• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Ministru kabinets
Oficiālajā izdevumā publicē:
  • Ministru kabineta noteikumus, instrukcijas un ieteikumus. Tie stājas spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas, ja tiesību aktā nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš;
  • Ministru kabineta rīkojumus. Tie stājas spēkā parakstīšanas brīdī;
  • Ministru kabineta sēdes protokollēmumus. Tie stājas spēkā pieņemšanas brīdī;
  • plānošanas dokumentus, kā arī informatīvos ziņojumus par politikas plānošanas dokumentu īstenošanu.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2020. gada 24. novembra noteikumi Nr. 709 "Noteikumi par atbalstu par dīkstāvi nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes apstākļos". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 27.11.2020., Nr. 230B https://www.vestnesis.lv/op/2020/230B.1

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr. 710

Grozījumi Ministru kabineta 2020. gada 10. novembra noteikumos Nr. 675 "Noteikumi par atbalsta sniegšanu nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 krīzes apstākļos"

Vēl šajā numurā

27.11.2020., Nr. 230B (17:46)

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 709

Pieņemts: 24.11.2020.

OP numurs: 2020/230B.1

2020/230B.1
RĪKI

Ministru kabineta noteikumi: Šajā laidienā 2 Pēdējās nedēļas laikā 13 Visi

Ministru kabineta noteikumi Nr. 709

Rīgā 2020. gada 24. novembrī (prot. Nr. 76 9. §)

Noteikumi par atbalstu par dīkstāvi nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes apstākļos

Izdoti saskaņā ar Covid-19 infekcijas izplatības
seku pārvarēšanas likuma 2. pantu
un 15. panta trešo daļu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka kritērijus un kārtību atbalsta par dīkstāvi sniegšanai nodokļu maksātājiem:

1.1. darba devējiem – to darbinieku atlīdzības kompensēšanai;

1.2. pašnodarbinātām personām (fiziskām personām, kas reģistrējušās Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējas vai saņem autoratlīdzības, nereģistrējoties kā saimnieciskās darbības veicējas) vai individuālajiem komersantiem (turpmāk – pašnodarbinātas personas) – to ienākumu kompensēšanai;

1.3. patentmaksātājiem – atlīdzības kompensēšanai.

2. Par atbalstu šo noteikumu izpratnē uzskata atbalstu dīkstāvē esošu darbinieku, pašnodarbināto personu un patentmaksātāju atlīdzības kompensēšanai (turpmāk – atbalsts par dīkstāvi), ko izmaksā darbiniekiem, kuri netiek nodarbināti, par laikposmu no 2020. gada 9. novembra līdz 2021. gada 9. janvārim.

3. Atbalstam par dīkstāvi ir tiesīgi pieteikties darba devēji, pašnodarbinātas personas un patentmaksātāji, kuru ieņēmumi no saimnieciskās darbības par konkrēto atbalsta mēnesi, salīdzinot ar mēneša vidējiem ieņēmumiem 2020. gada augustā, septembrī un oktobrī, kuros uzņēmums faktiski darbojies, ir samazinājušies ne mazāk kā par 50 %.

II. Kārtība, kādā pieprasa un piešķir atbalstu darba devēja dīkstāves periodā

4. Lai pieteiktos atbalstam par dīkstāvi, darba devējs līdz 2020. gada 15. decembrim iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā attiecīgu iesniegumu par 2020. gada novembri, līdz 2021. gada 15. janvārim – attiecīgu iesniegumu par 2020. gada decembri un līdz 2021. gada 15. februārim – attiecīgu iesniegumu par 2021. gada janvāri. Vienlaikus ar iesniegumu par attiecīgo mēnesi darba devējs iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā darba devēja ziņojumu par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām no darba ņēmēju darba ienākumiem, iedzīvotāju ienākuma nodokli un uzņēmējdarbības riska valsts nodevu pārskata mēnesī, kā arī pievienotās vērtības nodokļa mēneša deklarāciju, ja tāda ir iesniedzama, bet vēl nav iesniegta.

