Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Burtnieku novada domes 2020. gada 20. maija saistošie noteikumi Nr. 12/2020 "Par krīzes pabalstu piešķiršanu Burtnieku novadā ārkārtējās situācijas laikā saistībā ar Covid-19 izplatību". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 27.05.2020., Nr. 101 https://www.vestnesis.lv/op/2020/101.5

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Dažādi sludinājumi

Skatīt visus oficiālos paziņojumus šajā grupā

Vēl šajā numurā

27.05.2020., Nr. 101

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Burtnieku novada dome

Veids: saistošie noteikumi

Numurs: 12/2020

Pieņemts: 20.05.2020.

OP numurs: 2020/101.5

2020/101.5
RĪKI

Burtnieku novada domes saistošie noteikumi: Šajā laidienā 1 Pēdējās nedēļas laikā 0 Visi

Burtnieku novada pašvaldības saistošie noteikumi Nr. 12/2020

Burtnieku novada Valmieras pagastā 2020. gada 20. maijā

Par krīzes pabalstu piešķiršanu Burtnieku novadā ārkārtējās situācijas laikā saistībā ar Covid-19 izplatību

APSTIPRINĀTS
ar Burtnieku novada pašvaldības domes
20.05.2020. lēmumu Nr. 198 (prot. Nr. 8, 2. p.)
Spēkā no 26.05.2020.

Izdoti saskaņā ar likuma "Par pašvaldībām"
43. panta trešo daļu,
Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma
35. panta otro, trešo un ceturto daļu,
pārejas noteikumu 37. punkta 1. apakšpunktu

1. Saistošie noteikumi (turpmāk – noteikumi) nosaka krīzes pabalsta piešķiršanas kārtību Burtnieku novadā valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā saistībā ar Covid-19 izplatību (turpmāk – krīzes pabalsts), tā apmēru, personu loku, kuras ir tiesīgas saņemt šo pabalstu, pabalsta pieprasīšanas, piešķiršanas un saņemšanas kārtību.

2. Noteikumu mērķis ir sniegt atbalstu krīzes situācijā nonākušām Burtnieku novada pašvaldības administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušām ģimenēm (personām).

3. Par krīzes situāciju šajā gadījumā uzskatāma situācija, kurā ģimene (persona) ar Ministru kabineta 2020. gada 12. marta rīkojuma Nr. 103 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" 1. punktu izsludinātajā ārkārtējā situācijā no ģimenes (personas) gribas neatkarīgu apstākļu dēļ pati saviem spēkiem nespēj nodrošināt savas pamatvajadzības, un tai ir nepieciešama psihosociāla vai materiāla palīdzība.

4. Krīzes pabalstu piešķir ģimenei (personai), ja tā atbilst kādam no šādiem kritērijiem:

4.1. ģimenei (personai) saistībā ar ārkārtējo situāciju nav ienākumu (persona ir piespiedu bezalgas atvaļinājumā, personai ir piešķirts bezdarbnieka statuss, bet tai nepienākas bezdarbnieka pabalsts vai bezdarbnieka pabalsta saņemšanas laiks ir beidzies, pašnodarbinātas personas, kurām nepienākas dīkstāves pabalsts, vai uz uzņēmuma līguma, vai uz cita veida līguma pamata nodarbinātas personas – pakalpojumu sniedzēji, kas zaudējuši ienākumu avotu, galvenais ģimenes pelnītājs zaudējis darbu u.c.);

4.2. ģimenei (personai) ir radušies papildus izdevumi, ko tā pati nespēj segt, atrodoties pašizolācijā saistībā ar atgriešanos no COVID-19 skartajām valstīm/šobrīd jebkuras citas valsts (piemēram, ienākumi un uzkrājumi iztērēti papildus mājokļa īrei, viesnīcai, transportam, u.c.);

4.3. ģimene (persona) atrodas vai ir atradusies karantīnā un tai nav iztikas līdzekļu.

5. Krīzes pabalsts tiek izmaksāts no Burtnieku novada pašvaldības Sociālā dienesta (turpmāk – dienests) budžeta līdzekļiem.

