Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Ministru kabinets
Oficiālajā izdevumā publicē:
  • Ministru kabineta noteikumus, instrukcijas un ieteikumus. Tie stājas spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas, ja tiesību aktā nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš;
  • Ministru kabineta rīkojumus. Tie stājas spēkā parakstīšanas brīdī;
  • Ministru kabineta sēdes protokollēmumus. Tie stājas spēkā pieņemšanas brīdī.
Ministru kabineta izdotos tiesību aktus publicēšanai nosūta Valsts kanceleja. Tie publicējami parasti divu darbdienu laikā pēc dokumenta saņemšanas.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2023. gada 23. maija noteikumi Nr. 257 "Radioamatieru eksaminācijas apliecību un radioamatieru radiostacijas atļauju saņemšanas kārtība, kā arī radioamatieru radiostaciju lietošanas kārtība". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 26.05.2023., Nr. 101 https://www.vestnesis.lv/op/2023/101.5

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta rīkojums Nr. 282

Grozījums Ministru kabineta 2021. gada 27. oktobra rīkojumā Nr. 751 "Par Latvijas Republikas pārstāvju grupu Latvijas Republikas un Kazahstānas Republikas Starpvaldību komisijā ekonomiskās, zinātniskās un tehniskās sadarbības jautājumos"

Vēl šajā numurā

26.05.2023., Nr. 101

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 257

Pieņemts: 23.05.2023.

OP numurs: 2023/101.5

2023/101.5
RĪKI

Ministru kabineta noteikumi: Šajā laidienā 3 Pēdējās nedēļas laikā 8 Visi

Ministru kabineta noteikumi Nr. 257

Rīgā 2023. gada 23. maijā (prot. Nr. 27 34. §)

Radioamatieru eksaminācijas apliecību un radioamatieru radiostacijas atļauju saņemšanas kārtība, kā arī radioamatieru radiostaciju lietošanas kārtība

Izdoti saskaņā ar Elektronisko sakaru likuma 57. pantu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka radioamatieru eksaminācijas apliecību un radioamatieru radiostacijas (turpmāk – radiostacija) atļauju saņemšanas kārtību, kā arī radiostaciju lietošanas kārtību.

2. Noteikumos lietoti šādi termini:

2.1. atkārtotājs (retranslators) – neapkalpojama radiostacija, kurā signālu uztver, demodulē un atkal noraida citā radiofrekvencē;

2.2. CEPT atļauja – Eiropas Pasta un telesakaru administrāciju konferences (CEPT) ieteikumam T/R 61-01 "CEPT radioamatieru atļauja" atbilstoša radiostacijas atļauja, kas izsniegta Latvijā vai ārvalstīs;

2.3. NOVICE atļauja – Eiropas Pasta un telesakaru administrāciju konferences (CEPT) rekomendācijai ECC/REC 05-06 "CEPT iesācēju radioamatieru atļauja" atbilstoša radiostacijas atļauja, kas izsniegta Latvijā vai ārvalstīs;

2.4. elektromagnētiskās saderības nodrošināšana – administratīvo un tehnisko pasākumu kopums, kas nodrošina radioiekārtu darbību bez savstarpēji kaitīgiem traucējumiem;

2.5. fīders – līnija augstfrekvences signāla pārvadei (piemēram, no radioraidītāja uz antenu);

2.6. radioamatieris – fiziska persona, kura sakaru administrācijā ir nokārtojusi radioamatieru eksāmenu un saņēmusi radioamatiera eksaminācijas apliecību vai kura ir saņēmusi dokumentu, kas apliecina radioamatiera tiesības lietot radiostaciju ar konkrētu izsaukuma signālu;

2.7. ārvalsts radioamatieris – fiziska persona, kurai ir ārvalstī izdots radioamatiera kvalifikāciju apliecinošs dokuments, radioamatiera eksaminācijas apliecība vai radiostacijas atļauja;

2.8. radioamatieru radiobāka – pastāvīgai darbībai izveidota raidoša radiostacija radioviļņu izplatības novērošanai;

2.9. radiostacija – raidītāju un uztvērēju kombinācija, ieskaitot papildiekārtas, kuras nepieciešamas radioamatieru radiosakaru dienesta darbībai konkrētā vietā;

2.10. radioamatiera eksaminācijas apliecība – dokuments, kas apliecina radioamatiera kvalifikāciju;

2.11. radiostacijas atļauja – dokuments, kas apliecina radioamatiera tiesības lietot radiostaciju ar konkrētu izsaukuma signālu;

2.12. QSL kartīte – radioamatiera individuāla kartīte, dokuments, ko radioamatieris sūta saviem korespondentiem, lai apliecinātu notikušu radiosakaru un tā tehniskos datus.

3. Radiostaciju lieto šo noteikumu 1., 2. un 3. pielikumā minētajās radiofrekvenču joslās, nepārsniedzot norādītās jaudas un nodrošinot šo noteikumu 4. pielikumā minēto blakusizstarojuma vājinājumu.

4. Valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" atbilstoši pamatotam radioamatiera pieprasījumam, izvērtējot elektromagnētisko situāciju radiostacijas uzstādīšanas vietā, var izsniegt uz laiku līdz vienam gadam radiostacijas atļauju A kategorijas radiostacijas eksperimentālai darbībai, nepiemērojot šo noteikumu 1. pielikumā iekļautos ierobežojumus attiecībā uz A kategorijas radiostacijām atļautajām radiofrekvenču joslām un jaudām.

II. Radioamatieru eksāmeni

5. Lai saņemtu radioamatiera eksaminācijas apliecību, reflektants kārto radioamatieru eksāmenu atbilstoši CEPT ieteikuma T/R 61-02 "Harmonizētās radioamatieru eksaminācijas apliecības" (turpmāk – CEPT ieteikums T/R 61-02) prasībām un programmai vai atbilstoši CEPT ERC 32. ziņojuma "Iesācēju radioamatieru eksāmena programma un iesācēju radioamatieru eksāmena apliecība CEPT un ne-CEPT valstīs" (turpmāk – CEPT ERC 32. ziņojums) prasībām un programmai (tulkojumi publicēti valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" tīmekļvietnē), vai atbilstoši valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" noteiktajām radioamatiera FM radiostacijas operatora eksāmena prasībām un programmai.

6. Valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" nosaka eksaminācijas kārtību un visu ar radioamatieru eksāmenu saistīto informāciju publicē savā tīmekļvietnē. Eksāmena vietu un laiku valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" izsludina ne vēlāk kā mēnesi pirms eksāmena.

7. Valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" radioamatieru eksāmenu rīko ne retāk kā divas reizes gadā. Reflektanti uz eksāmenu piesakās valsts akciju sabiedrībā "Elektroniskie sakari" rakstveidā ne vēlāk kā vienu nedēļu pirms eksāmena.

8. Reflektanti, kuri eksāmena dienā vēl nav sasnieguši 16 gadu vecumu, iesniedz valsts akciju sabiedrībā "Elektroniskie sakari" vecāku vai likumisko pārstāvju rakstveida piekrišanu, ka bērns nodarbojas ar radioamatieru radiosakariem.

9. Eksāmens notiek testa veidā. Valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" izveido eksaminācijas komisiju, kuras sastāvā ir valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" pārstāvji un viens starptautiski atzītas Latvijas radioamatieru organizācijas pārstāvis.