5. Darba devējs iesniegumu iesniedz, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmu. Iesniegumā norāda šādu informāciju:

5.1. darba devēja nosaukums un nodokļu maksātāja reģistrācijas numurs;

5.2. darbinieka dīkstāves periods;

5.3. informācija par šo noteikumu 3. punktā minēto ieņēmumu samazinājumu;

5.4. informācija par darbinieku, par kuru tiek pieprasīts atbalsts (darbinieka vārds, uzvārds, personas kods, dīkstāves periods un konts, kas atvērts kredītiestādē vai pie maksājumu pakalpojuma sniedzēja Latvijā);

5.5. apliecinājums, ka darbinieks, par kuru tiek pieprasīts atbalsts, nav darba nespējas periodā;

5.6. apliecinājums, ka ar darbinieku, par kuru tiek pieprasīts atbalsts par dīkstāvi, netiks pārtrauktas darba attiecības laikposmā, par kuru piešķirts atbalsts par dīkstāvi, kā arī vienu mēnesi pēc šā laikposma.

6. Atbalstu par dīkstāvi, ņemot vērā Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā esošo informāciju (darba devēja Valsts ieņēmumu dienestā deklarētos datus), nosaka šādā apmērā:

6.1. darbiniekam – 70 % apmērā no deklarētās mēneša vidējās bruto darba samaksas par laikposmu no 2020. gada 1. augusta līdz 31. oktobrim vai no to deklarēto mēnešu vidējās bruto darba samaksas pēc 2020. gada 1. augusta, kuros darbinieks faktiski strādājis pie konkrētā darba devēja, bet ne mazāk kā 330 euro un ne vairāk kā 1000 euro par kalendāra mēnesi;

6.2. mikrouzņēmuma darbiniekam – 50 % apmērā no mēneša vidējās bruto darba samaksas mikrouzņēmumā par 2020. gada trešo ceturksni (informācija, kas norādīta mikrouzņēmumu nodokļa ceturkšņa deklarācijā par konkrēto mikrouzņēmuma darbinieku) vai, ja darbinieks darba tiesiskās attiecības uzsācis pēc 2020. gada trešā ceturkšņa, atbilstoši Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā esošajai informācijai (darba devēja Valsts ieņēmumu dienestā deklarētajiem datiem), bet ne mazāk kā 330 euro un ne vairāk kā 1000 euro par kalendāra mēnesi;

6.3. personām, kuras šo noteikumu 2. punktā minētajā laikposmā atgriežas darbā no bērna kopšanas atvaļinājuma, – 70 % apmērā no piešķirtā vecāku pabalsta vidējā apmēra par 2020. gada augustu, septembri un oktobri, bet ne mazāk kā 330 euro un ne vairāk kā 1000 euro par kalendāra mēnesi.

7. Atbalstu par dīkstāvi nosaka proporcionāli dīkstāves periodam.

8. Darba devējs ir tiesīgs izmaksāt darbiniekam starpību starp šo noteikumu 6. punktā minētā saņemtā atbalsta apmēru un darba samaksas apmēru.

9. Valsts ieņēmumu dienests pieprasīto atbalstu par dīkstāvi izmaksā piecu darbdienu laikā pēc lēmuma pieņemšanas par atbalsta piešķiršanu, pārskaitot atbalstu uz iesniegumā norādīto darbinieka kontu, un Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmā paziņo par to iesnieguma iesniedzējam. Darbinieku par atbalsta izmaksu informē darba devējs.

10. Ja darbinieks nodarbināts pie vairākiem darba devējiem vai dažādās nodarbinātības formās, atbalstu par dīkstāvi piešķir šo noteikumu 6. un 16. punktā minētajā apmērā, ievērojot iesniegumu iesniegšanas secību, bet ne mazāk kā 330 euro un ne vairāk kā 1000 euro pie visiem darba devējiem vai dažādās nodarbinātības formās kopā.

11. Darbiniekam, kurš saņem atbalstu par dīkstāvi, piešķir piemaksu 50 euro apmērā par katru apgādībā esošu bērnu vecumā līdz 24 gadiem, par kuru darbiniekam tiek piemērots iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojums. Piemaksu piešķir un izmaksā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra par laikposmu, par kuru piešķirts atbalsts. Piemaksu pārskaita uz darbinieka kontu, kurā tiek pārskaitīts atbalsts. Valsts ieņēmumu dienests informē Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru un attiecīgo pašvaldību sociālos dienestus par personām, kurām piešķirts atbalsts par dīkstāvi.

