• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Ministru kabinets
Oficiālajā izdevumā publicē:
  • Ministru kabineta noteikumus, instrukcijas un ieteikumus. Tie stājas spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas, ja tiesību aktā nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš;
  • Ministru kabineta rīkojumus. Tie stājas spēkā parakstīšanas brīdī;
  • Ministru kabineta sēdes protokollēmumus. Tie stājas spēkā pieņemšanas brīdī;
  • plānošanas dokumentus, kā arī informatīvos ziņojumus par politikas plānošanas dokumentu īstenošanu.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2022. gada 9. augusta noteikumi Nr. 483 "Aeronavigācijas informācijas sagatavošanas un izplatīšanas kārtība". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 11.08.2022., Nr. 154 https://www.vestnesis.lv/op/2022/154.12

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr. 484

Ceļu lietotāju maksājumu elektroniskās iekasēšanas sistēmu savstarpējās izmantojamības kārtība

Vēl šajā numurā

11.08.2022., Nr. 154

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 483

Pieņemts: 09.08.2022.

OP numurs: 2022/154.12

2022/154.12
RĪKI

Ministru kabineta noteikumi: Šajā laidienā 31 Pēdējās nedēļas laikā 23 Visi

Ministru kabineta noteikumi Nr. 483

Rīgā 2022. gada 9. augustā (prot. Nr. 39 36. §)

Aeronavigācijas informācijas sagatavošanas un izplatīšanas kārtība

Izdoti saskaņā ar likuma "Par aviāciju"
54. panta trešo daļu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka aeronavigācijas datu un aeronavigācijas informācijas ģenerēšanas, sagatavošanas, apmaiņas un apstrādes kārtību, kā arī aeronavigācijas informācijas produktu sagatavošanas un izplatīšanas kārtību.

2. Noteikumos lietotie termini atbilst Komisijas 2017. gada 1. marta Īstenošanas regulā (ES) Nr. 2017/373, ar ko nosaka kopīgas prasības gaisa satiksmes pārvaldības/aeronavigācijas pakalpojumu sniedzējiem un citu gaisa satiksmes pārvaldības tīkla funkciju nodrošinātājiem un to uzraudzībai, ar ko atceļ Regulu (EK) Nr. 482/2008, Īstenošanas regulas (ES) Nr. 1034/2011, (ES) Nr. 1035/2011 un (ES) 2016/1377 un groza Regulu (ES) Nr. 677/2011 (turpmāk – regula Nr. 2017/373), lietotajiem terminiem.

3. Valsts aģentūra "Civilās aviācijas aģentūra" (turpmāk – Civilās aviācijas aģentūra) publicē savā tīmekļvietnē  www.caa.gov.lv Eiropas Aeronavigācijas drošības organizācijas (Eirokontrole) dokumenta "Eirokontroles aeronavigācijas datu ģenerēšanas specifikācija" tulkojumu latviešu valodā.  

4. Noteikumi attiecas uz personām, kuru kompetencē ir to aeronavigācijas datu un aeronavigācijas informācijas ģenerēšana un sagatavošana, ko izmanto par avotu, lai sagatavotu aeronavigācijas informācijas produktus:

4.1. regulas Nr. 2017/373 2. panta 8. punktā minētajām aeronavigācijas datus un aeronavigācijas informāciju ģenerējošām struktūrām (turpmāk – ģenerējošās struktūras);

4.2. gaisa satiksmes pārvaldības un aeronavigācijas pakalpojumu (ATM/ANS) sniedzējiem;

4.3. lidojuma procedūru izstrādes pakalpojumu sniedzējiem;

4.4. sertificētiem lidlauka ekspluatantiem instrumentālo lidojumu veikšanai.

5. Aeronavigācijas informācijas produktus sagatavo un izplata valsts akciju sabiedrība "Latvijas gaisa satiksme" (turpmāk – Latvijas gaisa satiksme), ievērojot regulas Nr. 2017/373, kā arī šo noteikumu prasības.

6. Jautājumos, kas attiecas uz šo noteikumu un regulas Nr. 2017/373 3. panta 5. punkta, II un VI pielikuma darbības jomu, kompetentā iestāde ir Civilās aviācijas aģentūra.

7. Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra ģenerē, sagatavo un iesniedz Latvijas gaisa satiksmei digitālo reljefa (apvidus) modeli visai valsts teritorijai.

8. Ģeodēziskās darbības aeronavigācijas ģeotelpisko datu iegūšanai veic persona, kura atbilst Ģeotelpiskās informācijas likuma 10. panta trešajā daļā noteiktajām prasībām, ievērojot regulas Nr. 2017/373 III pielikuma 1. papildinājuma nosacījumus aeronavigācijas datu ģenerēšanai.

9. Latvijas gaisa satiksme konsultē šo noteikumu 4. punktā minētās personas par regulas Nr. 2017/373 VI pielikuma 3. un 5. sadaļas prasībām.

10. Latvijas gaisa satiksme izstrādā, publicē un tīmekļvietnē https://ais.lgs.lv uztur aktuālu Civilās aviācijas aģentūras apstiprinātu regulas Nr. 2017/373 III pielikuma 1. papildinājuma "Aeronavigācijas datu katalogs" nacionālo paplašinājumu, kurā norāda šo noteikumu 4. punktā minētās personas, kas ir atbildīgas par attiecīgo aeronavigācijas datu un aeronavigācijas informācijas ģenerēšanu.

11. Latvijas gaisa satiksme izmaiņas šo noteikumu 10. punktā minētajā Aeronavigācijas datu kataloga nacionālajā paplašinājumā veic pēc savas iniciatīvas vai pēc šo noteikumu 4. punktā minētās personas vai Civilās aviācijas aģentūras ierosinājuma.

II. Aeronavigācijas datu ģenerēšana un apmaiņa

12. Ģenerējošās struktūras, ģenerējot, sagatavojot un Latvijas gaisa satiksmei sniedzot aeronavigācijas datus un aeronavigācijas informāciju, ko izmanto par avotu aeronavigācijas informācijas produktu sagatavošanai, ievēro prasības, kas noteiktas:

12.1. regulas Nr. 2017/373 III pielikuma ATM/ANS.OR.A.085.  punktā (izņemot "c" un "d" apakšpunktu, "f" apakšpunkta 1. punktu un  "i" apakšpunktu);

12.2. regulas Nr. 2017/373 III pielikuma ATM/ANS.OR.A.090. punktā.

13. Latvijas gaisa satiksme sagatavo un ar ģenerējošām struktūrām noslēdz formālu vienošanos, kurā iekļauj vismaz:

13.1. sniedzamos aeronavigācijas datus un aeronavigācijas informāciju;

13.2. saskaņā ar aeronavigācijas datu katalogu katram datu elementam piemērojamās kvalitātes prasības;

13.3. metodes, kuras lieto, lai pierādītu, ka sniegtie dati atbilst noteiktajām prasībām;

13.4. pasākumus, kas jāveic, ja sniegtajos datos tiek konstatēta datu kļūda vai nekonsekvence;

13.5. pamata kritērijus ziņošanai par izmaiņām datos:

13.5.1. kritērijus, pēc kuriem, pamatojoties uz attiecīgās izmaiņas nozīmi funkcionālā vai drošības izteiksmē, nosaka datu sniegšanas savlaicīgumu;

13.5.2. jebkādu iepriekšējo brīdinājumu par paredzamajām izmaiņām;

13.5.3. paziņošanai izmantojamos līdzekļus;

13.6. par datu izmaiņu dokumentēšanu atbildīgo personu;

13.7. datu apmaiņas formātu un elektroniskos līdzekļus, kurus izmanto datu apmaiņai;

13.8. jebkādus datu lietojuma ierobežojumus;

13.9. prasības datu ģenerēšanas kvalitātes ziņojuma sagatavošanai;

13.10. prasības attiecībā uz metadatiem;

13.11. datu sniegšanas nepārtrauktības nodrošināšanas prasības ārkārtas situācijās;

13.12. kārtību, kādā Latvijas gaisa satiksme pēc šo noteikumu 13.1. apakšpunktā minēto aeronavigācijas datu un aeronavigācijas informācijas izplatīšanas sadarbojas ar šo noteikumu 4.1. apakšpunktā minētajām personām, lai pārliecinātos, ka aeronavigācijas informācijas produktu lietotājiem tiek nodrošināta spēkā esošu aeronavigācijas datu un aeronavigācijas informācijas publikācija.

