Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Piekrītu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Ventspils pilsētas dome
Republikas pilsētas domes publicē saistošos noteikumus un to paskaidrojuma rakstu. Saistošie noteikumi stājas spēkā nākamajā dienā pēc to publicēšanas, ja tajos nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš.

Pirms republikas pilsētas domes vēlēšanām republikas pilsētu vēlēšanu komisijas publicē reģistrētos deputātu kandidātu sarakstus, pēc vēlēšanām – informāciju par pilsētas domē ievēlētajiem deputātiem.

TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ventspils pilsētas domes 2018. gada 13. aprīļa lēmums Nr. 54 "Par ēkas Kuģinieku ielā 2, Ventspilī piespiedu sakārtošanu". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 20.04.2018., Nr. 79 https://www.vestnesis.lv/op/2018/79.16

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ventspils pilsētas domes lēmums Nr. 55

Par ēku Pils ielā 38, Ventspilī piespiedu sakārtošanu

Vēl šajā numurā

20.04.2018., Nr. 79

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ventspils pilsētas dome

Veids: lēmums

Numurs: 54

Pieņemts: 13.04.2018.

OP numurs: 2018/79.16

2018/79.16
RĪKI

Ventspils pilsētas domes lēmumi: Šajā laidienā 2 Pēdējās nedēļas laikā 0 Visi

Ventspils pilsētas domes lēmums Nr.54

Ventspilī 2018.gada 13.aprīlī (prot. Nr.8; 5.§)

Par ēkas Kuģinieku ielā 2, Ventspilī piespiedu sakārtošanu

Adresāts: atbilstoši Ventspils pilsētas zemesgrāmatas nodalījumā Nr.3373 izklāstītajai informācijai, ēkas Kuģinieku ielā 2, Ventspilī (īpašuma kadastra numurs: 2700 002 1002, ēkas kadastra apzīmējums: 2700 002 1002 001) (turpmāk – Ēka) īpašnieks ir Latvijas valsts Latvijas Republikas Finanšu ministrijas, nodokļu maksātāja kods 90000014724, personā (turpmāk – Īpašnieks) un, atbilstoši Ministru kabineta 2006.gada 9.maija rīkojumam Nr.319 "Par Valsts nekustamā īpašuma vienotas pārvaldīšanas un apsaimniekošanas koncepciju", pārvaldītājs ir Valsts akciju sabiedrība "Valsts nekustamie īpašumi", nodokļu maksātāja kods 40003294758 (turpmāk – VAS "Valsts nekustamie īpašumi").

Nolūkā nodrošināt Ventspils pilsētas iedzīvotājiem un tās viesiem drošu un sakārtotu pilsētvidi, kā arī panākt vidi degradējošu, sagruvušu vai cilvēku drošību apdraudošu būvju Ventspils pilsētā sakārtošanu vai nojaukšanu, Ventspils pilsētas dome (turpmāk – Dome) aktīvi risina jautājumus par Ventspils pilsētā esošo nekustamo īpašumu sakārtošanu un uzturēšanu atbilstoši normatīvo aktu prasībām.

Dome kopš 2010.gada jau vairākkārt vēstulēs ir informējusi Īpašnieku un VAS "Valsts nekustamie īpašumi" par Ēkas bīstamo stāvokli, par nepieciešamību nekavējoši veikt attiecīgas darbības, lai Ēka neradītu draudus apkārtējo personu dzīvībai, taču reāla rīcība šo draudu novēršanai no Ēkas Īpašnieka, VAS "Valsts nekustamie īpašumi" puses nav sekojusi.

Jau 2010.gada 15.septembra VAS "Valsts nekustamie īpašumi" sastādītajā aktā par Ēkas vizuālo apsekojumu un 2013.gada 22.jūlija sertificēta būvspeciālista J.Grauduļa sastādītajā Ēkas vizuālās apsekošanas aktā ir konstatēts, ka Ēka kopumā ir neapmierinošā tehniskā stāvoklī un ieteikts veikt Ēkas atjaunošanu, kā arī neekspluatēt atsevišķas Ēkas daļas un balkonus. Savukārt 2013.gada 25.jūlija SIA "Būvprojektu vadība", nodokļu maksātāja kods 40003673904, sagatavotajā sertificētā būvspeciālista A.Mauriņa veiktās Ēkas tehniskās apsekošanas atzinumā ir konstatēts, ka Ēkas galveno konstrukciju stāvoklis ir kritisks un Ēka ir pirms avārijas stāvoklī, tās telpiskā noturība nav nodrošināta, kā arī rekomendēts nekavējoši veikt Ēkas renovācijas būvprojekta izstrādi.