6. Krīzes pabalsts tiek piešķirts 120,00 euro apmērā katram ģimenes loceklim mēnesī.

7. Lai saņemtu krīzes pabalstu, pabalsta pieprasītājs (turpmāk – pieprasītājs) iesniedz dienestam iesniegumu un krīzes situāciju apliecinošus dokumentus, ko pieprasītājs var iesniegt dienestam attālināti:

7.1. parakstītu ar drošu elektronisku parakstu, kas satur laika zīmogu;

7.2. iesniegtu caur portāla www.latvija.lv e-pakalpojumu "Iesniegums iestādei";

7.3. iesniegumu sūtot pa pastu;

7.4. ievietojot to aizlīmētā aploksnē un atstājot slēgtā pastkastītē, kas izvietotas pie Burtnieku novada pašvaldības pagastu dienestu telpām;

7.5. vienojoties pa telefonu ar sociālo darbinieku par citu dokumentu nodošanas veidu, ja nav iespējama dokumentu nodošana 7.1.–7.4. apakšpunktos noteiktajos veidos.

8. Dienests lēmumu par krīzes pabalsta piešķiršanu vai atteikumu piešķirt krīzes pabalstu pieņem piecu darba dienu laikā pēc iesnieguma un visu lēmuma pieņemšanai nepieciešamo dokumentu un informācijas saņemšanas.

9. Dienests pēc lēmuma pieņemšanas informē pieprasītāju par pieņemto lēmumu, bet atteikuma gadījumā rakstveidā norāda atteikuma iemeslu, kā arī lēmuma apstrīdēšanas termiņu un kārtību.

10. Piešķirtais krīzes pabalsts tiek izmaksāts, ieskaitot to pieprasītāja norādītajā kredītiestādes kontā.

11. Dienesta pieņemto lēmumu var apstrīdēt Burtnieku novada pašvaldības Administratīvo aktu strīdus komisijai, sūdzību iesniedzot Burtnieku novada pašvaldībā.

12. Noteikumi stājas spēkā nākamajā dienā pēc to parakstīšanas.

13. Noteikumi ir spēkā, kamēr visā valstī izsludināta ārkārtējā situācija sakarā ar Covid-19 izplatību, un vienu kalendāra mēnesi pēc ārkārtējās situācijas beigām.

Burtnieku novada domes priekšsēdētājs E. Straume

 

Paskaidrojuma raksts
Burtnieku novada pašvaldības 2020. gada 20. maija saistošajiem noteikumiem Nr. 12/2020 "Par krīzes pabalstu piešķiršanu Burtnieku novadā ārkārtējās situācijas laikā saistībā ar Covid-19 izplatību"

1. Projekta nepieciešamības pamatojums Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma pārejas noteikumu 37. punkta 1. apakšpunktā noteikts, ka laikā, kamēr visā valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija sakarā ar Covid-19 izplatību, un vienu kalendāra mēnesi pēc ārkārtējās situācijas beigām pašvaldība piešķir ģimenei (personai), kura ārkārtējās situācijas dēļ nespēj nodrošināt savas pamatvajadzības, šā likuma 35. panta otrajā daļā noteikto pabalstu krīzes situācijā, kas tiek izmaksāts no pašvaldības budžeta līdzekļiem. Pašvaldība neizmaksā vai samazina par attiecīgo daļu pabalstu krīzes situācijā par laikposmu, kad personai atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam ir piešķirts dīkstāves pabalsts.

Burtnieku novada pašvaldībā krīzes pabalsta piešķiršanas kārtība ir noteikta Burtnieku novada pašvaldības saistošajos noteikumos 16/2014 "Par sociālās palīdzības pabalstiem Burtnieku novadā" (turpmāk – saistošie noteikumi). Saistošo noteikumu 37. punkts, nosaka, ka vienreizējo pabalstu krīzes situācijā ir tiesības pieprasīt pamatvajadzību nodrošināšanai, 37.1. apakšpunkts nosaka, ka katastrofu gadījumos pabalstu piešķir līdz 500 EUR (pieci simti euro) un 37.2. apakšpunkts nosaka, ka vienai ģimenei (mājsaimniecībai), ņemot vērā radīto zaudējumu sekas un citos no ģimenes (personas) gribas neatkarību apstākļu gadījumos, ja ģimene (persona) savas pamatvajadzības nespēj nodrošināt saviem spēkiem piešķir līdz 120 EUR (viens simts divdesmit eiro), nepārsniedzot faktiskos izdevumus, izmaksājot skaidrā naudā vai pārskaitot to pakalpojuma sniedzējam. Saistošie noteikumi paredz, ka pabalstu krīzes situācijā piešķir vienreiz un līdz 120,00 EUR ģimenei vai personai, neizvērtējot ienākumus, bet ņemot vērā iepriekš neparedzamo apstākļu radīto zaudējumu sekas, tikai tajos gadījumos, ja nepienākas cits valsts noteiktais pabalsts vai tas ir nepietiekams minimālo izdevumu segšanai. Saistošajos noteikumos šobrīd paredzēts piešķirt ģimenei vai personai pabalstu ārkārtas situācijā līdz 120 EUR, neskatoties ne uz ģimenes locekļu skaitu, ne izvērtējot ienākumus. Regulējums ir vispārīgs un šajā gadījumā nav iespējams izvērtēt neparedzamo apstākļu radīto zaudējumu sekas.

