• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Tukuma novada domes 2021. gada 25. augusta saistošie noteikumi Nr. 25 "Par sociālo palīdzību Tukuma novada pašvaldībā". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 1.10.2021., Nr. 190 https://www.vestnesis.lv/op/2021/190.11

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Amatu konkursu ziņas

Skatīt visus oficiālos paziņojumus šajā grupā

Vēl šajā numurā

01.10.2021., Nr. 190

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Tukuma novada dome

Veids: saistošie noteikumi

Numurs: 25

Pieņemts: 25.08.2021.

OP numurs: 2021/190.11

2021/190.11
RĪKI

Tukuma novada domes saistošie noteikumi: Šajā laidienā 1 Pēdējās nedēļas laikā 0 Visi

Tukuma novada domes saistošie noteikumi Nr. 25

Tukumā 2021. gada 25. augustā (prot. Nr. 17, 1. §)

Par sociālo palīdzību Tukuma novada pašvaldībā

APSTIPRINĀTI
ar Tukuma novada domes
25.08.2021. lēmumu (prot. Nr. 17, 1. §)

Izdoti saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma
3. panta otro, 33. panta trešo daļu, 36. panta sesto daļu

Noteikumos lietotie termini:

Mājsaimniecība vairākas personas, kuras dzīvo vienā mājoklī (pastāvīgai dzīvošanai paredzēta dzīvojamā māja vai dzīvoklis daudzdzīvokļu mājā, vai istaba komunālajā dzīvoklī u.c.) un kopīgi sedz izdevumus, vai viena persona, kura saimnieko atsevišķi.

Krīzes situācija – situācija, kurā ģimene (persona) katastrofas vai citu ārēju notikumu dēļ vairs nav iespējams izmantot ierastos problēmu risināšanas veidus, tā pati saviem spēkiem nespēj pārvarēt šo notikumu radītās sekas un tai ir nepieciešama psihosociāla vai materiāla palīdzība.

Sociālā funkcionēšana – personas spējas darboties dzīvei nepieciešamās jomās un pildīt atbilstošās sociālās lomas, kuras nemitīgi tiek pakļautas apkārtējās vides ietekmei un ietver sabiedrības gaidas un objektīvās prasības.

I. Vispārīgie jautājumi

1. Saistošie noteikumi nosaka maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni Tukuma novadā, vienreizējas materiālās palīdzības apmēru, saņemšanas un piešķiršanas kārtību, un šādu sociālās palīdzības veidu apmēru, piešķiršanas un izmaksas kārtību Tukuma novadā:

1.1. mājokļa pabalsts;

1.2. materiālais pabalsts un psihosociālā palīdzība krīzes situācijā;

1.3. vienreizēja materiāla palīdzība;

1.4. pabalsts atsevišķu izmaksu segšanai:

1.4.1. pabalsts veselības aprūpei.

II. Maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksnis

2. Tukuma novadā noteiktais maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksnis ir 327,00 euro pirmajai vai vienīgajai mājsaimniecībā esošai personai un 229,00 euro pārējām personām mājsaimniecībā.

3. Maznodrošinātas mājsaimniecības statusa saņemšanas kārtība, kā arī mājsaimniecības izvērtēšanas kārtība maznodrošinātas mājsaimniecības statusam noteikta Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā un Ministru kabineta noteikumos par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu.

4. Tukuma novada pašvaldības teritorijā esošas mājsaimniecības atbilstību vai neatbilstību maznodrošinātas mājsaimniecības statusam nosaka Tukuma novada sociālais dienests ar lēmumu. Tukuma novada sociālā dienesta lēmumu par mājsaimniecības atbilstību maznodrošinātas mājsaimniecības statusam mājsaimniecībā esoša pilngadīga persona vai tās likumiskais pārstāvis var apstrīdēt Tukuma novada pašvaldības Administratīvo aktu strīdu komisijā.

III. Mājokļa pabalsts

5. Mājokļa pabalsts sniedz materiālu atbalstu izdevumu, kas saistīti ar mājokļa lietošanu, apmaksai Tukuma novada teritorijā esošā mājsaimniecībā deklarētām personām vai personai.

6. Mājokļa pabalsta saņemšanas un piešķiršanas kārtība ir noteikta Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā un Ministru kabineta noteikumos par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu.

7. Mājokļa pabalstu izmaksā vienu reizi mēnesī. Mājokļa pabalsta izmaksas nosacījumi ir noteikti Ministru kabineta noteikumos par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu.

