Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Piekrītu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Saeima
Oficiālajā izdevumā publicē:
  • Saeimas pieņemtos un Valsts prezidenta izsludinātos likumus. Likumi stājas spēkā četrpadsmitajā dienā pēc izsludināšanas, ja likumā nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš;
  • Saeimas pieņemtos vispārējas nozīmes lēmumus. Lēmumi stājas spēkā to pieņemšanas brīdī;
  • Saeimas sēžu stenogrammas un rakstveidā sniegtās atbildes uz deputātu jautājumiem;
  • Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisiju galaziņojumus;
  • vispārējas nozīmes informāciju.

TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
2018. gada 10. maija likums "Grozījumi Gaisa kuģu pasažieru datu apstrādes likumā". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 24.05.2018., Nr. 101 https://www.vestnesis.lv/op/2018/101.3

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Likums

Grozījumi likumā "Par ietekmes uz vidi novērtējumu"

Vēl šajā numurā

24.05.2018., Nr. 101

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Saeima

Veids: likums

Pieņemts: 10.05.2018.

OP numurs: 2018/101.3

2018/101.3
RĪKI

Saeima ir pieņēmusi un Valsts
prezidents izsludina šādu likumu:

Grozījumi Gaisa kuģu pasažieru datu apstrādes likumā

Izdarīt Gaisa kuģu pasažieru datu apstrādes likumā (Latvijas Vēstnesis, 2017, 29. nr.) šādus grozījumus:

1. Aizstāt visā likumā vārdu "terorisms" (attiecīgā locījumā) ar vārdiem "noziegumi, kas saistīti ar terorismu" (attiecīgā skaitlī un locījumā).

2. Aizstāt visā likumā vārdu "sensitīvus" ar vārdiem "īpašu kategoriju".

3. 1. pantā:

izteikt 1. un 2. punktu šādā redakcijā:

"1) Eiropas Savienības iekšējais gaisa pārvadājums — starptautisks lidojums, kura sākumpunkts vai apstāšanās vieta ir citā dalībvalstī Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 27. aprīļa direktīvas (ES) 2016/681 par pasažieru datu reģistra (PDR) datu izmantošanu teroristu nodarījumu un smagu noziegumu novēršanai, atklāšanai, izmeklēšanai un saukšanai pie atbildības par tiem izpratnē (turpmāk — dalībvalsts), bet plānotā apstāšanās vieta vai plānotais galapunkts ir Latvijas teritorijā vai kura sākumpunkts vai apstāšanās vieta ir Latvijas teritorijā, bet apstāšanās vieta vai galapunkts — citā dalībvalstī;

2) Eiropas Savienības ārējais gaisa pārvadājums — starptautisks lidojums, kura sākumpunkts vai apstāšanās vieta ir valstī, kas nav dalībvalsts (turpmāk — trešā valsts), bet plānotā apstāšanās vieta vai plānotais galapunkts ir Latvijas teritorijā vai kura sākumpunkts vai apstāšanās vieta ir Latvijas teritorijā, bet apstāšanās vieta vai galapunkts — trešā valstī.";

izteikt 5. punktu šādā redakcijā:

"5) pasažieru dati — ziņas, ko apstrādā gaisa pārvadātāju rezervācijas sistēmās, izlidošanas kontroles sistēmās (sistēmas, kuras izmanto, lai reģistrētu pasažierus gaisa pārvadājumiem) vai līdzvērtīgās sistēmās, lai nodrošinātu personas vai tās vārdā pieteiktā gaisa pārvadājuma rezervācijas apstrādi un kontroli;";

papildināt pantu ar otro daļu šādā redakcijā:

"(2) Šā likuma izpratnē ar terminu "smagi noziegumi" saprot šā likuma pielikumā minētos noziedzīgos nodarījumus, par kuriem var piemērot brīvības atņemšanas sodu vai ar brīvības atņemšanu saistītu drošības līdzekli, kura maksimālais ilgums ir vismaz trīs gadi saskaņā ar dalībvalsts tiesību aktiem.";

uzskatīt līdzšinējo panta tekstu par pirmo daļu.

