• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija publicē:
  • lēmumus par tarifu aprēķināšanas metodiku un lēmumus, ar kuriem noteikts tarifs;
  • noteikumus par Regulatoram regulāri iesniedzamās informācijas veidiem, apjomu un iesniegšanas termiņiem;
  • vispārējās atļaujas noteikumus;
  • ziņojumus par izmaksu aprēķināšanas un attiecināšanas metodikas ievērošanu un ziņojumus, kuros informē par universālā pakalpojuma saistību tīrajām izmaksām.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2023. gada 21. septembra lēmums Nr. 98 "Par sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Ogres Namsaimnieks" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifiem". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 25.09.2023., Nr. 185 https://www.vestnesis.lv/op/2023/185.23

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ventspils pilsētas domes saistošie noteikumi Nr. 6

Mājas (istabas) dzīvnieku turēšanas noteikumi Ventspils valstspilsētas pašvaldībā

Vēl šajā numurā

25.09.2023., Nr. 185

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija

Veids: lēmums

Numurs: 98

Pieņemts: 21.09.2023.

OP numurs: 2023/185.23

2023/185.23
RĪKI

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas lēmumi: Šajā laidienā 2 Pēdējās nedēļas laikā 3 Visi

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes lēmums Nr. 98

Rīgā 2023. gada 21. septembrī (prot. Nr. 37, 2. p.)

Par sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Ogres Namsaimnieks" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifiem

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (turpmāk – Regulators) 2023.gada 5.janvārī saņēma sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Ogres Namsaimnieks", reģistrācijas numurs: 40103941081, juridiskā adrese: Mālkalnes prospekts 3, Ogre, Ogres novads, LV-5001 (turpmāk – SIA "Ogres Namsaimnieks"), iesniegumu (2023.gada 5.janvāris Nr.1-8/2023/1-N) ar tam pievienoto siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu projektu un 2023.gada 2.maijā, 19.jūnijā, 28.jūlijā, 18.augustā, 30.augustā, 11.septembrī un 13.septembrī – papildu informāciju, izmaksu pamatojošos dokumentus un precizētu tarifu projektu (2023.gada 2.maijs Nr.1-8/2023/48-N, 2023.gada 19.jūnijs Nr.1-8/2023/83-N, 2023.gada 28.jūlijs Nr.1-8/2023/97-N, 2023.gada 18.augusts Nr.1-8/2023/106-N, 2023.gada 30.augusts Nr.1-8/2023/112-N, 2023.gada 8.septembris Nr.1-8/2023/113-N un 2023.gada 13.septembris bez numura) (turpmāk – tarifu projekts).

Regulators konstatē

1. Tarifu projekts ir aprēķināts saskaņā ar Regulatora 2010.gada 14.aprīļa lēmumu Nr.1/7 "Siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika" (turpmāk – Metodika) un atbilst likuma "Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem" (turpmāk – Likums) 19.panta pirmajai daļai un 20.panta pirmajai daļai.

2. SIA "Ogres Namsaimnieks" paziņojumu par tarifu projekta iesniegšanu Regulatoram publicēja 2023.gada 12.janvārī (Latvijas Vēstnesis, 2023, 9.nr.) un 2023.gada 12.janvārī nosūtīja Ogres novada pašvaldībai publicēšanai tīmekļvietnē. Tarifu projekta izvērtēšanas laikā 2023.gada 30.janvārī Regulators saņēma iesniegumu (reģistrēts Regulatorā 2022.gada 30.janvārī Nr.49/J) ar lietotāja viedokli par tarifu pieaugumu, norādot, ka citviet Ogres novadā siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifi samazinās. Regulators 2023.gada 27.februārī lietotājam atbildēja, paskaidrojot siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu pieauguma iemeslus, vienlaicīgi informējot, ka katrā pakalpojumu sniegšanas vietā apstākļi var būt atšķirīgi, tādējādi arī tarifu apmērs un to izmaiņas atšķiras. Citi priekšlikumi un ieteikumi par tarifu projektu Regulatorā un SIA "Ogres Namsaimnieks" nav saņemti.