8. Tukuma novada sociālā dienesta lēmumu par mājokļa pabalsta piešķiršanu vai atteikumu piešķirt mājokļa pabalstu, mājsaimniecībā esoša pilngadīga persona vai tās likumiskais pārstāvis var apstrīdēt Tukuma novada domes Administratīvo aktu strīdu komisijā.

IV. Materiālais pabalsts un psihosociālā palīdzība krīzes situācijā

9. Lai saņemtu materiālo pabalstu krīzes situācijā, Tukuma novada pašvaldības teritorijā esošās mājsaimniecības pārstāvis viena mēneša laikā pēc krīzes situācijas rašanās ir jāiesniedz Tukuma novada sociālajā dienestā iesniegums par materiālā pabalsta krīzes situācijā pieprasīšanu un dokumenta kopiju (uzrādot oriģinālu), kas apliecina krīzes situācijas faktu.

10. Materiālais pabalstu krīzes situācijā ir operatīvi sniegts materiāls atbalsts Tukuma novada pašvaldības teritorijā esošā mājsaimniecībā deklarētām personām, ārēju notikumu seku novēršanai vai mazināšanai krīzes situācijā.

11. Materiālu pabalstu krīzes situācijā, piešķir Tukuma novada sociālais dienests, pamatojoties uz sociālā darbinieka sniegto atzinumu par mājsaimniecības sociālo situāciju un to atbilstību krīzes situācijai. Tukuma novada sociālā dienesta lēmumu par materiālā pabalsta krīzes situācijā piešķiršanu vai atteikumu piešķirt minēto pabalstu, mājsaimniecībā esoša pilngadīga persona vai tās likumiskais pārstāvis var apstrīdēt Tukuma novada domes Administratīvo aktu strīdu komisijā.

12. Materiāla pabalsta krīzes situācijā apmērs ir 272,00 euro mēnesī uz vienu mājsaimniecībā deklarēto personu vai atsevišķi dzīvojošu personu, un 190,00 euro uz katru nākamo mājsaimniecībā deklarēto personu mēnesī. Gadījumos, ja nepieciešams materiāls atbalsts konkrētas pamatvajadzības nodrošināšanai (pakalpojuma vai preces iegādei), pabalsta apmērs ir faktisko izmaksu apmērā, nepārsniedzot šajā punktā noteikto apmēru.

13. Materiālo pabalstu krīzes situācijā pēc sociālā darbinieka ieteikuma var aizstāt ar pabalstu natūrā, kas nozīmē, ka Tukuma novada sociālais dienests sedz izdevumus par mājsaimniecībai nepieciešamo preču vai pakalpojumu izdevumu segšanu sociālo funkcionēšanas spēju nodrošināšanai.

14. Psihosociālo palīdzība krīzes situācijā sniedz saskaņā ar sociālā darbinieka sniegto izvērtējumu par personas psihoemocionālo stāvokli un nepieciešamību pēc psihosociālā atbalsta, sedzot personai, kura faktiski dzīvo mājsaimniecībā Tukuma novada teritorijā, nepieciešamā psihosociālā atbalsta pakalpojumu izmaksas krīzes situācijā radušo seku novēršanai vai mazināšanai.

V. Vienreizēja materiālā palīdzība

15. Vienreizēju materiālu palīdzību ir tiesīga saņemt persona, kurai objektīvu apstākļu dēļ nav mājokļa vai deklarētās dzīvesvietas un tā savu patstāvīgo dzīvesvietu ir izvēlējusies Tukuma novadā, kuras administratīvā teritorija nav personas pēdējā dzīvesvieta.

16. Vienreizējas materiālās palīdzības apmēru aprēķina, kā starpību starp personas ienākumiem un garantēto minimālo ienākumu slieksni.

17. Vienreizēju materiālu palīdzību saņem un piešķir sociālās palīdzības saņemšanas un piešķiršanas kārtībā, kura noteikta Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā un Ministru kabineta noteikumos par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu. Tukuma novada sociālā dienesta lēmumu par vienreizējās materiālās palīdzības piešķiršanu vai atteikumu piešķirt vienreizējo materiālo palīdzību, mājsaimniecībā esoša pilngadīga persona vai tās likumiskais pārstāvis var apstrīdēt Tukuma novada domes Administratīvo aktu strīdu komisijā.

VI. Pabalsts atsevišķu izmaksu segšanai

18. Pabalsta atsevišķu izmaksu segšanai mērķis ir sniegt materiālu palīdzību personām, ja tā dzīvo mājsaimniecībā, kura kvalificējas trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statusa saņemšanai un ir deklarēta Tukuma novadā sociālās funkcionēšanas un neatkarīgas dzīves veicināšanai.