4. Izteikt 2. pantu šādā redakcijā:

"2. pants. Likuma mērķis

Likuma mērķis ir nodrošināt pasažieru datu apstrādi, kas nepieciešama, lai veiktu analīzi noziegumu, kas saistīti ar terorismu, un smagu noziegumu novēršanai, atklāšanai, kā arī valsts drošības apdraudējumu novēršanai."

5. Izteikt 3. panta otro daļu šādā redakcijā:

"(2) Reģistrs nodrošina iestādēm iespēju saņemt tajā iekļautos tādus pasažieru datus, kuri nepieciešami noziegumu, kas saistīti ar terorismu, un smagu noziegumu novēršanai, atklāšanai, kā arī valsts drošības apdraudējumu novēršanai."

6. 4. pantā:

izteikt 4. punktu šādā redakcijā:

"4) pasažiera vārds, uzvārds;";

izteikt 7. punktu šādā redakcijā:

"7) informācija par konkrētā gaisa pārvadājuma maršrutu;";

izteikt 18. punktu šādā redakcijā:

"18) visi iepriekšējās pasažiera informācijas dati (pasažiera ceļošanas dokumenta tips, numurs, izdevējvalsts un derīguma termiņš, pilsonība, vārds, uzvārds, dzimums, dzimšanas datums, gaisa pārvadātājs, gaisa pārvadājuma numurs, izlidošanas un ielidošanas laiks, izlidošanas un ielidošanas lidosta, izlidošanas un ielidošanas datums, valsts robežas šķērsošanas vieta, caur kuru pasažieris ieceļos Latvijas Republikā, citu gaisa kuģa pasažieru skaits);";

izslēgt 19. punktu.

7. Izslēgt 6. panta pirmajā daļā vārdus "vai sevišķi smagu".

8. 7. pantā:

izteikt panta nosaukumu un pirmo daļu šādā redakcijā:

"7. pants. Pasažieru datu depersonalizēšana

(1) Pasažieru datus, kuri pēc to iekļaušanas reģistrā ir glabāti sešus mēnešus, depersonalizē, maskējot (padarot neredzamas, bet nedzēšot) šādas personu identificējošas ziņas:

1) vārds, uzvārds;

2) adrese un kontaktinformācija;

3) maksājumu informācija un rēķina nosūtīšanas adrese, ja šo informāciju var izmantot personas identificēšanai;

4) priekšrocību kartes veids, numurs, īpašnieks;

5) šā likuma 4. panta 12. punktā norādītās vispārīgās piezīmes, ciktāl tās var izmantot personas identificēšanai;

6) visi iepriekšējās pasažiera informācijas dati, izņemot šādus datus:

a) valsts robežas šķērsošanas vieta, caur kuru pasažieris ieceļos Latvijas Republikā,

b) gaisa pārvadājuma numurs,

c) gaisa kuģa izlidošanas un ielidošanas laiks,

d) kopējais pasažieru skaits gaisa kuģī,

e) ceļošanas dokumenta izdevējvalsts un derīguma termiņš,

f) pasažiera dzimums,

g) gaisa pārvadātājs.";

izslēgt otrajā daļā vārdus "vai sevišķi smagu" un aizstāt vārdu "anonimizētos" ar vārdu "depersonalizētos".

9. Papildināt 9. pantu ar ceturto daļu šādā redakcijā:

"(4) Individuālajā pārbaudē neapstiprinātu automatizētu pārbaudes rezultātu var glabāt, līdz tiek dzēsti tā pamatā esošie pasažiera dati."

10. 10. pantā:

izslēgt ievaddaļā vārdus "vai sevišķi smagu";

aizstāt 9. punktā vārdus "Finanšu policijas pārvaldei un Muitas policijas pārvaldei" ar vārdiem "nodokļu un muitas policijai, Iekšējās drošības pārvaldei".