3. SIA "Ogres Namsaimnieks" saskaņā ar Metodikas 43.14punktu un 52.punktu ir iesniegusi tarifu projektu, kurā tarifu veidojošajās izmaksās iekļauti iepriekšējā perioda neparedzētie ieņēmumi, vienlaicīgi aprēķinot tarifu projektu bez neparedzētajiem ieņēmumiem pēc viena gada perioda beigām.

4. SIA "Ogres Namsaimnieks" saskaņā ar Metodikas 43.2punktu ir aprēķinājusi dabasgāzes akcīzes nodokļa komponenti – 0,45 EUR/MWh.

5. Enerģētikas likuma 6.panta 3.1daļa noteic, ka energoapgādes komersants, kas piegādā siltumenerģiju enerģijas lietotājiem, pārdod siltumenerģiju tiem nepieciešamajā vai noteiktajā kvalitātē un pieprasītajā daudzumā par Regulatora noteiktajiem tarifiem vai par tarifiem, ko noteicis attiecīgais pakalpojumu sniedzējs saskaņā ar Regulatora noteikto tarifu aprēķināšanas metodiku, ja ir saņemta Regulatora atļauja, izņemot Enerģētikas likuma 49.panta pirmajā daļā un 1.1daļā minētos gadījumus.

6. No Metodikas 43.8punkta izriet, ka Regulators pēc savas iniciatīvas vai komersanta pieprasījuma atbilstoši Enerģētikas likuma 6.panta 3.1daļai var dot uz noteiktu termiņu atļauju komersantam pašam noteikt tarifus saskaņā ar Metodiku, ja ir mainījusies iepirktā kurināmā cena (turpmāk – kurināmā cena), iepirktās siltumenerģijas cena vai komersantam ir izveidojušies neparedzētie ieņēmumi vai izmaksas. Atļaujā Regulators nosaka atskaites periodu komersanta iesniedzamajai informācijai par izmaksu un ieņēmumu izmaiņām.

7. Metodikas 43.9punkts noteic, ja komersants ir saņēmis 43.8punktā minēto atļauju un komersants pieņem lēmumu par jauniem tarifiem, tad ne vēlāk kā 30 dienas pirms jauno tarifu spēkā stāšanās brīža komersants publicē tarifus oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", nosūta attiecīgajai pašvaldībai iedzīvotāju informēšanai un ievietošanai tās tīmekļvietnē un publicē savā tīmekļvietnē, ja tāda ir, un vienlaikus iesniedz Regulatoram pamatojumu jaunajiem tarifiem, iesniedzot Metodikas 43.91. līdz 43.94.apakšpunktā noteikto informāciju.

8. Metodikas 43.151. līdz 43.154.apakšpunkts noteic kārtību, kā komersantam, kas ir saņēmis Metodikas 43.8punktā minēto atļauju pašam noteikt tarifus saskaņā ar Metodiku, gadījumā, ja komersantam ir izveidojušās neparedzētās izmaksas vai ieņēmumi, jārīkojas, lai realizētu tiesības iesniegt Regulatoram siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķinu, kas ietver neparedzēto izmaksu komponenti.

9. SIA "Ogres Namsaimnieks" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu veidojošajās izmaksās ir iekļautas dabasgāzes kā kurināmā izmaksas, kā arī iepirktās siltumenerģijas izmaksas.

10. SIA "Ogres Namsaimnieks" pilnvarotie pārstāvji piedalījās Regulatora padomes sēdē attālināti un uzturēja lūgumu apstiprināt SIA "Ogres Namsaimnieks" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus.

Regulators secina

1. Regulators ir izvērtējis tarifu projektu un tarifu veidojošo izmaksu pamatojumu un secina, ka tarifu projekts ir pamatots un aprēķināts tādā apmērā, lai segtu SIA "Ogres Namsaimnieks" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu izmaksas.

2. Regulators secina, ka SIA "Ogres Namsaimnieks", sniedzot siltumenerģijas apgādes pakalpojumus, ir iespējamas kurināmā cenas izmaiņas un iepirktās siltumenerģijas cenu izmaiņas. Tādējādi, lai SIA "Ogres Namsaimnieks" būtu tiesiska iespēja savlaicīgāk reaģēt uz kurināmā un iepirktās siltumenerģijas cenas izmaiņām un noteikt tarifus, kas atbilst ekonomiski pamatotām izmaksām, ir pamatoti izdot Regulatora atļauju SIA "Ogres Namsaimnieks" pašai noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus kurināmā un iepirktās siltumenerģijas cenu izmaiņu gadījumā un gadījumā, ja iepriekšējā finanšu gadā komersantam ir izveidojušās neparedzētās izmaksas vai ieņēmumi saskaņā ar Metodikas 43.14punktā minētajām izmaksu pozīcijām.