10. Radioamatieru eksāmens ir maksas pakalpojums, par kuru samaksā līdz eksāmena dienai saskaņā ar valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" publisko maksas pakalpojumu cenrādi.

11. Nokārtojot eksāmenu atbilstoši CEPT ieteikuma T/R 61-02 prasībām un programmai, reflektants saņem Harmonizēto radioamatiera eksaminācijas apliecību (HAREC) (turpmāk – HAREC apliecība) (5. pielikums).

12. Nokārtojot eksāmenu atbilstoši CEPT ERC 32. ziņojuma prasībām un programmai, reflektants saņem Iesācēja radioamatiera eksaminācijas apliecību (turpmāk – iesācēja apliecība) (6. pielikums).

13. Nokārtojot eksāmenu atbilstoši valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" noteiktajām radioamatiera FM radiostacijas operatora eksāmena prasībām un programmai, reflektants saņem Radioamatiera FM radiostacijas operatora apliecību.

14. Valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari", pamatojoties uz eksāmena rezultātiem, lemj par radioamatiera eksaminācijas apliecības izsniegšanu reflektantam.

15. Radioamatieris eksāmenu atbilstoši CEPT ieteikumam T/R 61-02 kārto pēc B kategorijas radiostacijas atļaujas saņemšanas un pēc 1000 apliecinātu radiosakaru nodibināšanas, uzrādot valsts akciju sabiedrībai "Elektroniskie sakari" QSL kartītes vai ierakstus starptautiski atzītās radioamatieru radiosakaru datubāzēs.

III. Radiostacijas un to atļaujas

16. Radiostacijas iedala:

16.1. pēc lietošanas formas:

16.1.1. individuālās lietošanas radiostacija;

16.1.2. koplietošanas radiostacija;

16.2. pēc lietošanas veida:

16.2.1. apkalpojama radiostacija;

16.2.2. neapkalpojama radiostacija (piemēram, balss atkārtotājs, digipīters (datu pārraides starpstacija), radioamatieru radiobāka);

16.3. pēc kategorijas:

16.3.1. A kategorijas radiostacija;

16.3.2. B kategorijas radiostacija;

16.3.3. C kategorijas radiostacija.

17. Radioamatierim, kuram ir HAREC apliecība, ir tiesības saņemt A kategorijas radiostacijas atļauju, kas ļauj lietot radiostaciju, ievērojot šo noteikumu 1. pielikumā norādītās radiofrekvenču joslas un jaudas. CEPT atļauja ir iekļauta A kategorijas radioamatiera individuālās lietošanas radiostacijas atļaujā.

18. Radioamatierim, kuram ir iesācēja apliecība, ir tiesības saņemt B kategorijas radiostacijas atļauju, kas ļauj lietot radiostaciju, ievērojot šo noteikumu 2. pielikumā norādītās radiofrekvenču joslas un jaudas. NOVICE atļauja ir iekļauta B kategorijas radioamatiera individuālās lietošanas radiostacijas atļaujā.

19. Radioamatierim, kuram ir Radioamatiera FM radiostacijas operatora apliecība, ir tiesības saņemt C kategorijas radiostacijas atļauju, kas ļauj lietot radiostaciju, ievērojot šo noteikumu 3. pielikumā norādītās radiofrekvenču joslas un jaudas.

20. Par individuālās lietošanas radiostacijas lietošanu atbilstoši šo noteikumu prasībām ir atbildīgs radiostacijas īpašnieks, kuram valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" ir piešķīrusi šīs radiostacijas atļauju.

21. Koplietošanas radiostacijas atļauju pieprasa radiostacijas īpašnieks, nosakot koplietošanas radiostacijas atbildīgo personu. Par koplietošanas radiostacijas atbildīgo personu drīkst būt radioamatieris, kuram ir HAREC apliecība vai A kategorijas radiostacijas atļauja.

22. Neapkalpojamas radiostacijas atļauju pieprasa radiostacijas īpašnieks, nosakot neapkalpojamas radiostacijas atbildīgo personu. Par neapkalpojamas radiostacijas atbildīgo personu drīkst būt radioamatieris, kuram ir HAREC apliecība vai A kategorijas radiostacijas atļauja.

23. Lai saņemtu individuālās lietošanas radiostacijas atļauju, radioamatieris iesniedz:

23.1. pieprasījumu, aizpildot valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" noteikto veidlapu;

23.2. radioamatiera eksaminācijas apliecības oriģinālu vai kopiju, ja apliecība izdota ārvalstīs.

24. Lai saņemtu koplietošanas radiostacijas atļauju, radioamatieris vai juridiskā persona iesniedz:

24.1. pieprasījumu, aizpildot valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" noteikto veidlapu un norādot koplietošanas radiostacijas atbildīgo personu;

24.2. atbildīgās personas HAREC apliecības oriģinālu vai kopiju, ja apliecība izdota ārvalstīs.

25. Lai saņemtu neapkalpojamas radiostacijas atļauju, radiostacijas īpašnieks iesniedz valsts akciju sabiedrībā "Elektroniskie sakari" pieprasījumu, norādot vēlamos radiostacijas tehniskos parametrus: raidīšanas un uztveršanas frekvenci, raidītāja izejas jaudu un izstarojuma klasi, antenas pastiprinājuma koeficientu, virziena diagrammu horizontālajā un vertikālajā plaknē, ģeogrāfiskās koordinātas, radiostacijas antenas augstumu virs zemes un citu valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" pieprasīto informāciju, kas raksturo radiofrekvenču spektra izmantošanu konkrētajā gadījumā.

26. Valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" izskata šo noteikumu 25. punktā minēto pieprasījumu, izvērtē radioiekārtas elektromagnētisko saderību ar esošajām un plānotajām radiosakaru sistēmām vai radiofrekvenču spektra resursu datubāzē reģistrētajiem radiofrekvences piešķīrumiem un pieņem lēmumu par neapkalpojamas radiostacijas atļaujas izsniegšanu, lēmumā nosakot attiecīgās radiostacijas darbības nosacījumus, vai pieņem lēmumu par atteikumu izsniegt neapkalpojamas radiostacijas atļauju.

27. Par koplietošanas vai neapkalpojamas radiostacijas lietošanu atbilstoši šo noteikumu prasībām ir atbildīga radiostacijas īpašnieka noteiktā atbildīgā persona, kura norādīta radiostacijas atļaujā.

28. Valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" izskata citas valsts izsniegtu radioamatiera kvalifikāciju apliecinošu dokumentu vai radiostacijas atļauju, izvērtē to un nosaka atbilstību Latvijā noteiktajām prasībām atbilstoši CEPT ieteikumam T/R 61-02 vai CEPT ERC 32. ziņojumam.

29. Radiostaciju ir tiesības lietot, kad saņemta valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" radiostacijas atļauja. Radiostacijas atļauja dod tiesības lietot radiostaciju, izstarojot radioviļņus, lai nodibinātu radiosakarus atbilstoši šiem noteikumiem.

30. Radiostacijas atļauju izsniedz pēc radiostacijas īpašnieka pieprasījuma uz laiku līdz pieciem gadiem.

31. Radiostacijas īpašnieks 30 dienu laikā paziņo valsts akciju sabiedrībai "Elektroniskie sakari", ja ir mainīti radioamatiera personas dati, kontaktadrese vai radiostacijas atrašanās vieta.

