIA "Alūksnes enerģija" neievēro normatīvos aktus vai Regulatora lēmumus, Regulators var ierosināt tarifu pārskatīšanu vai atcelt šo lēmumu.

Lēmums stājas spēkā ar tā parakstīšanas dienu.

Šo administratīvo aktu var pārsūdzēt Administratīvajā apgabaltiesā viena mēneša laikā no dienas, kad ieinteresētā persona uzzina vai tai vajadzēja uzzināt par pieņemto administratīvo aktu.


1 Saskaņā ar Uzņēmumu reģistra 2020.gada 20.maija lēmumu Nr.18-10/51130 tika reģistrēta reorganizācija – pārveidošana, pārveidojot komercsabiedrību akciju sabiedrība "SIMONE" par SIA "Alūksnes enerģija".

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas
padomes priekšsēdētāja A. Ozola

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!