19. Tukuma novadā noteiktie pabalsti atsevišķu izmaksu segšanai:

19.1. Pabalsts veselības aprūpei. Pabalstu veselības aprūpei piešķir par mēnesi, kurā radušies izdevumi par veselības aprūpi, nepārsniedzot kopumā sešu mēnešu periodu attiecīgajā kalendārajā gadā, ja personas mājsaimniecībai attiecīgajā mēnesī piešķirts trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statuss. Veselības pabalsta apmēru aprēķina, izmantojot šādu aprēķinu un nepārsniedzot faktisko izdevumu apmēru:

PVA=NIL x N +IVA-I, kur

PVA – pabalsts veselības aprūpei mēnesī;

NIL – noteiktais ienākuma līmenis 130,00 euro mēnesī;

N – personu skaits mājsaimniecībā;

I – mājsaimniecības kopējais ienākuma līmenis mēnesī;

IVA – viena mēneša veselības aprūpes izdevumi, saskaņā ar čeku, kvīti, maksājuma uzdevumu vai komersanta izsniegtu apliecinājumu, par:

19.1.1. medikamentiem, ja tos izrakstījis ģimenes ārsts vai ārstējošais ārsts;

19.1.2. ārstnieciskajām manipulācijām, nepieciešamajām operācijām, stacionāriem, medicīniskajām rehabilitācijām, izmeklējumiem, speciālistu konsultācijām, ja ir ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta nosūtījums, kā arī par ģimenes ārstu konsultācijām;

19.1.3. ārstēšanos no alkohola, narkotisko vielu vai azartspēļu atkarības, ja ir ārstējošā ārsta nosūtījums;

19.1.4. redzes korekcijas līdzekļiem, ja ir ārstējošā ārsta izraksts par to nepieciešamību;

19.1.5. zobārstniecības un protezēšanas (tai skaitā protēžu labošana) pakalpojumiem, sedzot faktiskos izdevumus līdz 150,00 euro gadā katrai mājsaimniecībā dzīvojošai pilngadīgai personai, saskaņā ar saskaņā ar čeku, kvīti, maksājuma uzdevumu vai ārsta izsniegtu apliecinājumu;

19.1.6. 100 % no faktiskajiem ortodontijas pakalpojuma izdevumiem, bet ne vairāk kā 1000,00 euro vienam bērnam līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai, kā arī personai līdz 24 gadu vecumam, ja līdz bērna 18 gadu vecumam ir uzsākta un turpinās ortodontijas ārstēšana saskaņā ar ārstēšanas plānu. Veselības pabalstu ortodontijas izdevumu segšanai piešķir ortodonta konsultācijām un rentgena izmeklējumiem, ja to veic atkārtoti, kā arī ārstēšanas manipulācijām, kuras netiek segtas no valsts budžeta līdzekļiem.

20. Pabalsta atsevišķu izmaksu segšanai piešķir, pamatojoties uz personas iesniegumu Tukuma novada sociālajam dienestam par attiecīgā pabalsta pieprasīšanu. Lēmumu par pabalsta atsevišķu izmaksu segšanai piešķiršanu vai atteikumu piešķirt pabalstu atsevišķu izmaksu segšanai pieņem Tukuma novada sociālais dienests viena mēneša laikā no pabalsta pieprasīšanas dienas. Tukuma novada sociālā dienesta lēmumu par pabalsta atsevišķu izmaksu segšanai vai atteikumu piešķirt pabalsta atsevišķu izmaksu segšanai, mājsaimniecībā esoša pilngadīga persona vai tās likumiskais pārstāvis var apstrīdēt Tukuma novada domes Administratīvo aktu strīdu komisijā.

VII. Noslēguma jautājumi

21. Saistošie noteikumi stājas spēkā no 2021. gada 1. oktobra.

22. Ar šo noteikumu spēkā stāšanās dienu spēku zaudē:

22.1. 2019. gada 29. augusta Kandavas novada domes saistošie noteikumi Nr. 12 "Par sociālās palīdzības pabalstu piešķiršanu";

22.2. 2011. gada 18. decembra Jaunpils novada domes saistošie noteikumi Nr. 8 "Par Jaunpils novada pašvaldības sociālo palīdzību un pašvaldības pabalstiem";

22.3. 2021. gada 28. janvāra Engures novada domes saistošie noteikumi Nr. 4 "Par sociālo palīdzību Engures novada pašvaldībā";

22.4. 2020. gada 22. decembra Jaunpils novada domes saistošie noteikumi Nr. 14/2020 "Par Maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu sliekšņa noteikšanu";

22.5. 2021. gada 2. februāra Kandavas novada domes saistošie noteikumi Nr. 13 "Par maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni Kandavas novadā";

22.6. 2020. gada 23. decembra Tukuma novada Domes saistošie noteikumi Nr. 41 "Par sociālo palīdzību Tukuma novada pašvaldībā" (prot. Nr. 27, 18. §).