14. Latvijas gaisa satiksme atbilstoši regulas Nr. 2017/373 VI pielikuma AIS.OR.205. punkta prasībām, slēdzot formālo vienošanos ar šo noteikumu 4.2., 4.3. un 4.4. apakšpunktā minētajām personām, iekļauj tajā arī kārtību, kādā Latvijas gaisa satiksme pēc aeronavigācijas datu un aeronavigācijas informācijas izplatīšanas sadarbojas ar šo noteikumu 4.2., 4.3. un 4.4. apakšpunktā minētajām personām, lai pārliecinātos, ka aeronavigācijas informācijas produktu lietotājiem tiek nodrošināta spēkā esošu aeronavigācijas datu un aeronavigācijas informācijas publikācija.

15. Lai ģenerētu, sagatavotu un sniegtu Latvijas gaisa satiksmei aeronavigācijas datus un aeronavigācijas informāciju, ģenerējošā struktūra noslēdz šo noteikumu 13. punktā minēto formālo vienošanos ar Latvijas gaisa satiksmi.

16. Lai ģenerējošā struktūra noslēgtu šo noteikumu 13. punktā minēto formālo vienošanos, tā:

16.1. vēršas pie Latvijas gaisa satiksmes, lai vienotos par šo noteikumu 9. punktā minētās konsultācijas saņemšanu;

16.2. nosaka atbildīgās personas (vārds, uzvārds, amats un kontaktinformācija), kurām tiks piešķirtas tiesības ģenerēt, sagatavot un nosūtīt Latvijas gaisa satiksmei attiecīgos aeronavigācijas datus un aeronavigācijas informāciju;

16.3. nosūta šo noteikumu 16.2. apakšpunktā minētās personas uz šo noteikumu 9. punktā minētajām konsultācijām, lai tās iegūtu nepieciešamo kompetenci, kas vajadzīga attiecīgo aeronavigācijas datu un aeronavigācijas informācijas ģenerēšanai, sagatavošanai un nosūtīšanai Latvijas gaisa satiksmei.

17. Ja šo noteikumu 4. punktā minētā persona un Latvijas gaisa satiksme nevar vienoties par šo noteikumu 13. punktā minētās formālās vienošanās saturu, puses rakstiski informē Civilās aviācijas aģentūru par iemesliem, kāpēc  formālā vienošanās nav noslēgta.

18. Civilās aviācijas aģentūra 20 darbdienu laikā no šo noteikumu 17. punktā minētās informācijas saņemšanas izvērtē iemeslus, kāpēc formālā vienošanās nav noslēgta, un, ievērojot šo noteikumu un regulas Nr. 2017/373 prasības, sniedz ierosinājumus, lai puses 20 darbdienu laikā no attiecīgo ierosinājumu saņemšanas veiktu atbilstošus grozījumus formālās vienošanās saturā.

19. Ja šo noteikumu 4. punktā minētā persona konstatē, ka nepieciešams  mainīt atbildīgo personu, kurai ir piešķirtas tiesības ģenerēt, sagatavot un nosūtīt Latvijas gaisa satiksmei attiecīgos aeronavigācijas datus un aeronavigācijas informāciju, vai veikt izmaiņas noslēgtās formālās vienošanās saturā, tā piecu darbdienu laikā par to informē Latvijas gaisa satiksmi.

20. Latvijas gaisa satiksme triju darbdienu laikā pēc šo noteikumu 13. punktā un regulas Nr. 2017/373 VI pielikuma AIS.OR.205. punktā minētās formālās vienošanās noslēgšanas vai pēc grozījumu veikšanas tajā iesniedz Civilās aviācijas aģentūrā tās kopiju un apliecinājumu, ka šo noteikumu 16.2. apakšpunktā minētā persona ir apmeklējusi šo noteikumu 9. punktā minētās konsultācijas.