12. Valsts ieņēmumu dienests atbalstu par dīkstāvi nepiešķir:

12.1. ja darba devējs nav iesniedzis Valsts ieņēmumu dienestā visas nodokļu deklarācijas un gada pārskatus par pēdējiem 12 mēnešiem pirms ārkārtējās situācijas;

12.2. ja darba devējs ir izslēgts vai pēdējo divu gadu laikā ir bijis izslēgts no Valsts ieņēmumu dienesta pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistra (izņemot gadījumu, ja tas izslēgts pēc savas iniciatīvas) vai ja tam ir vai ir bijusi apturēta saimnieciskā darbība;

12.3. ja darba devējam lēmuma pieņemšanas dienā ir aktuāls maksātnespējas process;

12.4. darba devēja padomes locekļiem;

12.5. par tām kalendāra dienām, par kurām piešķirts slimības pabalsts;

12.6. darba devējam, kura personāls iznomāts citam nodokļu maksātājam;

12.7. darbiniekiem, kuri nodarbināti valsts un pašvaldību budžeta iestādēs, kā arī valsts un pašvaldību kontrolētos komersantos;

12.8. darbiniekiem, kuri darba tiesiskās attiecības uzsākuši pēc 2020. gada 1. novembra.

13. Laikposmā, par kuru piešķirts atbalsts par dīkstāvi, darbiniekam neapmaksā slimības pabalstu. Pašvaldība piešķirto pabalstu krīzes situācijā pārtrauc izmaksāt vai nepiešķir ar nākamo mēnesi, kas seko mēnesim, kurā personai izmaksāts atbalsts par dīkstāvi. Valsts ieņēmumu dienests informē attiecīgo pašvaldību sociālos dienestus par personām, kurām piešķirts atbalsts par dīkstāvi.

III. Kārtība, kādā pieprasa un piešķir atbalstu pašnodarbinātām personām un patentmaksātājiem

14. Lai pieteiktos atbalstam par dīkstāvi, pašnodarbinātā persona vai patentmaksātājs līdz 2020. gada 15. decembrim iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā attiecīgu iesniegumu par 2020. gada novembri, līdz 2021. gada 15. janvārim – attiecīgu iesniegumu par 2020. gada decembri un līdz 2021. gada 15. februārim – attiecīgu iesniegumu par 2021. gada janvāri.

15. Pašnodarbinātā persona vai patentmaksātājs iesniegumu iesniedz, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmu. Iesniegumā norāda šādu informāciju:

15.1. vārds, uzvārds, nodokļu maksātāja reģistrācijas numurs un konts, kas atvērts kredītiestādē vai pie maksājumu pakalpojuma sniedzēja Latvijā;

15.2. apliecinājums, ka pašnodarbinātā persona vai patentmaksātājs nav darba nespējas periodā;

15.3. apliecinājums, ka ārkārtējās situācijas izsludināšanas dēļ pašnodarbinātās personas vai patentmaksātāja saimnieciskās darbības apjoms ir samazinājies vismaz par 50 %.

16. Atbalstu par dīkstāvi pašnodarbinātai personai un patentmaksātājam, ņemot vērā Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā esošo informāciju, nosaka šādā apmērā:

16.1. pašnodarbinātai personai vispārējā nodokļu maksāšanas režīmā un autoratlīdzības saņēmējam, kas nav reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs, – 70 % apmērā no attiecīgās personas vidējiem ienākumiem no saimnieciskās darbības vai autoratlīdzības par 2020. gada trešo ceturksni (izņemot autoru un izpildītāju saņemto autoratlīdzību un ienākumus, kas saņemti no autortiesību un blakustiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācijām), bet ne mazāk kā 330 euro un ne vairāk kā 1000 euro par kalendāra mēnesi;

16.2. pašnodarbinātai personai, kas ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja, – 50 % apmērā no mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja mēneša vidējiem ienākumiem no saimnieciskās darbības par 2020. gada trešo ceturksni, bet ne mazāk kā 330 euro un ne vairāk kā 1000 euro par kalendāra mēnesi;

16.3. patentmaksas maksātājam – 330 euro, ja atbalsta periodā ir spēkā esošs patents.