Savukārt Būvniecības valsts kontroles biroja (turpmāk – Birojs), kam saskaņā ar Būvniecības likuma 6.1 panta pirmās daļas 2.punktu ir piekritīga Ēkas ekspluatācijas uzraudzība, būvinspektora sagatavotajā 2016.gada 12.jūlija atzinumā Nr.4-2/2016/178-3004-E (turpmāk – Biroja atzinums) par publiskas Ēkas ekspluatācijas pārbaudi ir konstatēts:

1. Vērojama Ēkas pamatu un virspamatu daļu bojāšanās mitruma un sala iedarbības rezultātā – pamatiem vērojamas izteiktas nevienmērīgas sēšanās pazīmes, vietām ir ķieģeļu izdrupumi, mūra šuvju erozija, cokola apmetumā plašas plaisas un izdrupumi. Konstatētie konstrukciju bojājumi tieši ietekmē Ēkas mehānisko stiprību un stabilitāti;

2. Pa visu Ēkas apjomu mūra sienās vērojama mitruma bojāta apdare, mitruma bojāti balkoni un apdares dekoratīvās detaļas, izteiktas masveida slīpas plaisas, vietām 15–20 mm platumā, kā arī vērojami lieli apmetuma izdrupumi. Ēkas Ziemeļu gala fasādes otrā stāva līmenī vērojama slīpa plaisa 20–25 mm plata. Ārsienu deformācijas ietekmē Ēkas noturību un stabilitāti;

3. Jumta atbalsta konstrukcijas ir iesēdušās kopā ar trešā stāva pārsegumu. Vietām vērojamas spāru deformācijas, trupes un mitruma bojājumi pie jumtu izbūvēm, ventilācijas kanāliem un karnīzes zonā. Jumta segums ir fiziski novecojis, loksnes ir deformējušās, vietām norautas un mehāniski bojātas. Lokšņu stiprinājums pie latojuma ir atslābis;

4. Ēkas pirmā līdz ceturtā stāva pārseguma griestiem pie mūra ārsienām vērojamas izteiktas plaisas, kas liecina par pārseguma deformācijām, ir jūtama pārsegumu līgošanās. Nosēdies un deformējies bēniņu pārsegums. Griestu un sienu augšējās daļas apmetums ir ar ievērojamām plaisām, tas ir atslāņojies. Pārseguma konstrukcijas mitruma un trupes ietekmē ir zaudējušas tām paredzēto nestspēju, kļūstot nedrošas un bīstamas;

5. Dzelzsbetona kāpņu konstrukcijās ievērojamas plaisas 10–15 mm platumā;

6. Ēkas ielas fasādēm dzelzsbetona balkonu apmetums ar nodrupumiem, atsedzot nesošās tērauda konstrukcijas, metāla elementi ir korodējuši. Nav zināma balkonu noturība.

Pamatojoties uz Biroja atzinumu, Birojs 2016.gada 19.augustā ir pieņēmis lēmumu Nr.4-2-16/286 par Ēkas ekspluatācijas aizliegumu, kurā Ēkas Īpašnieks, VAS "Valsts nekustamie īpašumi" aicināti veikt nepieciešamās darbības Ēkas bīstamības novēršanai saskaņā ar būvniecību regulējošajiem normatīvajiem aktiem. Neskatoties uz Biroja izteikto brīdinājumu, Biroja tālākas darbības, lai motivētu Ēkas Īpašnieku, VAS "Valsts nekustamie īpašumi" veikt nepieciešamās darbības Ēkas bīstamības novēršanai, nav sekojušas.

Ēka ar 2016.gada 11.novembra Domes lēmumu Nr.162 "Par vidi degradējošas un cilvēku drošību apdraudošas būves statusa noteikšanu ēkai Kuģinieku ielā 2, Ventspilī" ir atzīta par vidi degradējošu un cilvēku drošību apdraudošu būvi. Ēkas klasifikācija par vidi degradējošu un cilvēku drošību apdraudošu būvi nav motivējusi Ēkas Īpašnieku, VAS "Valsts nekustamie īpašumi" veikt nepieciešamās darbības Ēkas radītā cilvēku drošības apdraudējuma un vidi degradējošās ietekmes novēršanai.

2016.gada 1.decembra vēstulē Nr.4/1-1/18329 un 2017.gada 18.janvāra vēstulē Nr.3/2-1/751 VAS "Valsts nekustamie īpašumi" informēja Domi par to, ka, pamatojoties uz 2016.gada 16.jūnija VAS "Valsts nekustamie īpašumi" Īpašumu izvērtēšanas komisijas sēdē (protokola Nr.12) nolemto, pēc datu aktualizācijas Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā tiks virzīts Ēkas atsavināšanas process, savukārt līdzekļi Ēkas kapitālajam remontam VAS "Valsts nekustamie īpašumi" 2017.gada budžeta projektā nav paredzēti.