IV. Radiostaciju izsaukuma signāli

32. Radiostaciju izsaukuma signālus piešķir valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari". Izsaukuma signāls sastāv no prefiksa, ko veido nacionālā izsaukuma signāla burti YL un viens vai vairāki cipari, un no sufiksa. Radiostacijas raidījuma identificēšanai lieto pamata izsaukuma signālu, īpašo izsaukuma signālu vai sacensību izsaukuma signālu.

33. Radiostacijas pamata izsaukuma signāls ir valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" noteiktais radiostacijas pastāvīgais izsaukuma signāls, ko piešķir, izdodot radiostacijas atļauju. Pamata izsaukuma signālu piešķir, ievērojot, ka:

33.1. pamata izsaukuma signāla prefiksā ir burti YL un viens cipars;

33.2. A kategorijas radiostacijai izsaukuma signāla sufiksā ir divi burti, no kuriem pirmo burtu valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" piešķir alfabēta secībā, bet otro burtu radioamatieris var izvēlēties no vēl nepiešķirtajiem burtiem (piemēram, YL3BC);

33.3. B kategorijas radiostacijai izsaukuma signāla sufiksā ir trīs burti, no kuriem pirmos divus burtus valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" piešķir alfabēta secībā, bet trešo burtu radioamatieris var izvēlēties no vēl nepiešķirtajiem burtiem (piemēram, YL3ABC);

33.4. ja radioamatieris, kuram ir B kategorijas radiostacijas atļauja, saņem A kategorijas radiostacijas atļauju, radioamatierim pēc viņa pieprasījuma var piešķirt izsaukuma signālu ar diviem burtiem sufiksā, atmetot pirmo burtu sufiksā (piemēram, YL3ABC vietā nosakot YL3BC);

33.5. C kategorijas radiostacijai izsaukuma signāla sufiksā ir četri burti (piemēram, YL4ABCD), kurus valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" piešķir alfabēta secībā;

33.6. ja radioamatieris, kuram ir C kategorijas radiostacijas atļauja, saņem B kategorijas radiostacijas atļauju, radioamatierim izsaukuma signālu piešķir atbilstoši šo noteikumu 33.3. apakšpunktam. 

34. Ja radiostacija tiek slēgta, tās izsaukuma signāls citai radiostacijai netiek piešķirts. Ja radioamatierim, kura radiostacija ir slēgta, atkārtoti izsniedz radiostacijas atļauju, šim radioamatierim piešķir iepriekšējo radiostacijas izsaukuma signālu vai, ja radioamatieris to pieprasa, jaunu radiostacijas izsaukuma signālu šajos noteikumos noteiktajā kārtībā.

35. Īpašais izsaukuma signāls ir radiostacijas papildu izsaukuma signāls, kas formas ziņā atšķiras no pamata izsaukuma signāla. Īpašais izsaukuma signāls tiek piešķirts A vai B kategorijas radiostacijai uz laiku, kas nepārsniedz vienu gadu. Tas sastāv no burtiem YL, cipariem un burtiem (piemēram, YL23VASES). Īpašo izsaukuma signālu izvēlas radiostacijas īpašnieks. Simbolu kombinācijā nedrīkst būt latviešu literārās valodas normām neatbilstošs burtu salikums, simbolu kombinācija nedrīkst veidot nepieklājīgus, rupjus vārdus un totalitāro režīmu simbolizējošus nosaukumus. Īpašo izsaukuma signālu piešķir, ievērojot, ka:

35.1. īpašo izsaukuma signālu piešķir, lai atzīmētu svarīgus notikumus valsts vai radioamatieru dzīvē un pasākumus, kas saistās ar radiosakariem un to vēsturi. Īpašo izsaukuma signālu atbilstoši notikuma jēdzienam un būtībai var piešķirt vienai vai vairākām radiostacijām;

35.2. par īpašā izsaukuma signāla piešķiršanu lemj valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" pēc radiostacijas īpašnieka pieprasījuma saņemšanas. Pieprasījumā norāda vēlamo izsaukuma signālu;

35.3. pēc radiostacijai piešķirtā īpašā izsaukuma signāla lietošanas termiņa beigām to var pieprasīt atkārtoti. Citai radiostacijai tas netiek piešķirts.

36. Sacensību izsaukuma signāls ir radiostacijas papildu izsaukuma signāls. Signālu ar vienu burtu sufiksā (piemēram, YL9E) valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" piešķir A kategorijas individuālās lietošanas un koplietošanas radiostacijām pēc radiostacijas īpašnieka pieprasījuma un starptautiski atzītas Latvijas radioamatieru organizācijas rakstveida atzinuma saņemšanas. Pieprasījumā norāda vēlamo izsaukuma signālu. Radioamatieris sacensību izsaukuma signālu izmanto tikai darbam starptautiskajās radioamatieru sacensībās.

37. Radiostacijas izsaukuma signālam beigās var pievienot šādas papildu zīmes:

37.1. /M, ja tā ir mobila radiostacija sauszemes vai iekšējo ūdeņu transportlīdzeklī;

37.2. /MM, ja radiostacija tiek lietota uz Latvijas kuģa starptautiskajos ūdeņos;

37.3. /AM, ja radiostacija tiek lietota Latvijas gaisa kuģī Latvijas vai starptautiskajā gaisa telpā;

37.4. /P, ja tā ir portatīva radiostacija;

37.5. /R, ja tas ir atkārtotājs. Šādām radiostacijām pēc radioamatiera pieprasījuma var piešķirt izsaukuma signālu ar triju burtu sufiksu, no kuriem pirmais ir R, un tādā gadījumā papildinājumu /R nelieto (piemēram, YL2RKA).

38. Raidījumi bez izsaukuma signāla ir aizliegti, kā arī ir aizliegta tāda izsaukuma signāla lietošana, kuru valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" nav piešķīrusi.

V. Radioamatieru radiosakari

39. Radioamatieru ziņojumi ir atklāti – tos drīkst uztvert, ierakstīt un reproducēt. Atļauts izmantot CEPT ieteikumā T/R 61-02 norādīto Q-kodu un darba saīsinājumus. Kriptēti ziņojumi ir atļauti tikai tālvadības signālu (komandu) pārraidei uz izplatījuma staciju.

40. Ja radiostacijā uztverts ziņojums, kuru nav pārraidījis radioamatieris un kas nav apraide, to nedrīkst reģistrēt vai publicēt, kā arī izpaust tā saturu vai esību.

41. Radioamatierim atļauts uzturēt sakarus tikai ar citiem radioamatieriem, izņemot šo noteikumu 45. punktā minētos gadījumus.

42. Radioamatierim atļauts izsaukt un uzturēt sakarus ar cita radiosakaru dienesta radiostaciju šādos gadījumos:

42.1. ja cilvēka dzīvībai draud tiešas briesmas vai ja jānovērš draudošas briesmas;

42.2. valsts pārvaldes iestāžu vadītajās glābšanas operācijās vai to mācībās, ja izsaukums un sakaru uzturēšana ir saistīti ar glābšanas operāciju vai glābšanas operācijas mācībām.