11. Aizstāt IV nodaļas nosaukumā vārdus "izsniegšana ārvalstīm" ar vārdiem "apmaiņa starp valstīm un starptautiskajām organizācijām".

12. Izteikt 15. pantu šādā redakcijā:

"15. pants. Pasažieru datu izsniegšanas pamats

Pasažieru informācijas nodaļa var izsniegt dalībvalsts Pasažieru informācijas nodaļai, trešai valstij, starptautiskajai organizācijai vai tās aģentūrai pasažieru datus no reģistra, ja ir pamats uzskatīt, ka tie pieprasījuma iesniedzējam var palīdzēt novērst vai atklāt noziegumu, kas saistīts ar terorismu, smagu noziegumu vai novērst valsts drošības apdraudējumu. Pasažieru datus no reģistra pēc ārvalsts kompetentās iestādes vai starptautiskās organizācijas vai tās aģentūras pieprasījuma var izsniegt ar tiesneša piekrišanu, izņemot šā likuma 14. panta pirmajā daļā minēto gadījumu."

13. Papildināt likumu ar 15.1 un 15.2 pantu šādā redakcijā:

"15.1 pants. Pasažieru datu apmaiņa starp dalībvalstīm un starptautiskajām organizācijām

(1) Lai saņemtu pasažieru datus no dalībvalsts Pasažieru informācijas nodaļas, iestādes, kurām ir tiesības pieprasīt pasažieru datus šā likuma 10. un 15. pantā minēto mērķu īstenošanai, vēršas Pasažieru informācijas nodaļā ar motivētu pieprasījumu.

(2) Pasažieru informācijas nodaļa saņemto pieprasījumu pārsūta attiecīgās dalībvalsts Pasažieru informācijas nodaļai, cik drīz vien iespējams. Dalībvalsts atbildi Pasažieru informācijas nodaļa dara zināmu pieprasījumu iesniegušajai iestādei iespējami īsākā laikposmā.

(3) Ja jārīkojas nekavējoties, lai novērstu teroraktu vai reālu personas dzīvības vai veselības apdraudējumu, kompetentās iestādes var vērsties ar motivētu lūgumu par pasažieru datu izsniegšanu dalībvalsts Pasažieru informācijas nodaļā, vienlaikus minētā lūguma kopiju nosūtot arī nacionālajai Pasažieru informācijas nodaļai.

(4) Par saskaņā ar šā likuma 9. panta trešo daļu individualizēti pārbaudītu datu atbilstību Pasažieru informācijas nodaļa nosūta ziņas attiecīgo dalībvalstu pasažieru informācijas nodaļām, ja ir pamats uzskatīt, ka šie pasažieru dati var palīdzēt dalībvalstij novērst vai atklāt noziegumus, kas saistīti ar terorismu, smagus noziegumus vai novērst valsts drošības apdraudējumu.

(5) Šajā pantā minētie nosacījumi par datu apmaiņu ar dalībvalstīm ir attiecināmi arī uz starptautiskajām organizācijām un to aģentūrām.

(6) Ja Eiropols pieprasījumu par pasažieru datu izsniegšanu nosūta ar Latvijas valsts vienības starpniecību, tā attiecīgo pieprasījumu pārsūta Pasažieru informācijas nodaļai.

15.2 pants. Nosacījumi pasažieru datu nosūtīšanai trešām valstīm

Pasažieru datus trešai valstij var nosūtīt, atsevišķi izvērtējot katru individuālo gadījumu, ja:

1) tiek ievērotas vispārējās datu aizsardzības prasības attiecībā uz datu nosūtīšanu trešām valstīm;

2) datu nosūtīšana atbilst šā likuma 15. pantā noteiktajam mērķim;

3) trešā valsts piekrīt datus nenosūtīt citai trešai valstij, izņemot gadījumu, kad datu nosūtīšana atbilst šā likuma 15. pantā noteiktajam mērķim un ir saņemta Pasažieru informācijas nodaļas piekrišana datu nosūtīšanai;

4) trešā valsts apņemas nekavējoties, bet ne vēlāk kā 72 stundu laikā informēt Pasažieru informācijas nodaļu par datu nosūtīšanu citai trešai valstij gadījumos, kad datu nosūtīšana citai trešai valstij ir nepieciešama, lai novērstu teroraktu vai reālu personas dzīvības vai veselības apdraudējumu un nav iespējams laikus saņemt Pasažieru informācijas nodaļas piekrišanu."