2017.gada 31.augusta vēstulē Nr.4/1-7/12506 VAS "Valsts nekustamie īpašumi" informēja Domi, ka līdz šim Ēku atsavināt nav izdevies, tādēļ tiek plānota Ēkas stāvokļa sakārtošana, remontējot esošo aizsargsietu un papildus uzstādot jaunu aizsargsietu, kā arī risinot jautājumu par jauna aizsargtuneļa izbūves iespējamību. Tāpat Dome tika informēta, ka VAS "Valsts nekustamie īpašumi" ir uzsākusi risināt jautājumu par Ēkas nojaukšanu gadījumā, ja Ēkas atsavināšana neizdosies.

Domes Būvniecības administratīvās inspekcijas darbinieku Ēkas vizuālās apsekošanas laikā 2018.gada 26.martā tika konstatēts, ka joprojām Ēkas bojājumi nav novērsti un Ēka ar savu pastāvēšanu turpina apdraudēt sabiedrisko drošību, kā arī vizuāli bojāt Ventspils pilsētvides ainavu – no Ēkas fasādēm turpina atdalīties apmetums un Ēkas fasāžu elementi (vietām tie ir iekārušies aizsargtīklā), ailu pārsedžu stiegrojums ir atklāts, vērojama tā korozija, Ēkas skurstenis ir bojāts, kā arī Ēkas balkonu konstrukcijas ir stipri bojātas, tajā skaitā arī to balkonu, kas atrodas virs Kuģinieku ielas, Ventspilī gājēju ietvēm. Joprojām vairāki Ēkas fasāžu elementi var atdalīties no Ēkas, nokrītot uz gājēju ietves. Ēkas fasādēs ir izveidojušās būtiskas plaisas, kuras turpina progresēt, par ko liecina fakti, ka pirms vairākiem gadiem vairāki uz plaisām uzliktie marķieri ir atrāvušies no ārsienu mūra, savukārt, periodiski nolasot pēc Domes aicinājuma 2017.gada marta mēnesī uz vienas no būtiskākajām ārsienu mūra plaisām (Ēkas fasādē, kas vērsta pret Ostas ielu) uzliktā noniusa rādījumus, secināms, ka attiecīgā plaisa turpina progresēt.

Tā kā līdz šim VAS "Valsts nekustamie īpašumi" veiktie pasākumi Ēkas sakārtošanai (aizsargsieta un aizsargtuneļa būvniecība) bijuši nepietiekami, lai risinātu Biroja atzinumā un Biroja lēmumā Nr.4-2-16/286 konstatēto bojājumu novēršanu Ēkas konstrukcijās, kas tieši ietekmē Ēkas mehānisko stiprību un stabilitāti, tādējādi apdraudot cilvēku drošību, tad pilsētas iedzīvotāju interesēs nepieciešams pieņemt lēmumu par Ēkas piespiedu sakārtošanu.

Saskaņā ar Civillikuma 1084.pantā ietverto principu, katram būves īpašniekam, lai aizsargātu sabiedrisko drošību, jātur sava būve tādā stāvoklī, ka no tās nevar rasties kaitējums ne kaimiņiem, ne garāmgājējiem, ne arī tās lietotājiem, kā arī, ja būves īpašnieks vai valdītājs, pretēji attiecīgās varas pieprasījumam, nenovērš draudošās briesmas, tad attiecīgai iestādei, raugoties pēc apstākļiem, būve jāsaved kārtībā vai arī pavisam jānojauc uz īpašnieka rēķinu.

Savukārt, Būvniecības likuma 21.panta devītajā un desmitajā daļā noteikts, ja būve ir pilnīgi vai daļēji sagruvusi vai nonākusi tādā tehniskajā stāvoklī, ka ir bīstama vai bojā ainavu, šīs būves īpašniekam atbilstoši pašvaldības lēmumam tā jāsakārto vai jānojauc. Šā lēmuma izpildi nodrošina Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā. Ja attiecīgais lēmums netiek pildīts, iestāde var nodrošināt tā izpildi, piemērojot aizvietotājizpildi un citus Administratīvā procesa likumā noteiktos piespiedu izpildes līdzekļus. Papildus Administratīvā procesa likumā noteiktajiem gadījumiem, kad ar lēmuma izpildi saistītus izdevumus sedz lēmuma adresāts, izdevumus, kas saistīti ar iepriekšējā stāvokļa atjaunošanu, sedz būves īpašnieks.