43. Radioamatieris, kurš izsaucis cita radiosakaru dienesta radiostaciju vai nodibinājis sakarus ar to šo noteikumu 42. punktā minētajos gadījumos, triju darbdienu laikā pēc sakaru nodibināšanas informē par to valsts akciju sabiedrību "Elektroniskie sakari", norādot korespondentu, frekvenci, izstarojuma klasi, sakaru datumu un laiku, kā arī īsu raidījumu satura izklāstu.

44. Radioamatieris raida radiotehniska satura ziņojumus pašizglītībai, sakariem, tehniskajiem pētījumiem, kā arī personīgas piezīmes, kuru pārraidīšana caur publisko elektronisko sakaru tīklu ir mazsvarīga.

45. Radiosakari ar to valstu radioamatieriem, kuru administrācijas paziņojušas, ka iebilst pret šādiem sakariem, ir aizliegti. Par šīm valstīm radioamatierus informē valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari".

46. Aizliegts raidīt nepatiesu vai maldinošu informāciju saturošus signālus.

47. Neadresēti raidījumi ir aizliegti, izņemot šādus gadījumus:

47.1. ja regulē antenu. Antenas regulēšanai izmanto iespējami mazu raidītāja izejas jaudu. Arī šādā gadījumā noraida izsaukuma signālu. Raidītāja pārbaudei un regulēšanai lieto antenas ekvivalentu;

47.2. ja lieto radioamatieru radiobāku;

47.3. ja radiostaciju lieto mērījumiem;

47.4. ja starptautiski atzītas Latvijas radioamatieru organizācijas radiostacija pārraida visiem radioamatieriem adresētu informatīvu biļetenu vai mācību raidījumu.

48. Valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" piešķirto izsaukuma signālu radiosakaru laikā pārraida tajā pašā izstarojuma klasē, kurā notiek radiosakari, vai Morzes kodā. To dara radiosakaru sākumā, beigās un radiosakaru laikā ne retāk kā reizi 10 minūtēs.

49. Par atkārtotāja raidījuma saturu ir atbildīgs raidījuma iniciators.

50. Ja atkārtotāja lietotāji pārkāpj šajos noteikumos noteiktās prasības, par atkārtotāju atbildīgā persona nekavējoties veic pasākumus, lai izbeigtu pārkāpēju raidījumus.

51. Radioamatieris nodrošina, lai viņa prombūtnes laikā nenotiktu raidītāja pašieslēgšanās un raidītāju nelietotu citas personas.

52. Saziņā radioamatieris ievēro Starptautiskās Radioamatieru savienības ētikas principus, kā arī sabiedrībā pieņemtās uzvedības normas.

VI. Radiostacijas lietošanas nosacījumi

53. Lietojot radiostaciju, radioamatieris ievēro un nodrošina:

53.1. Starptautiskās Radioamatieru savienības joslu plānos noteikto izstarojuma klašu sadalījumu pa apakšjoslām, kā arī radioamatieru satelītu dienestam norādītās joslas;

53.2. minimāli nepieciešamo izstaroto jaudu sakaru nodrošināšanai;

53.3. izstarotās radiofrekvences stabilitāti atbilstoši pašreizējam radiostaciju tehniskās attīstības līmenim;

53.4. lai radiostacijas izstarojumi visos apstākļos iekļautos šo noteikumu 1., 2. un 3. pielikumā norādītajās radiofrekvenču joslās;

53.5. iespējami šauru radiostacijas izstarojuma joslas platumu, nepārsniedzot nepieciešamo;

53.6. iespējami mazus blakusizstarojumus, kuri atbilst šo noteikumu 4. pielikumā norādītajām normām;

53.7. lai antenas izstarotā augstfrekvences enerģija neapdraudētu cilvēkus vai mājdzīvniekus;

53.8. lai antenas fiziskā ietekme uz citām antenām un radioiekārtām būtu minimāla;

53.9. lai uz antenām un fīderiem stacijas barošanas spriegumi nebūtu lielāki par 42 voltiem.

54. Ja raidītāja konstrukcijas īpatnību dēļ raidītāja izejas jauda var pārsniegt atļauto, raidītāju apgādā ar izejas jaudas mēraparātu un nodrošina šo noteikumu 1., 2. un 3. pielikumā minētos raidītāja jaudas ierobežojumus.

55. Par publiskajam elektronisko sakaru tīklam pieslēgtas radiostacijas pārraidāmās informācijas saturu atbild radiostacijas īpašnieks.

56. Radioamatieru atkārtotājus uzstāda un lieto tādās radiofrekvenču joslās virs 29 MHz, kurās radioamatieru dienestam ir primārs statuss.

57. Ārpusjoslas izstarojumu kopējā jauda nedrīkst pārsniegt vienu procentu no izstarotās jaudas.

58. Radiostaciju lieto tā, lai neradītu draudus cilvēku dzīvībai, veselībai, īpašumam un videi.

59. Radiostacijas spriegumu vadošās detaļas nosedz ar aizsargvākiem, lai novērstu nelaimes gadījumus.

60. Antenu ar tās fīderiem un atbalsta konstrukcijām veido tā, lai nebūtu iespējama nejauša saskaršanās ar daļām, kas ir zem sprieguma. Ja nepieciešams, antenu aprīko ar brīdinājuma zīmēm par augstu spriegumu.

61. Valsts akciju sabiedrībai "Elektroniskie sakari" ir tiesības noteikt radiostaciju lietošanas ierobežojumus, lai:

61.1. novērstu kaitīgus radiotraucējumus citu radioiekārtu darbībai;

61.2. nodrošinātu valsts aizsardzības un drošības intereses.

VII. Radiostaciju radītie radiotraucējumi

62. Radioamatieris pirms radiostacijas lietošanas pārliecinās, ka radiostacija atbilst šo noteikumu VI nodaļā un 4. pielikumā minētajām prasībām.

63. Radioamatieris radiostaciju lieto tā, lai neradītu kaitīgus radiotraucējumus.

64. Ja ir konstatēti kaitīgi radiotraucējumi, ievēro šādus nosacījumus:

64.1. ja radiostacijas raidījumi rada kaitīgus radiotraucējumus apraides uztveršanai vai citam radiosakaru dienestam to paredzētās darbības apgabalā, radioamatieris savu radiostaciju pilnveido, kamēr traucējumi ir novērsti vai samazināti līdz pieļaujamam līmenim;

64.2. ja traucējumi pastāv tāpēc, ka traucētais uztvērējs ir bojāts vai netiek pareizi lietots (piemēram, nav sazemēts vai tam nav atbilstošas antenas), trūkumus novērš uztvērēja īpašnieks;

64.3. ja traucētajai aparatūrai ir nepietiekami traucējumnoturīga konstrukcija, traucētās aparatūras un radiostacijas atbildīgā persona vienojas par papildu pasākumiem traucējumu novēršanai vai samazināšanai (piemēram, filtru ieslēgšana, antenu vai aparatūras pārvietošana, darba laika dalīšana);

64.4. ja puses nespēj vienoties, pasākumus traucējumu novēršanai vai samazināšanai nosaka valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" (tai skaitā var noteikt radiostacijas jaudas, radiofrekvenču joslu un izstarojuma klašu ierobežojumus). Par pieņemto lēmumu valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" rakstiski informē radiostacijas atbildīgo personu.