14. 16. pantā:

izteikt pirmo daļu šādā redakcijā:

"(1) Pēc šā likuma 15. pantā minētā pieprasījuma saņemšanas Pasažieru informācijas nodaļa 30 dienu laikā izvērtē pieprasījumā norādīto informāciju un pamatojumu un atsakās izsniegt pieprasītos pasažieru datus, ja to izsniegšana var:

1) kaitēt Latvijas valsts suverenitātei un drošībai;

2) apdraudēt Latvijā veikta operatīvās darbības procesa vai kriminālprocesa mērķa sasniegšanu;

3) apdraudēt personas dzīvību, veselību vai citas likumiskās intereses.";

papildināt pantu ar 1.1 daļu šādā redakcijā:

"(11) Ja nav konstatēts neviens no šā panta pirmajā daļā minētajiem atteikuma iemesliem, Pasažieru informācijas nodaļa saņemto pieprasījumu nekavējoties, bet ne vēlāk kā triju darbdienu laikā iesniedz izvērtēšanai rajona (pilsētas) tiesā pēc iestādes atrašanās vietas.";

izteikt trešo daļu šādā redakcijā:

"(3) Tiesnesis papildus izvērtē turpmāk minētos apstākļus un nedod piekrišanu pieprasīto pasažieru datu izsniegšanai, ja:

1) pieprasīto pasažieru datu izsniegšana ir acīmredzami nesamērīga ar norādīto mērķi vai nepiemērota tā sasniegšanai;

2) pieprasījuma iesniedzējs nav kompetentais subjekts pasažieru datu apmaiņas jomā;

3) pasažieru datu izsniegšana neatbilst fizisko personu datu aizsardzības prasībām attiecībā uz datu nodošanu citām valstīm.";

aizstāt ceturtajā daļā vārdu "ārvalsts" ar vārdiem "pieprasījuma iesniedzēja";

aizstāt septītajā daļā vārdus "palīdzību lūgušo ārvalsti" ar vārdiem "pieprasījuma iesniedzēju";

papildināt pantu ar astoto un devīto daļu šādā redakcijā:

"(8) Par pasažieru datu nosūtīšanu uz trešo valsti Pasažieru informācijas nodaļa nekavējoties informē datu aizsardzības speciālistu.

(9) Ja Pasažieru informācijas nodaļa šā panta pirmajā daļā minētos apstākļus konstatē pēc tam, kad ir uzsākta pieprasīto pasažieru datu izsniegšana, tā var izbeigt attiecīgo datu izsniegšanu un par to informē pieprasījuma iesniedzēju."

15. Izteikt 17. pantu šādā redakcijā:

"17. pants. Atbilde uz ārvalsts vai starptautiskās organizācijas pieprasījumu

Atbildi uz ārvalsts kompetentās iestādes vai starptautiskās organizācijas vai tās aģentūras pieprasījumu izsniegt pasažieru datus no reģistra nosūta tādā pašā veidā, kādā pieprasījums saņemts. Informācijas apmaiņa notiek valodā, kura tiek izmantota attiecīgajā sadarbības kanālā."

16. Papildināt 19. pantu ar ceturto un piekto daļu šādā redakcijā:

"(4) Pasažieru informācijas nodaļas īstenotās personas datu apstrādes uzraudzību veic Datu valsts inspekcija atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajām prasībām.

(5) Ja personas datu pārkāpums var radīt būtisku personas datu aizsardzības apdraudējumu vai nelabvēlīgi ietekmēt datu subjekta privātumu, Pasažieru informācijas nodaļa par šādu pārkāpumu nekavējoties, bet ne vēlāk kā triju darbdienu laikā paziņo datu subjektam un Datu valsts inspekcijai."