Pamatojoties uz Civillikuma 1084.panta pirmo un trešo daļu, Būvniecības likuma 21.panta devīto un desmito daļu, 2011.gada 6.decembra Ministru kabineta noteikumu Nr.934 "Noteikumi par valsts nekustamā īpašuma pārvaldīšanas principiem un kārtību" 3.1.apakšpunktu, kā arī Ventspils pilsētas domes Pilsētas attīstības komisijas 2017.gada 23.augusta ieteikumu, Ventspils pilsētas domes Nekustamā īpašuma sakārtošanas un namīpašumu remontdarbu kvalitātes vērtēšanas komisijas 2018.gada 10.janvāra ieteikumu un Ventspils pilsētas domes Finanšu komitejas 2018.gada 6.aprīļa atzinumu, Ventspils pilsētas dome

nolemj:

1. Lai novērstu apdraudējumu cilvēku drošībai un Ventspils pilsētvides ainavas degradāciju, uzdot ēkas Kuģinieku ielā 2, Ventspilī, (ēkas kadastra apzīmējums 2700 002 1002 001) (turpmāk – Ēka) īpašniekam Latvijas valstij Latvijas Republikas Finanšu ministrijas, nodokļu maksātāja kods 90000014724, personā un VAS "Valsts nekustamie īpašumi", nodokļu maksātāja kods 40003294758, veikt Ēkas sakārtošanu, secīgi realizējot sekojošas darbības:

1.1. ne vēlāk kā 5 (piecu) mēnešu laikā no šī lēmuma paziņošanas dienas noslēgt pakalpojuma līgumu par būvniecības ieceres dokumentācijas izstrādi Ēkas sakārtošanai, tajā skaitā tehniskās apsekošanas atzinuma sagatavošanu un Ēkas kultūrvēsturisko novērtēšanu, veicot arhitektoniski māksliniecisko inventarizāciju atjaunojamām (restaurējamām, konservējamām) Ēkas daļām tādā apjomā, lai varētu izstrādāt pamatotus būvniecības ieceres dokumentācijas risinājumus nolūkā saglabāt kultūrvēsturiskās vērtības, kā arī iepriekš minētā pakalpojuma līguma kopiju iesniegt informācijai Ventspils pilsētas domē;

1.2. ne vēlāk kā 9 (deviņu) mēnešu laikā no šī lēmuma 1.1.punktā minētā pakalpojuma līguma par būvniecības ieceres dokumentācijas izstrādi noslēgšanas datuma izstrādāt un iesniegt saskaņošanai Ventspils pilsētas domes Arhitektūras un pilsētbūvniecības nodaļā dokumentus, kas Ēkas sakārtošanai nepieciešami saskaņā ar 2014.gada 2.septembra Ministru kabineta noteikumiem Nr.529 "Ēku būvnoteikumi";

1.3. ne vēlāk kā 15 (piecpadsmit) mēnešu laikā no dienas, kad Ventspils pilsētas domes Arhitektūras un pilsētbūvniecības nodaļa ir veikusi atzīmi būvniecības ieceres dokumentācijā par projektēšanas nosacījumu izpildi, pabeigt saskaņotajā būvniecības ieceres dokumentācijā paredzētos būvdarbus Ēkas sakārtošanai.

2. Gadījumā, ja šī lēmuma adresāta iesniegtā būvniecības ieceres dokumentācija Ēkas sakārtošanai neatbilst normatīvo aktu prasībām un/vai neietver pietiekami detalizēti izstrādātus risinājumus, kas uzlabotu Ēkas konstrukciju un vizuālo stāvokli, pilnvarot Ventspils pilsētas domes Arhitektūras un pilsētbūvniecības nodaļu (M.Bože), noteikt termiņu (ne garāku kā 1 mēnesis), līdz kuram šī lēmuma adresātam jāiesniedz izskatīšanai būvniecības ieceres dokumentācija ēkas Kuģinieku ielā 2, Ventspilī, (kadastra apzīmējums 2700 002 1002 001) sakārtošanai, kura atbilstu Ventspils pilsētas domes Arhitektūras un pilsētbūvniecības nodaļas definētajām prasībām.

3. Ja šī lēmuma adresāts nepilda kādu no šī lēmuma 1.punktā noteiktajām darbībām, lēmumā noteiktajos termiņos, tad Ventspils pilsētas pašvaldība var organizēt šī lēmuma piespiedu izpildi ar aizvietotājizpildes palīdzību, uzliekot tās izpildes izmaksas šī lēmuma adresātam.

4. Šī lēmuma piespiedu izpildes uzsākšanas gadījumā, uzdot Ventspils pilsētas domes Būvniecības administratīvajai inspekcijai (J.Rasa) par to paziņot šī lēmuma adresātam ne vēlāk kā 3 (trīs) darba dienas pirms šī lēmuma piespiedu izpildes uzsākšanas.

5. Kontroli par šī lēmuma izpildi uzdot veikt Ventspils pilsētas domes izpilddirektoram (A.Ābele).

Šo lēmumu Administratīvā procesa likuma noteiktā kārtībā var pārsūdzēt tiesā viena mēneša laikā no tā paziņošanas dienas.

Sēdes vadītājs,
Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja 1.vietnieks
infrastruktūras jautājumos J.Vītoliņš

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!