65. Ja radiostacijas raidījumi rada kaitīgus traucējumus radionavigācijas vai cita drošības dienesta sakaru iekārtu darbībai, radioamatieris raidījumus pārtrauc, līdzko viņam par šiem traucējumiem kļuvis zināms. Raidītāju nedrīkst lietot, kamēr nav noskaidrots traucējumu iemesls un novērsti konstatētie traucējumi.

VIII. Mobilo un pārnēsājamo radiostaciju lietošana

66. Radioamatieri drīkst lietot mobilu vai pārnēsājamu radiostaciju visā Latvijas teritorijā, izņemot vietas, kur pastāv aizliegums lietot radioraidītājus, mobilos tālruņus un elektroniskās ierīces, kā arī tuvāk par 100 metriem no lidostas vai lidlauka teritorijas robežas.

67. Par mobilajām radiostacijām uzskata arī radiostacijas uz kuģošanas līdzekļiem Latvijas teritoriālajos ūdeņos.

68. Mobilās vai pārnēsājamās radiostacijas izsaukuma signālu var veidot atbilstoši šo noteikumu 37.1. apakšpunktam.

IX. Atrašanās vietas maiņa un citas radiostacijas lietošana

69. Radiostaciju atļauts lietot visā valsts teritorijā.

70. Individuālās lietošanas radiostaciju radiostacijas īpašnieks drīkst atļaut lietot citam radioamatierim, kuram ir derīga radiostacijas atļauja. Šādā gadījumā cits radioamatieris izmanto savas radiostacijas izsaukuma signālu un raidītāju ar tādiem parametriem, kas atbilst viņa atļaujai.

71. Radiostacijas īpašnieks, kuram ir A kategorijas radiostacijas atļauja, drīkst izmantot savu radiostaciju citu radioamatieru apmācībai. Mācības notiek radiostacijas īpašnieka uzraudzībā, bet koplietošanas radiostacijās – atbildīgās personas uzraudzībā.

72. Apmācot radioamatieri atbilstoši šo noteikumu 71. punktā minētajām prasībām, radiostaciju lieto B kategorijas radiostacijai atļautajās radiofrekvenču joslās ar B kategorijas radiostacijai atļauto jaudu un izstarojuma klasēm.

X. Ārvalstu radioamatieru darbība Latvijā

73. Ārvalsts radioamatieris, kuram ir CEPT atļauja, drīkst lietot radiostaciju atbilstoši A kategorijas radiostacijas un CEPT ieteikuma T/R 61-01 "CEPT radioamatieru atļauja" (tulkojums publicēts valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" tīmekļvietnē) prasībām, ievērojot šos noteikumus.

74. Ārvalsts radioamatieris, kuram ir NOVICE atļauja, drīkst lietot radiostaciju atbilstoši B kategorijas radiostacijas un CEPT rekomendācijas ECC/REC 05-06 "CEPT iesācēju radioamatieru atļauja" prasībām, ievērojot šos noteikumus.

75. Ārvalsts radioamatieris, kurš darbojas atbilstoši CEPT vai NOVICE atļaujai, izmanto izsaukuma signālu, kas sastāv no burtiem YL, šķērssvītras un izsaukuma signāla, kas noteikts ārvalsts radioamatiera nacionālajā atļaujā. Ārvalsts radioamatieris pēc valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" pārstāvja pieprasījuma uzrāda CEPT vai NOVICE atļauju un personu apliecinošu dokumentu.

76. Ārvalsts radioamatieris, kuram nav CEPT vai NOVICE atļaujas, var pieprasīt pagaidu radiostacijas atļauju, iesniedzot valsts akciju sabiedrībā "Elektroniskie sakari" pieprasījumu un ārvalstī izdotu dokumentu vai tā kopiju, kas apliecina, ka viņš savā valstī ir pilnvarots lietot radiostaciju. Šādā gadījumā valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" izvērtē iesniegto dokumentu un izsniedz ārvalsts radioamatierim atbilstošu pagaidu atļauju ar derīguma termiņu līdz vienam gadam, kā arī piešķir izsaukuma signālu, kas sastāv no burtiem YL un šķērssvītras, kam pievienots ārvalstī izdotajā dokumentā noteiktais izsaukuma signāls.

XI. Radiostaciju lietošana uz Latvijas kuģa

77. Radiostacijas lietošanai uz Latvijas kuģa nepieciešama kuģa kapteiņa atļauja. Uz kuģa atļauts raidīt radioamatieriem, kuriem ir A kategorijas radiostacijas atļauja. Radiostacijas izsaukuma signālu veido atbilstoši šo noteikumu 37.2. apakšpunktā minētajai kārtībai.

78. Radiostaciju uz Latvijas kuģa nedrīkst lietot ārvalstu teritoriālajos ūdeņos bez attiecīgās valsts sakaru administrācijas piekrišanas.

79. Radiostacijas darbību uz Latvijas kuģa nekavējoties pārtrauc, ja to pieprasa kuģa kapteinis, kuģa īpašnieks, kuģu satiksmes vadības iestādes, ostas iestādes vai valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari".

80. Radiostacijas lietošana uz Latvijas kuģa nedrīkst traucēt kuģa radioiekārtu un citu kuģa iekārtu darbību.

81. Lietojot radiostaciju uz Latvijas kuģa, ievēro:

81.1. uz kuģa spēkā esošos noteikumus, kā arī papildu norādījumus, kurus nosaka kuģa kapteinis;

81.2. Starptautiskās Telesakaru savienības reģionu atšķirīgo radiofrekvenču joslu sadalījumu radioamatieru dienestam, kas atbilst Starptautiskās Telesakaru savienības Radionoteikumos norādītajām reģionu robežām un radiofrekvenču joslām.

XII. Radiostaciju lietošana Latvijas gaisa kuģī

82. Radiostacijas lietošanai Latvijas gaisa kuģī nepieciešama gaisa kuģa kapteiņa atļauja. No gaisa kuģa atļauts raidīt radioamatieriem, kuriem ir A kategorijas radiostacijas atļauja. Radiostacijas izsaukuma signālu veido atbilstoši šo noteikumu 37.3. apakšpunktā minētajai kārtībai.

83. Radiostaciju nedrīkst lietot komercekspluatācijai paredzētajos gaisa kuģos.

84. Radiostaciju Latvijas gaisa kuģī drīkst lietot Latvijas un starptautiskajā gaisa telpā. Radiostaciju Latvijas gaisa kuģī nedrīkst lietot citas valsts gaisa telpā bez attiecīgās valsts sakaru administrācijas piekrišanas.

85. Radiostacijas darbību Latvijas gaisa kuģī nekavējoties pārtrauc, ja to pieprasa gaisa kuģa kapteinis, gaisa kuģa īpašnieks, valsts aģentūra "Civilās aviācijas aģentūra" vai valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari".

86. Gaisa kuģa stacijas raidītāju, uztvērēju, antenu un barošanas kabeļu izmantošana radiostacijas vajadzībām ir aizliegta.

87. Radiostacijas lietošana Latvijas gaisa kuģī nedrīkst traucēt gaisa kuģa radiosakaru, radionavigācijas un gaisa kuģa citu iekārtu darbību. Ja rodas traucējumi, radiostaciju nekavējoties izslēdz. Radiostacijas lietošana Latvijas gaisa kuģī nedrīkst traucēt gaisa kuģa apkalpei veikt tās pienākumus gaisa kuģa vadībā.