17. Atbalstu par dīkstāvi nosaka proporcionāli dīkstāves periodam.

18. Valsts ieņēmumu dienests pieprasīto atbalstu par dīkstāvi izmaksā piecu darbdienu laikā pēc lēmuma pieņemšanas par atbalsta piešķiršanu, pārskaitot atbalstu uz iesniegumā norādīto kontu, un Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmā paziņo par to iesnieguma iesniedzējam.

19. Pašnodarbinātai personai, kura saņem atbalstu par dīkstāvi, piešķir piemaksu 50 euro apmērā par katru apgādībā esošu bērnu vecumā līdz 24 gadiem, par kuru pašnodarbinātai personai tiek piemērots iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojums, ja minētā piemaksa par katru bērnu nav piešķirta atbilstoši šo noteikumu 11. punktam. Patentmaksātājam, kurš saņem atbalstu par dīkstāvi, piešķir piemaksu 50 euro apmērā par katru apgādībā esošu bērnu vecumā līdz 24 gadiem, ja minētā piemaksa par katru bērnu nav piešķirta atbilstoši šo noteikumu 11. punktam. Piemaksu piešķir un izmaksā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra par laikposmu, par kuru piešķirts atbalsts. Piemaksu pārskaita uz pašnodarbinātās personas vai patentmaksātāja kontu, kurā tiek pārskaitīts atbalsts. Valsts ieņēmumu dienests informē Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru un attiecīgo pašvaldību sociālos dienestus par personām, kurām piešķirts atbalsts par dīkstāvi.

20. Valsts ieņēmumu dienests atbalstu par dīkstāvi nepiešķir:

20.1. ja pašnodarbinātai personai iesnieguma iesniegšanas dienā nodokļu parāds pārsniedz 1000 euro un tai nav piešķirts samaksas termiņa pagarinājums vai nav noslēgta vienošanās par labprātīgu nodokļu samaksu, vai nav noslēgts vienošanās līgums;

20.2. ja pašnodarbinātai personai lēmuma pieņemšanas dienā ir aktuāls maksātnespējas process;

20.3. par tām kalendāra dienām, par kurām piešķirts slimības pabalsts;

20.4. pašnodarbinātām personām, kuras saņem atbalstu Valsts kultūrkapitāla fonda radošo personu atbalsta, mūža stipendiju, jaunrades vai radošo personu nodarbinātības programmu ietvaros;

20.5. ja pašnodarbinātā persona nav iesniegusi Valsts ieņēmumu dienestā visas nodokļu deklarācijas par pēdējiem 12 mēnešiem pirms ārkārtējās situācijas;

20.6. ja pašnodarbinātā persona saimniecisko darbību uzsākusi pēc 2020. gada 1. novembra.

21. Laikposmā, par kuru piešķirts atbalsts par dīkstāvi, pašnodarbinātajai personai neapmaksā slimības pabalstu. Pašvaldība piešķirto pabalstu krīzes situācijā pārtrauc izmaksāt vai nepiešķir ar nākamo mēnesi, kas seko mēnesim, kurā personai izmaksāts atbalsts par dīkstāvi. Valsts ieņēmumu dienests informē attiecīgo pašvaldību sociālos dienestus par personām, kurām piešķirts atbalsts par dīkstāvi.

IV. Noslēguma jautājumi

22. Valsts ieņēmumu dienests publicē savā tīmekļvietnē to darba devēju sarakstu, kuru darbinieki saņēmuši atbalstu par dīkstāvi.

23. Summa, ko veido saskaņā ar šiem noteikumiem piešķirtais atbalsts un atbalsts, kas noteikts Ministru kabineta 2020. gada 10. novembra noteikumos Nr. 675 "Noteikumi par atbalsta sniegšanu nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 krīzes apstākļos", darbiniekam pie visiem darba devējiem vai dažādās nodarbinātības formās kopā nedrīkst pārsniegt 1000 euro par kalendāra mēnesi.

24. Darbinieks, kas saņem saskaņā ar šiem noteikumiem piešķirto atbalstu, nevar vienlaikus par to pašu periodu pie viena darba devēja saņemt arī atbalstu, kas noteikts Ministru kabineta 2020. gada 10. novembra noteikumos Nr. 675 "Noteikumi par atbalsta sniegšanu nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 krīzes apstākļos".

Ministru prezidents A. K. Kariņš

Ekonomikas ministrs J. Vitenbergs

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!