3. Regulators secina, ka būtisks nosacījums atļaujas izdošanai ir šis lēmums par SIA "Ogres Namsaimnieks" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu apstiprināšanu, kuru pieņemot Regulators izvērtēja visas SIA "Ogres Namsaimnieks" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu izmaksas. Ņemot vērā minēto, atļaujas termiņš nosakāms, līdz stājas spēkā citi saskaņā ar Likuma 19.pantā noteikto kārtību Regulatora apstiprināti siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifi SIA "Ogres Namsaimnieks".

4. Pēc atļaujas piešķiršanas SIA "Ogres Namsaimnieks" pašai noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus Likuma un enerģētikas nozares speciālo normatīvo aktu tiesību normas nodrošina Regulatora tiesības uzraudzīt SIA "Ogres Namsaimnieks" darbību un aizstāvēt lietotāju tiesības saņemt siltumenerģijas apgādes pakalpojumus par tarifiem, kas atbilst ekonomiski pamatotām izmaksām.

5. Atļauja SIA "Ogres Namsaimnieks" pašai noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus kurināmā cenas vai iepirktās siltumenerģijas cenu izmaiņu gadījumā vai, ja ir izveidojušies neparedzētie ieņēmumi vai izmaksas, nozīmē SIA "Ogres Namsaimnieks" tiesības izvēlēties, vai un kad atļauju izmantot.

Vienlaicīgi, lai nodrošinātu lietotāju interešu aizstāvību, nosakāmi atļaujas nosacījumi:

– SIA "Ogres Namsaimnieks" pienākums pašai saskaņā ar Metodiku savlaicīgi noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus gadījumā, ja kurināmā vai iepirktās siltumenerģijas cenas būs zemākas nekā atbilstošās cenas piemērotajā siltumenerģijas gala tarifā un ja kurināmā vai iepirktās siltumenerģijas cenu izmaiņas ietekmē siltumenerģijas apgādes pakalpojumu izmaksu samazinājumu, kas rada vismaz 0,50 EUR ietekmi uz gala tarifu;

– SIA "Ogres Namsaimnieks" pienākums pašai saskaņā ar Metodiku (Metodikas 43.153.apakšpunktā noteiktajā termiņā) noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus gadījumā, ja iepriekšējā finanšu gadā radušies neparedzētie ieņēmumi, pieskaitot siltumenerģijas apgādes pakalpojumu gala tarifam neparedzēto ieņēmumu komponenti (EUR/MWh).

Šādi nosacījumi nodrošinās šā lēmuma atbilstību Likuma 1., 5.pantam un 20.panta pirmajai daļai, nosacījumi ir samērīgi ar SIA "Ogres Namsaimnieks" noteiktajām tiesībām līdz ar atļaujas piešķiršanu un atbilst šā lēmuma mērķim – piešķirt tiesības SIA "Ogres Namsaimnieks" saskaņā ar Metodiku savlaicīgi noteikt tarifus, kas atbilst ekonomiski pamatotām izmaksām.

6. Saņemot no SIA "Ogres Namsaimnieks" Metodikas 43.91. līdz 43.94.apakšpunktā noteikto informāciju saistībā ar aprēķinātajiem tarifiem, Regulators 21 dienas laikā pēc jauno tarifu un pamatojuma saņemšanas izvērtēs iesniegto tarifu atbilstību Metodikai un iesniegto tarifu pamatojumu, kas nodrošinās Regulatora uzraudzību pār SIA "Ogres Namsaimnieks" aprēķinātajiem tarifiem. Ja Regulators 21 dienas laikā pēc jauno tarifu un pamatojuma saņemšanas pieņems lēmumu par SIA "Ogres Namsaimnieks" iesniegto tarifu neatbilstību Metodikai vai noraidīs iesniegto tarifu pamatojumu vai tarifus, ja SIA "Ogres Namsaimnieks" nebūs ievērojusi Metodikā noteikto procedūru vai termiņus, tarifi nestāsies spēkā SIA "Ogres Namsaimnieks" noteiktajā termiņā un Regulators rīkosies atbilstoši Metodikas 43.12punktā noteiktajam.