17. Papildināt likumu ar 22. pantu šādā redakcijā:

"22. pants. Datu aizsardzības speciālists

(1) Datu aizsardzības speciālists ir Drošības policijas iecelta amatpersona, kas atbild par pasažieru datu apstrādes uzraudzību un datu aizsardzības pasākumu ieviešanu.

(2) Datu aizsardzības speciālists atbilst vispārējā fizisko personu datu aizsardzības regulējumā noteiktajām prasībām šādam speciālistam.

(3) Šajā likumā noteikto uzdevumu izpildei datu aizsardzības speciālistam ir tiesības piekļūt reģistrā apstrādātajiem pasažieru datiem un informācijai par reģistrā veiktajām darbībām.

(4) Ja ir pamats uzskatīt, ka pasažieru datu apstrāde nav bijusi likumīga, datu aizsardzības speciālists par to var ziņot Datu valsts inspekcijai.

(5) Jautājumos, kas saistīti ar tā personas datu apstrādi reģistrā, datu subjekts var sazināties vienīgi ar datu aizsardzības speciālistu."

18. Papildināt likumu ar informatīvu atsauci uz Eiropas Savienības direktīvu šādā redakcijā:

"Informatīva atsauce uz Eiropas Savienības direktīvu

Likumā iekļautas tiesību normas, kas izriet no Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 27. aprīļa direktīvas (ES) 2016/681 par pasažieru datu reģistra (PDR) datu izmantošanu teroristu nodarījumu un smagu noziegumu novēršanai, atklāšanai, izmeklēšanai un saukšanai pie atbildības par tiem."

19. Papildināt likumu ar pielikumu šādā redakcijā:

"Gaisa kuģu pasažieru datu apstrādes likuma pielikums

Noziedzīgi nodarījumi, kuru novēršanai un atklāšanai pieļaujama pasažieru datu apstrāde:

1) dalība noziedzīgā organizācijā;

2) cilvēku tirdzniecība;

3) bērnu seksuālā izmantošana un bērnu pornogrāfija;

4) narkotisko un psihotropo vielu nelikumīga tirdzniecība;

5) ieroču, munīcijas un sprāgstvielu nelikumīga tirdzniecība;

6) korupcija;

7) krāpšana, tostarp tāda, kas skar Eiropas Savienības finanšu intereses;

8) noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana un naudas, tostarp euro, viltošana;

9) datornoziegumi un kibernoziegumi;

10) noziegumi pret vidi, tostarp apdraudētu dzīvnieku un augu sugu un šķirņu nelikumīga tirdzniecība;

11) nelikumīgas ieceļošanas un uzturēšanās veicināšana;

12) slepkavība vai smagu miesas bojājumu nodarīšana;

13) cilvēku orgānu un audu nelikumīga tirdzniecība;

14) personu nolaupīšana, nelikumīga brīvības atņemšana un ķīlnieku sagrābšana;

15) organizēta un bruņota laupīšana;

16) kultūras priekšmetu, tostarp senlietu un mākslas darbu, nelikumīga tirdzniecība;

17) izstrādājumu viltošana un pirātisms;

18) administratīvu dokumentu viltošana un nelikumīga tirdzniecība;

19) hormonu un citu augšanas stimulatoru nelikumīga tirdzniecība;

20) kodolmateriālu vai radioaktīvu materiālu nelikumīga tirdzniecība;

21) izvarošana;

22) noziegumi, kuri ietilpst Starptautiskās krimināltiesas jurisdikcijā;

23) gaisa kuģu vai kuģu sagrābšana;

24) sabotāža;

25) zagtu transportlīdzekļu tirdzniecība;

26) rūpnieciskā spiegošana."

Likums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas.

Likums Saeimā pieņemts 2018. gada 10. maijā.

Valsts prezidents R. Vējonis

Rīgā 2018. gada 24. maijā

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!