Šo regulējumu praktiski ir grūti piemērot atbalsta sniegšanai ģimenēm (personām), kuras krīzes situācijā nonākušas valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ saistībā ar Covid-19 izplatību. Lai nodrošinātu vienlīdzīgu krīzes pabalsta piešķiršanu, ir nepieciešams precīzi noteikt pabalsta apmēru uz vienu personu, kā arī kritērijus pabalsta piešķiršanai.

Līdz ar to ir nepieciešams normatīvais regulējums, kas precizē atbalsta sniegšanu iedzīvotājiem, kuri nonākuši krīzes situācijā valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ saistībā ar Covid-19 izplatību.

2. Īss projekta satura izklāsts Saistošo noteikumu "Par krīzes pabalstu piešķiršanu Burtnieku novadā ārkārtējās situācijas laikā saistībā ar Covid-19 izplatību" projekts nosaka krīzes pabalsta piešķiršanas kārtību Burtnieku novadā valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā saistība ar Covid-19 izplatību, tā apmēru, personu loku, kuras ir tiesīgas saņemt šo pabalstu, pabalsta pieprasīšanas, piešķiršanas, saņemšanas un pārsūdzēšanas kārtību.
3. Informācija par plānoto projekta ietekmi uz pašvaldības budžetu 2020. gadā Burtnieku novada pašvaldības Sociālā dienesta budžetā paredzēts finansējums 3800 euro apmērā vienreizējiem pabalstiem naudā krīzes situācijā (EKK6254).

Šobrīd nav iespējams paredzēt, cik Burtnieku novada iedzīvotāju varētu vērsties ar lūgumu piešķirt pabalstu krīzes situācijā saistībā ar Covid-19. Tie būs iedzīvotāji, kuri nesaņem valsts sniegto atbalstu (dīkstāves pabalstu) vai tas ir nepietiekams pamatvajadzību nodrošināšanai.

Nepieciešamības gadījumā var tikt izdarīti grozījumi Sociālā dienesta budžetā, piešķirot papildus finansējumu krīzes pabalstu izmaksai ārkārtējās situācijas laikā.

Valsts daļēji kompensēs izdevumus, kas izlietoti no pašvaldības budžeta pabalstu krīzes situācijā nodrošināšanai. Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma pārejas noteikumu 37. punktā noteikts, ka

"2) lai daļēji kompensētu pašvaldību izdevumus par pabalstu krīzes situācijā nodrošināšanu, valsts nodrošina mērķdotāciju pašvaldībām izdevumu segšanai 50 procentu apmērā no ģimenei (personai) izmaksātā pabalsta krīzes situācijā apmēra, bet ne vairāk kā 40 euro mēnesī vienai personai".

Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma pārejas noteikumu 39. punktā noteikts, ka:

"39. Ja ģimene (persona), tai skaitā audžuģimene un aizbildnis, kam ir tiesības uz šo pārejas noteikumu 37. punkta 1. apakšpunktā minēto pabalstu krīzes situācijā, aprūpē bērnu līdz 18 gadu vecumam, pašvaldība palielina izmaksājamā pabalsta apmēru par 50 euro mēnesī katram bērnam un valsts to pašvaldībai kompensē 100 procentu apmērā."

4. Informācija par plānoto projekta ietekmi uz uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā Nav attiecināms.
5. Informācija par administratīvajām procedūrām Dokumentus pieņem, izskata un lēmumus par sociālās palīdzības pabalstiem pieņem Burtnieku novada pašvaldības Sociālais dienests.
6. Informācija par konsultācijām ar privātpersonām Nav notikušas.

Burtnieku novada domes priekšsēdētājs E. Straume

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!