Saskaņā ar Metodikas 2.1.apakšpunktu, 5., 6., 7., 11., 14.punktu, 31.23., 31.24., 33.18., 33.19., 34.15., 34.16., 41.3. un 41.4.apakšpunktu, kā arī 43.2, 43.8, 43.14, 43.15, 43.16 un 52.punktu, likuma "Par akcīzes nodokli" 6.1panta pirmo daļu, 15.1panta pirmās daļas 1.punktu, pamatojoties uz likuma "Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem" 1.pantu, 5.pantu, 7.panta pirmo daļu, 9.panta pirmās daļas 1., 3. un 9.punktu un otro daļu, 10.panta pirmo daļu, 19.panta pirmo, septīto un trīspadsmito daļu, 20.panta pirmo daļu, 21.panta piekto daļu un 25.panta pirmo daļu, Enerģētikas likuma 6.panta 3.1daļu, Administratīvā procesa likuma 13.pantu, 55.panta 1.punktu, 56.panta pirmo daļu, 63.panta pirmās daļas 1.punktu, 65.panta pirmo un trešo daļu, 66.panta pirmo daļu un 68.panta pirmo, otro un trešo daļu,

padome nolemj:

1. apstiprināt SIA "Ogres Namsaimnieks" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu divdaļīgos tarifus (bez pievienotās vērtības nodokļa):

1.1. siltumenerģijas ražošanas divdaļīgā tarifa siltumenerģijas komponenti 59,86 EUR/MWh;

1.2. siltumenerģijas ražošanas divdaļīgā tarifa siltuma jaudas maksu 6,36 tūkst. EUR/MW/gadā;

1.3. siltumenerģijas pārvades un sadales divdaļīgā tarifa siltumenerģijas komponenti 8,83 EUR/MWh;

1.4. siltumenerģijas pārvades un sadales divdaļīgā tarifa siltuma jaudas maksu 15,83 tūkst. EUR/MW/gadā;

1.5. siltumenerģijas tirdzniecības divdaļīgā tarifa siltumenerģijas komponenti 0,00 EUR/MWh;

1.6. siltumenerģijas tirdzniecības divdaļīgā tarifa siltuma jaudas maksu 4,58 tūkst. EUR/MW/gadā;

1.7. siltumenerģijas gala divdaļīgā tarifa siltumenerģijas komponenti 69,14 EUR/MWh (ar dabasgāzes akcīzes nodokļa komponenti 0,45 EUR/MWh);

1.8. siltumenerģijas gala divdaļīgā tarifa siltuma jaudas maksu 26,77 tūkst. EUR/MW/gadā;

2. noteikt, ka šā lēmuma lemjošās daļas 1.punktā apstiprinātie tarifi ir spēkā no 2023.gada 1.novembra līdz 2024.gada 31.oktobrim;

3. apstiprināt SIA "Ogres Namsaimnieks" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu divdaļīgos tarifus (bez pievienotās vērtības nodokļa):

3.1. siltumenerģijas ražošanas divdaļīgā tarifa siltumenerģijas komponenti 64,20 EUR/MWh;

3.2. siltumenerģijas ražošanas divdaļīgā tarifa siltuma jaudas maksu 6,36 tūkst. EUR/MW/gadā;

3.3. siltumenerģijas pārvades un sadales divdaļīgā tarifa siltumenerģijas komponenti 9,43 EUR/MWh;

3.4. siltumenerģijas pārvades un sadales divdaļīgā tarifa siltuma jaudas maksu 15,83 tūkst. EUR/MW/gadā;

3.5. siltumenerģijas tirdzniecības divdaļīgā tarifa siltumenerģijas komponenti 0,00 EUR/MWh;

3.6. siltumenerģijas tirdzniecības divdaļīgā tarifa siltuma jaudas maksu 4,58 tūkst. EUR/MW/gadā;

3.7. siltumenerģijas gala divdaļīgā tarifa siltumenerģijas komponenti 74,08 EUR/MWh (ar dabasgāzes akcīzes nodokļa komponenti 0,45 EUR/MWh);