88. Lietojot radiostaciju Latvijas gaisa kuģī, ievēro gaisa kuģī spēkā esošos noteikumus un papildu norādījumus, kurus nosaka gaisa kuģa kapteinis.

89. Frekvenču joslās virs 30 MHz drīkst izmantot tikai tās radiofrekvences, kas sadalītas vienīgi radioamatieru dienestam.

XIII. Sporta raidītāju lietošana

90. Sporta radiopeilēšanas, radioorientēšanās, kā arī citās radiosporta sacensībās un treniņos drīkst izmantot raidītājus radioamatieru dienesta frekvenču joslās ar izstarojumu klasēm, kas atbilst attiecīgā sporta veida noteikumiem. Raidītāja jauda nedrīkst pārsniegt piecus vatus. Raidītāju izsaukuma signālus nosaka valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari", un tie tiek veidoti atbilstoši attiecīgā sporta veida noteikumiem un var neietvert nacionālā izsaukuma signāla apzīmējuma burtus YL.

91. Radioamatieru klātienes HF un VHF/UHF sacensībās un treniņos radiostacijas drīkst izmantot frekvenču joslās ar izstarojuma klasēm un jaudām, kas atbilst sacensību noteikumiem un izsniegtajām atļaujām. Izsaukuma signālus nosaka valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari".

92. Atļaujas šo noteikumu 90. un 91. punktā minēto raidītāju un radiostaciju lietošanai valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" izsniedz pēc sacensību vai treniņu rīkotāja pieprasījuma. Pieprasījumā norāda atbildīgo personu, staciju vai raidītāju skaitu, frekvenču diapazonus, vēlamos izsaukuma signālus, lietošanas vietu un laiku.

XIV. Noslēguma jautājumi

93. Personas, kurām līdz 2008. gada 10. maijam izsniegta pirmās vai otrās kategorijas radiostacijas atļauja, radiostacijas darbības atsākšanai var saņemt A kategorijas radiostacijas atļauju atbilstoši šo noteikumu 23. un 24. punktā minētajai kārtībai.

94. Personas, kurām līdz 2008. gada 10. maijam izsniegta trešās vai ceturtās kategorijas radiostacijas atļauja, radiostacijas darbības atsākšanai var saņemt B kategorijas radiostacijas atļauju atbilstoši šo noteikumu 23. un 24. punktā minētajai kārtībai.

95. Līdz 2016. gada 9. augustam izsniegtās pirmās, otrās un A kategorijas radioamatiera apliecības pielīdzināmas HAREC apliecībai atbilstoši CEPT ieteikumam T/R 61-02. Pēc apliecības īpašnieka pieprasījuma valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" tās apmaina pret jaunām apliecībām, kas atbilst CEPT ieteikumā T/R 61-02 norādītajam paraugam. 

96. Līdz 2016. gada 9. augustam izsniegtās trešās, ceturtās un B kategorijas radioamatiera apliecības pielīdzināmas iesācēja apliecībai atbilstoši CEPT ERC 32. ziņojumam. Pēc apliecības īpašnieka pieprasījuma valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" tās apmaina pret jaunām apliecībām, kas atbilst CEPT ERC 32. ziņojumā norādītajam paraugam.

97. Radiostaciju atļaujas, kas ir derīgas šo noteikumu spēkā stāšanās dienā, apliecina atbilstošu radioamatiera kvalifikāciju.

98. Līdz šo noteikumu spēkā stāšanās dienai izsniegtās radiostacijas ierīkošanas atļaujas un radiostacijas atļaujas ir derīgas līdz tajās norādītā termiņa beigām.

Ministru prezidents A. K. Kariņš

Satiksmes ministrs J. Vitenbergs

 

1. pielikums
Ministru kabineta
2023. gada 23. maija
noteikumiem Nr. 257

A kategorijas radiostacijām raidīšanai atļautās radiofrekvenču joslas un jaudas

Nr. p. k. Radiofrekvenču josla Sadalījuma kategorija1 Jauda2 Papildu nosacījumi
1. 135,7–137,8 kHz sek pZ ≤ 1 W e.i.r.p. Atļauti izstarojumi ar joslas platumu līdz 200 Hz
2. 472–479 kHz sek pX ≤ 1 W e.i.r.p. Atļauti izstarojumi ar joslas platumu līdz 800 Hz
3. 1810–1850 kHz PRIM pX ≤ 1000 W  
4. 1850–2000 kHz sek pX ≤ 10 W  
5. 3500–3800 kHz PRIM pX ≤ 1000 W  
6. 5351,5–5366,5 kHz sek pX ≤ 15 W e.i.r.p. Atļauti izstarojumi ar joslas platumu līdz 800 Hz
7. 7000–7200 kHz PRIM pX ≤ 1000 W  
8. 10 100–10 150 kHz sek pX ≤ 1000 W Atļauti izstarojumi ar joslas platumu līdz 500 Hz
9. 14 000–14 250 kHz PRIMeks pX ≤ 1000 W  
10. 14 250–14 350 kHz PRIM pX ≤ 1000 W  
11. 18 068–18 168 kHz PRIM pX ≤ 1000 W  
12. 21 000–21 450 kHz PRIMeks pX ≤ 1000 W  
13. 24 890–24 990 kHz PRIMeks pX ≤ 1000 W  
14. 28 000–29 700 kHz PRIMeks pX ≤ 1000 W  
15. 50–50,5 MHz PRIM pX ≤ 800 W  
16. 50,5–52 MHz sek pX ≤ 800 W  
17. 70–70,5 MHz sek pX ≤ 100 W  
18. 144–146 MHz PRIMeks pX ≤ 100 W  
19. 144–144,400 MHz PRIMeks pX ≤ 1000 W EME, MS sakari, darbs starptautiskās sacensībās, darba veidi CW, SSB, MGM
20. 430–440 MHz PRIM pX ≤ 100 W  
21. 432–432,400 MHz PRIM pX ≤ 1000 W EME, MS sakari, darbs starptautiskās sacensībās, darba veidi CW, SSB, MGM
22. 1240–1300 MHz sek pX ≤ 100 W  
23. 1296–1296,400 MHz sek pX ≤ 300 W EME, MS sakari, darbs starptautiskās sacensībās, darba veidi CW, SSB, MGM
24. 2300–2450 MHz sek pX ≤ 50 W  
25. 3400–3410 MHz sek pX ≤ 50 W  
26. 5650–5850 MHz sek pX ≤ 50 W  
27. 10–10,5 GHz sek pX ≤ 50 W  
28. 24–24,05 GHz PRIM pX ≤ 50 W  
29. 24,05–24,25 MHz sek pX ≤ 50 W  
30. 47–47,2 GHz PRIMeks pX ≤ 50 W  
31. 76–77,5 GHz sek pX ≤ 50 W  
32. 77,5–78 GHz PRIM pX ≤ 50 W  
33. 78–81,5 GHz sek pX ≤ 50 W  
34. 122,25–123 GHz sek pX ≤ 50 W  
35. 134–136 GHz PRIM pX ≤ 50 W  
36. 136–141 GHz sek pX ≤ 50 W  
37. 241–248 GHz sek pX ≤ 50 W  
38. 248–250 GHz PRIM pX ≤ 50 W  

Piezīmes.