Tukuma novada domes priekšsēdētājs G. Važa

 

Saistošo noteikumu Nr. 25 "Par sociālo palīdzību Tukuma novada pašvaldībā"
paskaidrojuma raksts

Paskaidrojuma raksta sadaļas

Norādāmā informācija

1. Projekta nepieciešamības pamatojums Administratīvi teritoriālās reformas rezultātā Tukuma novada pašvaldības teritorijā spēkā ir 6 saistošie noteikumi, kuri nosaka sociālās palīdzības saņemšanas kārtību. Pašreiz Tukuma novada teritorijā vairākās teritorijas vienībās ir dažādi sociālo pabalstu mērķi, apmēri, dažādas sociālās palīdzības saņemšanas pieejas. Sociālā palīdzība nodrošina pamatvajadzības, līdz ar to normatīvu sakārtošana ir ļoti būtiska. Viena vienota normatīvā akta izdošana vienā administratīvajā teritorijā nodrošinās efektīgāku pabalstu saņemšanas administrēšanu, vienkāršos pabalsta saņemšanas nosacījumu pārskatāmību, mazinās nevienlīdzību starp sociālās palīdzības saņēmējiem viena novada teritorijā. Vienlaicīgi, nosakot vienotu sociālās palīdzības saņemšanas kārtību un pabalsta apmērus, tiks veikta esošo pabalstu pārskatīšana, ņemot vērā ārējos normatīvos aktos noteikto un pieejamo pašvaldības budžetu, pēc iespējas ievērojot visu iedzīvotāju intereses visā novada teritorijā kopumā.

Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma Pārejas noteikumu 40. punkts nosaka, ka ne ilgāk kā līdz 2021. gada 1. oktobrim piemērojami esošajos pašvaldību saistošajos noteikumos noteiktie sociālās palīdzības pabalstu veidi, izņemot pabalstu garantētā minimālā ienākumu līmeņa nodrošināšanai un dzīvokļa pabalstu, un to piešķiršanas kritēriji.

No augstāk minētā izriet, ka pašvaldībām ir pienākums izdod jaunus saistošos noteikumus attiecība uz sociālās palīdzības saņemšanu, kuri spēkā ir ar 2021. gada 1. oktobri.

2. Īss projekta satura izklāsts Noteikumi nosaka maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni Tukuma novadā, kā arī sociālās palīdzības veidus, apmēru, piešķiršanas un izmaksas kārtību Tukuma novadā.
3. Informācija par plānoto projekta ietekmi uz pašvaldības budžetu Budžeta pieaugums attiecīgajam pabalsta mērķim:

Maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksnis:

netiek ietekmēts pašvaldības budžets

Mājokļa pabalsts:

netiek ietekmēts pašvaldības budžets

Materiālais pabalsts un psihosociālā palīdzība krīzes situācijā:

sniedzot palīdzību tikai pamatvajadzību nodrošināšanai krīzes situācija, budžeta pieaugums gada laikā līdz 2000 euro, bet ir nepieciešams veidot vienotu pieeju pašvaldībā likuma "Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā" 26. panta kārtībā par vienreizēju pabalstu dzīvojamās telpas vai dzīvojamās mājas remontam, ja tā ir cietusi stihiskas nelaimes laikā

Vienreizēja materiālā palīdzība:

nav būtiskas ietekmes uz pašvaldības budžetu

Pabalsts atsevišķu izmaksu segšanai – pabalsts veselības aprūpei:

gadā papildus plānotajiem nepieciešami līdzekļi pabalsta nodrošināšanai 6200 euro.

4. Informācija par plānoto projekta ietekmi uz uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā Projekts šo jomu neskar.
5. Informācija par administratīvajām procedūrām Administratīvajām procedūrām tiek pakļauta lēmuma pieņemšana, izpildes administrēšana un pārsūdzība.
6. Informācija par konsultācijām ar privātpersonām Nav organizētas.

Tukuma novada domes priekšsēdētājs G. Važa

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!