3.8. siltumenerģijas gala divdaļīgā tarifa siltuma jaudas maksu 26,77 tūkst. EUR/MW/gadā;

4. noteikt, ka šā lēmuma lemjošās daļas 3.punktā apstiprinātie tarifi ir spēkā no 2024.gada 1.novembra;

5. piešķirt SIA "Ogres Namsaimnieks" atļauju pašai saskaņā ar Metodiku noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus kurināmā vai iepirktās siltumenerģijas cenu izmaiņu gadījumā un gadījumā, ja iepriekšējā finanšu gadā komersantam ir izveidojušās neparedzētās izmaksas vai ieņēmumi saskaņā ar Metodikas 43.14punktā minētajām izmaksu pozīcijām;

6. noteikt atļaujas termiņu – līdz stāsies spēkā citi saskaņā ar Likuma 19.pantā noteikto kārtību Regulatora apstiprināti siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifi SIA "Ogres Namsaimnieks";

7. noteikt atļaujas nosacījumus:

7.1. SIA "Ogres Namsaimnieks" pienākumu turpmāk pašai saskaņā ar Metodiku savlaicīgi noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus gadījumā, ja kurināmā vai iepirktās siltumenerģijas cenas būs zemākas nekā atbilstošās cenas piemērotajā siltumenerģijas gala tarifā un ja kurināmā vai iepirktās siltumenerģijas cenu izmaiņas ietekmē siltumenerģijas apgādes pakalpojumu izmaksu samazinājumu, kas rada vismaz 0,50 EUR ietekmi uz gala tarifu;

7.2. SIA "Ogres Namsaimnieks" pienākumu pašai saskaņā ar Metodiku (Metodikas 43.153.apakšpunktā noteiktajā termiņā) noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus gadījumā, ja iepriekšējā finanšu gadā radušies neparedzētie ieņēmumi, pieskaitot siltumenerģijas apgādes pakalpojumu gala tarifam neparedzēto ieņēmumu komponenti (EUR/MWh);

8. uzdot SIA "Ogres Namsaimnieks" iesniegt Regulatoram neparedzēto izmaksu vai ieņēmumu aprēķinus atbilstoši Metodikas 43.151.apakšpunktam;

9. uzdot SIA "Ogres Namsaimnieks" iesniegt Regulatoram informāciju par kurināmā un iepirktās siltumenerģijas cenu izmaiņām trīs darbdienu laikā;

10. uzdot SIA "Ogres Namsaimnieks" vienlaicīgi ar šā lēmuma lemjošās daļas 9.punktā noteiktās informācijas iesniegšanu informēt Regulatoru par jauniem noslēgtajiem kurināmā piegādes līgumiem un iepirktās siltumenerģijas līgumiem vai grozījumiem līgumos, iesniedzot kopijas, kā arī sniegt informāciju, kas pamato saimnieciski izdevīgākā kurināmā cenas vai iepirktās siltumenerģijas cenas piedāvājuma izvēli;

11. atcelt no 2023.gada 1.novembra:

11.1. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2020.gada 28.maija lēmumu Nr.59 "Par sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Ogres Namsaimnieks" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifiem" (Latvijas Vēstnesis, 2020, 103.nr.);

11.2. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2022.gada 12.oktobra lēmumu Nr.211 "Par sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Ogres Namsaimnieks" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifiem" (Latvijas Vēstnesis, 2022, 200.nr.);

11.3. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2023.gada 23.marta lēmumu Nr.47 "Par sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Ogres Namsaimnieks" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifiem no 2023.gada 1.maija" (Latvijas Vēstnesis, 2023, 62.nr.).

Ja mainās tarifus ietekmējošie faktori vai SIA "Ogres Namsaimnieks" neievēro normatīvos aktus vai Regulatora lēmumus, Regulators var ierosināt tarifu pārskatīšanu vai atcelt šo lēmumu.

Lēmums stājas spēkā ar tā parakstīšanas dienu.

Šo administratīvo aktu var pārsūdzēt Administratīvajā apgabaltiesā viena mēneša laikā no dienas, kad ieinteresētā persona uzzina vai tai vajadzēja uzzināt par pieņemto administratīvo aktu.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas
padomes priekšsēdētājas p.i. padomes loceklis I. Birziņš

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!