1. 1 Sadalījuma kategoriju apzīmējumi:

1.1. sek – šādi apzīmētā joslā radioamatieru dienests ir sekundārs. Ar "sek" apzīmētā joslā radiostacija nedrīkst radīt kaitīgus traucējumus primārajiem dienestiem un citiem sekundārajiem dienestiem; 

1.2. PRIM – šādi apzīmētā joslā radioamatieru dienests ir primārs. Ar "PRIM" apzīmētā joslā radiostacija nedrīkst radīt kaitīgus traucējumus citiem primārajiem dienestiem;

1.3. PRIMeks – šādi apzīmētā joslā radioamatieru dienests ir ekskluzīvi primārs – joslā atļauti tikai radioamatieru dienesta radiostaciju raidījumi.

2. 2 Jaudas apzīmējumi:

2.1. e.i.r.p. – ekvivalentā izotropiski izstarotā jauda (antenai pievadītas jaudas reizinājums ar antenas pastiprinājumu dotajā virzienā attiecībā pret izotropisku antenu);

2.2. pX (radioraidītāja galotnes jauda) – vidējā jauda, ko raidītājs pievada antenas fīderam viena radiofrekvences perioda laikā modulācijas apliecējas maksimumā normālos darba apstākļos;

2.3. pZ (radioraidītāja nesēja jauda) – vidējā jauda, ko raidītājs pievada antenas fīderam viena radiofrekvences perioda laikā apstākļos bez modulācijas.

 3. Darbinot staciju atbilstoši šā pielikuma 15., 16., 17., 19., 21., 22. un 23. punktam, jāizvērtē elektromagnētiskā situācija stacijas uzstādīšanas vietā un jānodrošina, lai stacija neradītu kaitīgus traucējumus Latvijas un citu valstu amatieru dienesta un citu radiosakaru dienestu stacijām.

 4. 50–52 MHz un 70–70,5 MHz frekvenču joslās radiostacijas radītā elektromagnētiskā lauka intensitāte uz Latvijas robežas ar kaimiņvalstīm, kurās šīs joslas nav piešķirtas radioamatieru dienestam, drīkst sasniegt vērtību, kas nepārsniedz 6 dBµV/m 10 m augstumā virs zemes 50 % vietu un 10 % laika.

 

2. pielikums
Ministru kabineta
2023. gada 23. maija
noteikumiem Nr. 257

B kategorijas radiostacijām raidīšanai atļautās radiofrekvenču joslas un jaudas

Nr. 
p. k. 
Radiofrekvenču josla Sadalījuma kategorija1 Jauda2 Papildu nosacījumi
1. 3510–3750 kHz  PRIM pX ≤ 100 W  
2. 7010–7080 kHz PRIM pX ≤ 100 W Darba veidi CW un MGM
3. 21 000–21 450 kHz PRIMeks pX ≤ 100 W  
4. 28 000–29 700 kHz PRIMeks pX ≤ 100 W  
5. 50–50,5 MHz PRIM pX ≤ 100 W  
6. 50,5–52 MHz sek pX ≤ 100 W  
7. 144–146 MHz PRIMeks pX ≤ 50 W  
8. 430–440 MHz PRIM pX ≤ 20 W  
9. 1240–1300 MHz sek pX ≤ 10 W  

Piezīmes.

1 . 1 Sadalījuma kategoriju apzīmējumi:

1.1. sek – šādi apzīmētā joslā radioamatieru dienests ir sekundārs. Ar "sek" apzīmētā joslā radiostacija nedrīkst radīt kaitīgus traucējumus primārajiem dienestiem un citiem sekundārajiem dienestiem;

1.2. PRIM – šādi apzīmētā joslā radioamatieru dienests ir primārs. Ar "PRIM" apzīmētā joslā radiostacija nedrīkst radīt kaitīgus traucējumus citiem primārajiem dienestiem;

1.3. PRIMeks – šādi apzīmētā joslā radioamatieru dienests ir ekskluzīvi primārs – joslā atļauti tikai radioamatieru dienesta radiostaciju raidījumi.

2. 2 pX (radioraidītāja galotnes jauda) – vidējā jauda, ko raidītājs pievada antenas fīderam viena radiofrekvences perioda laikā modulācijas apliecējas maksimumā normālos darba apstākļos.

3. 50–52 MHz frekvenču joslā radiostacijas radītā elektromagnētiskā lauka intensitāte uz Latvijas robežas ar kaimiņvalstīm, kurās šī josla nav piešķirta radioamatieru dienestam, drīkst sasniegt vērtību, kas nepārsniedz 6 dBµV/m 10 m augstumā virs zemes 50 % vietu un 10 % laika.

 

3. pielikums
Ministru kabineta
2023. gada 23. maija
noteikumiem Nr. 257

C kategorijas radiostacijām raidīšanai atļautās radiofrekvenču joslas un jaudas

Nr.
p. k.
Radiofrekvenču josla Sadalījuma kategorija1 Jauda2 Papildu nosacījumi
1. 144–146 MHz PRIMeks pZ ≤ 10 W Izstarojuma klase F3E, G3E, FXW
2. 430–440 MHz PRIM pZ ≤ 10 W Izstarojuma klase F3E, G3E, FXW

Piezīmes.

1. 1 Sadalījuma kategoriju apzīmējumi:

1.1. PRIM – šādi apzīmētā joslā radioamatieru dienests ir primārs. Ar "PRIM" apzīmētā joslā radiostacija nedrīkst radīt kaitīgus traucējumus citiem primārajiem dienestiem;

1.2. PRIMeks – šādi apzīmētā joslā radioamatieru dienests ir ekskluzīvi primārs – joslā atļauti tikai radioamatieru dienesta radiostaciju raidījumi.

2. 2 pZ (radioraidītāja nesēja jauda) – vidējā jauda, ko raidītājs pievada antenas fīderam viena radiofrekvences perioda laikā apstākļos bez modulācijas.

3. Atļauts izmantot tikai rūpnieciski izgatavotas pārnēsājamas vai mobilas radiostacijas. Radiostaciju pārbūve nav atļauta.

 

4. pielikums
Ministru kabineta
2023. gada 23. maija
noteikumiem Nr. 257

Blakusizstarojuma vājinājums

Nr. p. k. Sakaru veids Nodrošina, lai blakusizstarojumu vājinājums (dB), salīdzinot ar antenas barošanas līnijai pievadīto jaudu, būtu vismaz
1. Radioamatieru dienesta radiostacijas ar frekvenci zem 30 MHz (ieskaitot SSB) 43 + 10 log (pX) vai 50 dB; piemēro normu ar zemāko prasību, bet ne vairāk par 10 mW
2. Mobilās SSB radiostacijas 43 dB zem pX
3. Radioamatieru satelītu dienesta radiostacijas ar frekvenci virs 30 MHz 43 + 10 log (pY) vai 60 dBc; piemēro normu ar zemāko prasību
4. Pārējie gadījumi 43 + 10 log (pY) vai 70 dBc; piemēro normu ar zemāko prasību

Piezīmes.

1. SSB (Single Sideband) – izstarojuma klase J3E (amplitūdas modulācija ar vienu sānjoslu).

2. pX (radioraidītāja galotnes jauda) – vidējā jauda, ko raidītājs pievada antenas fīderam viena radiofrekvences perioda laikā modulācijas apliecējas maksimumā normālos darba apstākļos.

