Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Piekrītu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Ārlietu ministrija
Ārlietu ministrija publicē:
  • informāciju par starptautisko līgumu spēkā stāšanos, to darbības pagarināšanu, apturēšanu un izbeigšanu;
  • starptautiskos līgumus un to tulkojumus, ja tie iepriekš nav publicēti.

TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ārlietu ministrijas 2020. gada 30. jūlija informācija "Par ANO sankcijām". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 30.07.2020., Nr. 145B https://www.vestnesis.lv/op/2020/145B.1

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Pirmdiena, 03.08.2020.

Laidiena Nr. 147, OP 2020/147

Vēl šajā numurā

30.07.2020., Nr. 145B

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ārlietu ministrija

Veids: informācija

Pieņemts: 30.07.2020.

OP numurs: 2020/145B.1

2020/145B.1
RĪKI

Ārlietu ministrijas informācija: Šajā laidienā 1 Pēdējās nedēļas laikā 0 Visi

Ārlietu ministrijas informācija

Rīgā 2020. gada 30. jūlijā

Par ANO sankcijām

Ārlietu ministrija saskaņā ar Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likuma 11. panta pirmo prim daļu nosūta publicēšanai oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" informāciju par Apvienoto Nāciju Organizācijas (turpmāk – ANO) Drošības padomes rezolūcijas par sankciju noteikšanu grozījumiem.

2020. gada 28. jūlijā ANO Drošības padomes Komiteja, kas izveidota saskaņā ar ANO Drošības padomes rezolūcijām 2399 (2018), 2425 (2019) un 2127 (2013), publicēja jaunu informāciju par personām, pret kurām noteiktas ar Centrālāfrikas Republiku saistītās sankcijas. Informācija par personām tika papildināta saskaņā ar ANO Drošības padomes Rezolūciju 2399 (2018). Lūgums skatīt ANO notu un skaidrojošo informāciju pielikumā.

Fiziskās personas, par kurām iegūta jauna informācija:

1. CFi.001 Vārds: 1: FRANÇOIS 2: YANGOUVONDA 3: BOZIZÉ

Amats: a) Former Head of State Central African Republic b) Professor

Dzimšanas datums: a) 14 Oct. 1946 b) 16 Dec. 1948

Dzimšanas vieta: a) Mouila, Gabon b) Izo, South Sudan

Zināms arī kā: a) Bozize Yangouvonda b) Samuel Peter Mudde (dzimis 16 Dec. 1948, Izo South Sudan)

Valstspiederība: a) Central African Republic b) South Sudan

Pases nr.: D00002264, izdota 11 Jun. 2013 (pases izdevējs the Minister of Foreign Affairs, in Juba, South Sudan. Pase derīga līdz 11 Jun. 2017. Diplomātiskā pasē ierakstītais vārds: Samuel Peter Mudde)

Personas identifikācijas nr. : M4800002143743

Adrese: a) Uganda b) Bangui, Central African Republic

Cita svarīga informācija: Mother’s name is Martine Kofio.

Pievienots sarakstam: 9 May 2014

2. CFi.004 Vārds: 1: ALFRED 2: YEKATOM

Amats: Chief Corporal of the Forces Armées Centrafricaines (FACA)

Dzimšanas datums: 23 Jun. 1976

Dzimšanas vieta: Central African Republic

Zināms arī kā: a) Alfred Yekatom Saragba b) Alfred Ekatom c) Alfred Saragba

Mazāk zināms kā: a) Colonel Rombhot b) Colonel Rambo c) Colonel Rambot  d) Colonel Rombot e) Colonel Romboh

Valstspiederība: Central African Republic

Adrese: a) Mbaiki, Lobaye Province, Central African Republic (Tel. +236 72 15 47 07 / +236 75 09 43 41) b) Bimbo, Ombella-Mpoko province, Central African Republic c) The Hague.

Cita svarīga informācija: Has controlled and commanded a large group of armed militia men. Father’s name (adoptive father) is Ekatom Saragba (also spelled Yekatom Saragba). Brother of Yves Saragba, an anti-Balaka commander in Batalimo, Lobaye province, and a former FACA soldier. Physical description: eye colour: black; hair colour: bold; complexion: black; height: 170cm; weight: 100kg.

Pievienots sarakstam: 20 Aug. 2015

3. CFi.005 Vārds: 1: HABIB 2: SOUSSOU

Amats: a) Coordinator of anti-Balaka for Lobaye province b) Master-corporal of the Central African Armed Forces (FACA)

Dzimšanas datums: 13 Mar. 1980

Dzimšanas vieta: Central African Republic

Zināms arī kā: Soussou Abib

Valstspiederība: Central African Republic

Adrese: Boda, Central African Republic (Tel. +236 72198628)

Cita svarīga informācija: Appointed as anti-balaka zone commander (COMZONE) of Boda on 11 April 2014 and on 28 June 2014, for the entire Lobaye Province. Under his command, targeted killings, clashes and attacks against humanitarian organizations and aid workers have continued to take place. Physical description: eye colour: brown; hair colour: black; height: 160cm; weight: 60kg.