21. Ja ģenerējošās struktūras savstarpēji apmainās ar aeronavigācijas datiem un aeronavigācijas informāciju, tostarp izmantojot šo noteikumu 8. punktā minēto pakalpojumu, tās savā starpā noslēdz formālo vienošanos, kurā iekļauj šo noteikumu 13.1., 13.2., 13.4., 13.7.  un 13.10. apakšpunktā minēto saturu.

III. Aeronavigācijas datu un aeronavigācijas informācijas apstrāde un izplatīšana

22. Latvijas gaisa satiksme saskaņā ar formālās vienošanās kārtību un termiņiem novērtē, vai iesniegtie aeronavigācijas dati atbilst regulas Nr. 2017/373 noteiktajām aeronavigācijas datu kvalitātes prasībām un ir piemēroti tālākai apstrādei.

23. Ja no ģenerējošās struktūras saņemtie aeronavigācijas dati neatbilst regulas Nr. 2017/373 noteiktajām aeronavigācijas datu kvalitātes prasībām, Latvijas gaisa satiksme veic vienu no šādām darbībām:

23.1. informē ģenerējošo struktūru par nepieciešamību noteiktā laikposmā precizēt iesniegtos aeronavigācijas datus, norādot konkrētas neatbilstības iesniegtajos aeronavigācijas datos;

23.2. pārceļ saņemto aeronavigācijas datu tālāko apstrādi, norādot konkrētas neatbilstības iesniegtajos aeronavigācijas datos, ja šo noteikumu 23.1. apakšpunktā minēto darbību nav iespējams veikt, ievērojot Starptautiskās civilās aviācijas organizācijas (ICAO) noteiktos aeronavigācijas informācijas reglamentēšanas un kontroles sistēmas (AIRAC) spēkā stāšanās datumus.

24. Latvijas gaisa satiksme nodrošina, ka visiem gaisa telpas lietotājiem Aeronavigācijas informācijas publikācija, tās papildinājumi un grozījumi, kā arī aeronavigācijas informācijas cirkulāri tiek izplatīti latviešu un angļu valodā elektroniskā veidā un bez maksas pieejami tīmekļvietnē https://ais.lgs.lv bez lejupielādes tiesībām.

25. Šo noteikumu 4. punktā minētās personas aeronavigācijas datus un aeronavigācijas informāciju, ko izmanto par avotu Aeronavigācijas informācijas publikācijas, tās papildinājumu un grozījumu, kā arī aeronavigācijas informācijas cirkulāru sagatavošanai, Latvijas gaisa satiksmei sniedz latviešu un angļu valodā.

26. Aeronavigācijas informācijas publikācijā iekļauj informāciju par civilās aviācijas lidlaukiem, kas saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kuri regulē civilās aviācijas lidlauku izveidošanas, sertificēšanas un ekspluatācijas kārtību, ir saņēmuši apliecību par lidlauka derīgumu ekspluatācijai. Minimālo Aeronavigācijas informācijas publikācijā iekļaujamo saturu nosaka šo noteikumu 13. punktā minētā formālā vienošanās, kas noslēgta starp lidlauka ekspluatantu un Latvijas gaisa satiksmi.

27. Latvijas gaisa satiksme katru gadu pēdējā ceturksnī publicē Latvijas gaisa satiksmes tīmekļvietnē https://ais.lgs.lv aeronavigācijas informācijas cirkulāru, norādot, līdz kuram datumam ir jāsniedz aeronavigācijas dati, lai tos iekļautu Aeronavigācijas informācijas publikācijā, ievērojot aeronavigācijas informācijas reglamentēšanas un kontroles sistēmas (AIRAC) spēkā stāšanās datumus.

IV. Noslēguma jautājums

28. Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 2014. gada 19. augusta noteikumus Nr. 487 "Aeronavigācijas informācijas sagatavošanas un izplatīšanas kārtība" (Latvijas Vēstnesis, 2014, 169. nr.; 2015, 219. nr.; 2019, 251. nr.).

Ministru prezidents A. K. Kariņš

Satiksmes ministrs T. Linkaits

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!