3. pY (radioraidītāja vidējā jauda) – vidējā jauda, kas no raidītāja tiek pievadīta antenas fīderam pietiekami ilgā laikā, salīdzinot ar zemāko modulējošo frekvenci normālos darba apstākļos.

4. dBc – jaudas attiecība pret nesējfrekvences jaudu, izteikta decibelos.

 

5. pielikums
Ministru kabineta
2023. gada 23. maija
noteikumiem Nr. 257

HARMONIZĒTĀ RADIOAMATIERA EKSAMINĀCIJAS APLIECĪBA (HAREC)
(izdota, pamatojoties uz CEPT Ieteikumu T/R 61-02)

HARMONISED AMATEUR RADIO EXAMINATION CERTIFICATE (HAREC)
(issued based on CEPT Recommendation T/R 61-02)

CERTIFICAT D’EXAM EN RADIOAMATEUR HARMONISE (HAREC)
(délivré sur la base de la Recommandation de la CEPT T/R 61-02)

HARMONISIERTE AMATEURFUNK-PRÜFUNGSBESCHEINIGUNG (HAREC)
(nach CEPT Empfehlung T/R 61-02)

Nr. __________

1. Izdevējadministrācija vai atbildīgā izdevējiestāde

valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari"

valstī Latvija

ar šo apliecina, ka šīs apliecības īpašnieks ir sekmīgi nokārtojis radioamatieru eksāmenu saskaņā ar Starptautiskās Telesakaru savienības (ITU) noteiktajām prasībām. Nokārtotais eksāmens atbilst CEPT ieteikumā T/R 61-02 (HAREC) noteiktajam eksāmenam.

The issuing Administration or responsible issuing Authority

Electronic Communications Office

of the country Latvia

declares herewith that the holder of this certificate has successfully passed an amateur radio examination which fulfils the requirements laid down by the International Telecommunication Union (ITU). The passed examination corresponds to the examination described in CEPT Recommendation T/R 61-02 (HAREC).

L'Administration ou l'Autorité compétente

Office de communication électronique

du pays Lettonie

certifie que le titulaire du présent certificat a réussi un examen de radioamateur conformément au règlement de l'Union Internationale des Télécommunications (UIT). L'épreuve en question correspond à l’examen décrit dans la Recommandation CEPT T/R 61-02 (HAREC).

Die ausstellende Verwaltung oder zuständige Behörde

Büro für elektronische Kommunikation

des Landes Lettland

erklärt hiermit, dass der Inhaber dieser Bescheinigung eine Amateurfunkprüfung erfolgreich abgelegt hat, welche den Erfordernissen entspricht, wie sie von der Internationalen Fernmeldeunion (ITU) festgelegt sind. Die abgelegte Prüfung entspricht der in der CEPT-Empfehlung T/R 61-02 (HAREC) beschriebenen Prüfung.

2. Īpašnieka vārds, uzvārds/Holder’s name, surname/Nom du titulaire/Name des Inhabers

__________________________________

3. Dzimšanas datums/Date of birth/Date de naissance/Geburtsdatum

__________________________________
(DD.MM.GGGG)

4. Amatpersonām, kuras pieprasa informāciju par šo apliecību, jāvēršas apliecībā norādītajā nacionālajā izdevējiestādē vai izdevējadministrācijā.

Officials requiring information about this certificate should address their enquiries to the issuing national Authority or the issuing Administration indicated below.

Les autorités officielles désirant des informations sur ce document devront adresser leurs demandes à l'Administration ou à l’Autorité nationale compétente mentionnée ci-dessous.

Behörden, die Auskünfte über diese Bescheinigung erhalten möchten, sollten ihre Anfragen an die genannte ausstellende nationale Behörde oder die ausstellende Verwaltung richten.

5. Paraksts/Signature/Signature/Unterschrift

__________________________________

6. Oficiālais zīmogs/Official stamp/Cachet Officiel/Offizieller Stempel

7. Izdošanas vieta un datums/Place and date of issue/Lieu et date d’émission/Ort und Ausstelldatum

__________________________________

 

6. pielikums
Ministru kabineta
2023. gada 23. maija
noteikumiem Nr. 257

iesācēja radioamatiera EKSAMINĀcIJAS apliecība
(izdota, pamatojoties uz CEPT ERC 32. ziņojumu)

AMATEUR RADIO NOVICE EXAMINATION CERTIFICATE
(issued based on CEPT ERC Report 32)

CERTIFICAT D’EXAMEN RADIOAMATEUR DEBUTANT
(délivré sur la base de la CEPT Rapport ERC 32)

ANFÄNGER AMATEURFUNK-PRÜFUNGSBESCHEINIGUNG
(nach CEPT ERC Report 32)

Nr. ________

1. Izdevējadministrācija vai atbildīgā izdevējiestāde

valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari"

valstī Latvija

ar šo apliecina, ka šīs apliecības īpašnieks sekmīgi nokārtojis radioamatieru eksāmenu saskaņā ar Starptautiskās Telesakaru savienības (ITU) noteiktajām prasībām. Nokārtotais eksāmens atbilst eksāmenam, kas norādīts ERC 32. ziņojumā.

The issuing Administration or responsible issuing Authority

Electronic Communications Office

of the country Latvia

declares herewith that the holder of this certificate has successfully passed an amateur radio examination which fulfils the requirements laid down by the International Telecommunication Union (ITU). The passed examination corresponds to the examination described in CEPT ERC Report 32.

L'Administration ou l'Autorité compétente

Office de communication électronique

du pays Lettonie

certifie que le titulaire du présent certificat a réussi un examen de radioamateur conformément au règlement de l'Union Internationale des Télécommunications (UIT). L'épreuve en question correspond à l’examen décrit dans la rapport ERC Report 32.

Die ausstellende Verwaltung oder zuständige Behörde

Büro für elektronische Kommunikation

des Landes Lettland

erklärt hiermit, dass der Inhaber dieser Bescheinigung eine Amateurfunkprüfung erfolgreich abgelegt hat, welche den Erfordernissen entspricht, wie sie von der Internationalen Fernmeldeunion (ITU) festgelegt sind. Die abgelegte Prüfung entspricht der im ERC Report 32 beschriebenen Prüfung.

2. Īpašnieka vārds, uzvārds/Holder’s name, surname/Nom du titulaire/Name des Inhabers

__________________________________

3. Dzimšanas datums/Date of birth/Date de naissance/Geburtsdatum

__________________________________
(DD.MM.GGGG)

4. Amatpersonām, kuras pieprasa informāciju par šo apliecību, jāvēršas apliecībā norādītajā nacionālajā izdevējiestādē vai izdevējadministrācijā.

Officials requiring information about this certificate should address their enquiries to the issuing national Authority or the issuing Administration indicated below.

Les autorités officielles désirant des informations sur ce document devront adresser leurs demandes à l'Administration ou à l’Autorité nationale compétente mentionnée ci-dessous.

Behörden, die Auskünfte über diese Bescheinigung erhalten möchten, sollten ihre Anfragen an die genannte ausstellende nationale Behörde oder die ausstellende Verwaltung richten.

5. Paraksts/Signature/Signature/Unterschrift

__________________________________

6. Oficiālais zīmogs/Official stamp/Cachet Officiel/Offizieller Stempel

7. Izdošanas vieta un datums/Place and date of issue/Lieu et date d’émission/Ort und Ausstelldatum

__________________________________

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!