Pievienots sarakstam: 20 Aug. 2015

4. CFi.007 Vārds: 1: HAROUN 2: GAYE

Amats: Rapporteur of the political coordination of the Front Populaire pour la Renaissance de Centrafrique (FPRC)

Dzimšanas datums: a) 30 Jan. 1968 b) 30 Jan. 1969

Zināms arī kā: a) Haroun Geye b) Aroun Gaye c) Aroun Geye

Pases nr.: Central African Republic number O00065772 (letter O followed by 3 zeros), expires 30 Dec. 2019)

Adrese: a) Bangui, Central African Republic b) Ndélé, Bamingui-Bangoran

Pievienots sarakstam: 17 Dec. 2015

Cita svarīga informācija: Gaye is a leader of the Front Populaire pour la Renaissance de Centrafrique (FPRC) (not listed) a marginalized ex-Seleka armed group in Bangui. He is also a leader of the so-called "Defense Committee" of Bangui’s PK5 (known as PK5 Resistance’ or ‘Texas’) (not listed), which extorts money from residents and threatens and employs physical violence. Gaye was appointed on 2 November 2014 by Nourredine Adam (CFi.002) as rapporteur of the political coordination of the FPRC. On 9 May 2014, the Security Council Committee established by resolution 2127 (2013) on CAR included Adam on its sanctions list.

5. CFi.012 Vārds: 1: ABDOULAYE 2: HISSENE

Amats: President of the Conseil National de Défense et de Sécurité (CNDS) and military leader of the Front Populaire pour la Renaissance de la Centrafrique

Tituls: "general"

Dzimšanas datums: a) 1967 b) 1 Jan. 1967

Dzimšanas vieta: a) Ndele, Bamingui-Bangoran, Central African Republic b) Haraze Mangueigne, Chad.

Zināms arī kā: a) Abdoulaye Issène b) Abdoulaye Hissein c) Hissene Abdoulaye d) Abdoulaye Issène Ramadane e) Abdoulaye Issene Ramadan f) Issene Abdoulaye

Valstspiederība: a) Central African Republic b) Chad

Pases nr: a) CAR diplomatic passport no. D00000897, issued on 5 Apr. 2013 (valid until 4 April 2018) b) CAR diplomatic passport no. D00004262, issued on 11 March 2014 (expires on 10 March 2019)

Personas identifikācijas nr.: Chad national identity card no. 103-00653129-22, issued on 21 Apr. 2009 (expires on 21 April 2019)

Adrese: a) KM5, Bangui, Central African Republic b) Nana-Grebizi, Central African Republic c) Ndjari, Ndjamena, Chad d) Ndélé, Bamingui-Bangoran (main location since August 2016)

Cita svarīga informacija: Hissène was formerly the Minister of Youth and Sports as part of the Cabinet for the Central African Republic’s former President Michel Djotodia. Prior to that, he was the head of the Convention of Patriots for Justice and Peace, a political party. He also established himself as a leader of armed militias in Bangui, in particular in the "PK5" (3rd district) neighborhood. In October 2016, Abdoulaye Hissène was appointed President of the Conseil National de Défense et de Sécurité, a body which was created at the time to gather military leaders and commanding fighters from all ex-Séléka factions. He has remained in this position since then, but has actual control over FPRC fighters only. Father’s name is Abdoulaye. Mother’s name is Absita Moussa.

Pievienots sarakstam: 17 May 2017 (amended on 1 Mar. 2019, 18 Apr. 2019)

6. CFi.013 Vārds: 1: MARTIN 2: KOUMTAMADJI

Tituls: President and commander-in-chief of the Front Démocratique du Peuple Centrafricain (FDPC)

Dzimšanas datums: a) 5 Oct. 1965 b) 3 Mar. 1965

Dzimšanas vieta: a) Ndïnaba, Chad b) Kobo, Central African Republic c) Kabo, Central African Republic

Zināms arī kā: a) Abdoulaye Miskine b) Abdoullaye Miskine c) Martin Nadingar Koumtamadji d) Martin Nkoumtamadji e) Martin Koumta Madji f) Omar Mahamat

Valstspiederība: a) Chad b) Central African Republic c) Congo

Pases nr: a) CAR diplomatic passport no. 06FBO2262, issued on 22 Feb. 2007 (expired on 21 Feb. 2012) b) Congo service passport number SA0020249, issued on 22 Jan. 2019 (expires on 21 January 2022).

Adrese: a) Am Dafock, Vakaga prefecture, Central African Republic b) Ndjamena, Chad (since his arrest in November 2019)

Pievienots sarakstam: 20 Apr. 2020 ( amended on 5 May 2020 ) Martin Koumtamadji founded the FDPC in 2005. He joined the Séléka coalition in December 2012 before leaving it in April 2013 after the rebels took power in Bangui. After being arrested in Cameroon, he was then transferred to Brazzaville in the Republic of Congo. He always remained in command of his troops on the ground in the CAR even when he was in Brazzaville before returning to the CAR (between November 2014 and 2019). The FDPC signed the Political Agreement for Peace and Reconciliation in the CAR on 6 February 2019 but Martin Koumtamadji remains a threat to the peace, stability and security of the CAR.

Ārlietu ministrijas
Juridiskā departamenta direktora p.i. R. Ezergailis

 

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!